Advert

HARPUT MUSİKİ AKADEMİSİ KURULUYOR

HARPUT MUSİKİ AKADEMİSİ KURULUYOR
HARPUT MUSİKİ AKADEMİSİ KURULUYOR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 440 kez okundu.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın girişimleri ile Elazığ'da Harput Musiki Akademisi kurulacağı açıklandı.

Elazığ Valiliği'nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle: “Harput, her türlü dil, din ve ırktan insanın barış ve hoşgörü içerisinde yaşadıkları, değişik kültürlerin güzel ürünler verdiği yaşam tarzının çeşitliliği, şehir efsanelerinin bolluğu ile kendine has tarzı olan kültürel bir kimlik oluşturmuştur.

Yöre insanının müziğe olan tutkusu yine bu bölgede yaşayan insanların naifliği ve duygusallığı çevrelerinde oluşan olaylara duyarlılığı, edebi anlamda çeşitli eserler ortaya çıkarmış bestekârlara konu olmuş ve bu eserler zamanla Harput müziğine nakış nakış işlenmiştir.

Duygularını, düşüncelerini, günlük yaşamlarını, aşklarını, sevdalarını, hayallerini, sevinçlerini, üzüntülerini türkülerine konu yapmışlardır.

Asırlarca klasik sazların kullanıldığı yörede türkülerin makamları da klasik müzikle örtüşmüş, geleneksel makamların yanı sıra kendine has bir tavır ve form oluşturmuş ayrıca, klasik tarzda bilinen eserler de ortaya çıkarmıştır. Bu eserler 'Kürsübaşı' adı verilen mekânlarda icra edilmiş, günümüze kadar taşınmıştır.

Elazığ’ın zengin kültürel kimliği içerisinde yöresel halk dansları (özellikle Çayda Çıra oyunu), sözlü edebiyat ürünleri, giyim kuşam, mutfak geleneği ve mahalli müziği ile öne çıkmıştır. Yöresel müzikte klasik sazlar (klarnet, kanun, keman, ud) kullanılan nadir illerden biri olan şehrimizde musiki tarihimizin mihenk taşlarından olan Hafız Osman Öge, yakın geçmişte kaybettiğimiz Enver Demirbağ, Paşa Demirbağ, Mehmet Şerif Çaça gibi birçok üstadın yanında Devlet Korosu şefleri, akademisyenler, Devlet Korosu sanatçıları, TRT sanatçıları ve birçok kültür adamı yetiştirilmiştir.

Şehrimizde hatıralarını yaşattığımız saz ve söz üstatlarının eserlerinden öteye yeni eserler üretilemiyor olması, yeni Mehmet Şerif Çaça’ların yetişememesi, Hafız Osman Öge ekolünün yakın gelecekte sahipsiz kalması tehlikesi; şehrimizi bir kültürel yok oluş tehdidi ile karşı karşıya bırakacaktır. Bu durumun yaşanmaması için kültürel mirasımıza sahip çıkma ihtiyacından hasıl olarak Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım harekete geçti.

İlimize geldiği günden bugüne şehrimize yaptığı ve öncülük ettiği tüm hizmetlerin yanında; şehrimizin tarihine, kültürüne ve değerlerine de sahip çıkması ile vatandaşın gönlünü fetheden Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım Elazığ Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre;  Elazığ’ın kadim kültüründen gelen bu kazanımları daha da ileri taşımak, ulusal ve uluslararası platformda marka değerini yükseltmek, özellikle gençleri Harput musikisi ve Türk müziğinin nazariyatı icrası konusunda yetiştirmek, mahalli müziğimizin öz kaynaklarına inerek araştırmak, yaşatmak ve yaygınlaştırmak, yöresel sazların icrasını üstatlardan öğretmek, halihazırda bu misyonu üstlenen dernek ve vakıfları güçlendirmek ve kürsübaşı kültürünü nesilden nesile aktarmak amacıyla Elazığ’da emsali bulunmayan 'Harput Musiki Akademisi'ni kuruyor. Akademinin kuruluşu için proje başvurusunun yapıldığı, kurulacak akademide her yaş grubuna göre musiki ve saz eğitimlerinin Elazığ’ın kadim kültürü ile yoğurarak verileceği,  akademi mezunlarının gittiği her yerde bir kültür elçisi olarak Elazığ’ı yaşatacağı belirtildi.

Yine Elazığ Valiliği'nden yapılan açıklamada 'Harput Musiki Müzesi'nin de kurulacağı; Harput Musiki Akademisi ile eşzamanlı olarak kurulacak müzede kürsübaşı kültürünün kadim örneklerinin, musiki geleneğinin tarihsel serüveninin sergileneceği belirtildi.

Valimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım öncülüğünde şehrimizde başlayan turizm ve tanıtım atağı ile bütünleşmesi planlanan Harput Musiki Akademisi ve Harput Musiki Müzesi şehrimize gelecek olan turistlerin ve Elazığlı hemşerilerimizin beğenisine sunulacaktır.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayyum dilekçesi verildi!
Kayyum dilekçesi verildi!
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır