Advert

KANATLI BARAJI'NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

KANATLI BARAJI'NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
KANATLI BARAJI'NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 538 kez okundu.

Neslihan ÇARIKÇI

Kanatlı Barajı sulamasında çalışmaların hızla ilerlediği, sulama projesinin yüzde 75'inin tamamlandığı belirtildi.

DSİ, Elazığ’a yaptığı yatırımlarla Elazığ’ın mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Elazığ’da inşa edilen ve yöre halkının özlemle beklediği Kanatlı Barajı sulamasında çalışmalar hızla ilerliyor.

Elazığ DSİ Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada çalışmaların devam etmesinin yanı sıra şu bilgiler yer aldı: “DSİ son 14 yılda Elazığ’da 9 baraj inşa etti. 39.410 dekar araziyi sulamaya açtı ve çiftçilerimize yıllık 39,70 milyon TL zirai gelir artışı sağladı. 42 derenin ıslahını tamamladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen 'DAP' projesi kapsamında Elazığ’da nasibini almaktadır.

 

KANATLI BARAJI İLE ARAZİLER SUYA KAVUŞACAK

 

Elazığ Kanatlı Barajı’nda depolanacak su ile 70.920 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Kil çekirdekli kum çakıl dolgu tipinde inşa edilen Kanatlı Barajı’nın yüksekliği 79 metre olup, projede derivasyon tüneli ve su alma yapısı tamamlanarak su derive edilmiştir. Baraj rölekasyon yolu ve sanat yapıları tamamlanarak ulaşıma hazır hale getirilmiştir. Dolusavak beton imalatları devam etmektedir. Gövde imalatları devam etmekte olan Barajda şuana kadar 3.100.000 m³ (%65) toplam dolgu yapılmıştır. Proje tamamlandığında dekar başına 671 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 47.857.320 TL katkı ve 21.276 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedefleniyor.

94 milyon TL’ye mal edeceğimiz tesisi bitirip hizmete aldığımızda ülke ekonomisine yıllık 47,8 milyon TL tutarında katkı sağlayacağız. 2019 yılında tamamlamayı hedeflediğimiz tesis ile oradaki çiftçilerimizin aynı topraklardan daha fazla gelir elde etmesine imkan vermiş olacağız.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RASİM KÜÇÜKEL SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
RASİM KÜÇÜKEL SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
32 derslikli okul için protokol imzalandı
32 derslikli okul için protokol imzalandı