Advert

YANILMAZ: UZUN VE YORUCU BİR ÇALIŞMA BİZİ BEKLİYOR

YANILMAZ:  UZUN VE YORUCU BİR ÇALIŞMA BİZİ BEKLİYOR
YANILMAZ:  UZUN VE YORUCU BİR ÇALIŞMA BİZİ BEKLİYOR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 509 kez okundu.

HARPUT’UN DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ'NDE YER ALMASI ÇALIŞMALARININ DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTEN YANILMAZ:

UZUN VE YORUCU BİR ÇALIŞMA BİZİ BEKLİYOR

 

İrfan ARSLAN

Elazığ’ın antik kenti Harput’un UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer almasını sağlamak adına başlatılan çalışmaların aralıksız olarak devam ettiğini açıklayan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, "Bu çalışma çok uzun soluklu bir sürecin yaşanmasına vesile olacak. Yaklaşık 15-20 yıl arasında bir süreci biraz kısaltmanın çabasındayız” dedi.

Elazığ Belediye Başkanı Yanılmaz, geçtiğimiz yıl konuyla ilgili olarak Paris’te bir sunum gerçekleştirdiklerini, bu sunumun ardından Fransa’dan bir grup gazetecinin Elazığ'a gelmesinin planlandığını, bu planlama kapsamında Elazığ'a gelmeyi planlayan gazetecilerin geliş tarihinin Kuzey Irak’ta yapılan referandum oylaması tarihine denk gelmesi nedeniyle ertelendiğini belirterek şunları söyledi: “Fransız gazeteciler önümüzdeki aylar içinde ilimize gelecek. Kültür ve Turizm Bakanlığımız da  bu proje kapsamında çalışmalarımızı takip ediyor ve bize yaptığımız çalışmalarda katkı sağlıyor. Bunun yanında Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanlığı çalışmalarını devam ettiriyor. Harput ile ilgili olarak Türkçe ve İngilizce broşürler de hazırlanıyor. Bütün bunlar uzun vadeli ve önemli bir mücadelenin yapılması anlamını taşıyor. Yani bu çalışmanın farklı zamanlarda farklı çalışmaları yapılacak. Ülkemizde bu konuda başvuru yapmış ve uzun bir süredir çalışmalarını devam ettiren yerler var. Biz de bu sürecin 15-20 yıl gibi bir süre yerine daha kısa bir süre içinde nihayete ermesinin çalışmalarını yapacağız. Son derece önemli bir çalışma yaptığımızın, bunun için de sabırla bu süreci takip edileceğinin bilinmesini istiyorum.”

Harput’un merkez olarak, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasına ilişkin başvuruyu yaptıklarını belirten Yanılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan sonraki süreçte ise Harput’un yakın bir tarihte UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi'ne girmesi için gerekli çalışmaları ilgili kurumlarla birlikte yürüteceğiz. Ben inanıyorum ki Harput, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alacaktır. Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesi demek, Elazığ’ın turizm açısından çok büyük bir kazanç elde etmesi demektir. Bu hem sosyal yaşama, hem ticari yaşama, hem de turizmden elde edilecek milli gelire büyük katkı sağlayacaktır.

Yapacağımız çalışmalarla Harput’u yeniden tarihi misyonuna kavuşturacağız. Bu amaç doğrultusunda Elazığ Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’nu kurduk ve çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tarihi yapılarda kazı ve restorasyon çalışmalarımızı süratle yürütüyoruz. Harput Kalesi’nde kazı çalışmaları sürüyor ve 7 bin yıllık geçmişe sahip eserlere ulaşıldı. Belki de artık 7 bin yıllık bir kültürel miras ifadesini kullanmamız gerekir.” 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X