Advert

KENÇ, BEYAZ BASTON HAFTASI'NI KUTLADI

KENÇ, BEYAZ BASTON HAFTASI'NI KUTLADI
KENÇ, BEYAZ BASTON HAFTASI'NI KUTLADI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 349 kez okundu.

Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat Kenç, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası münasebetiyle mesaj yayımladı.

Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kenç mesajında şu ifadelere yer verdi: "1921 senesinde bir trafik kazası neticesi görme duyusunu yitiren bir fotoğrafçı, etrafındakilerin kendisinin görme engelli olduğunu anlaması ve dikkat çekici olması amacıyla bastonunu beyaza boyayarak, Londra sokaklarında dolaşmaya başlar.

Bu tecrübe o denli başarılı olur ki, 1931 yılında Fransa’daki bir sivil toplum kuruluşu, görme engellilerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston ismiyle simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve görme engellilerin kullandığı baston, beyaz baston olarak hatırlanmaya başlar. Böylelikle 7-14 Ocak tarih aralığını kapsayan hafta Beyaz Baston haftası olarak ilan edilmiştir.

Engelli olmak hiç kimsenin kendi tercihi ile seçeceği bir durum değildir. Bugün sağlık problemi olmayan kişinin yarın çeşitli nedenlerle engelli olmama garantisi bulunmamaktadır. Bakanlığımızın Ulusal Erişilebilirlik Standartları kapsamında erişilebilir yaşam alanları için sürdürdüğümüz çaba ve hizmet, engelli bireylerin hayatın her alanına tam katılımları sağlanıncaya kadar devam edeceğini ifade ederek görme engelli vatandaşlarımızın 7-14 Ocak Beyaz Baston Haftası’nı kutluyorum.” 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​