Advert

ELAZIĞ “HORATA”YA YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde seyirciye unutulmaz anlar yaşatan “Horata” adlı tiyatro oyunu yoğun ilgi gördü.

ELAZIĞ “HORATA”YA YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ
ELAZIĞ “HORATA”YA YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 762 kez okundu.

Nevriye GÜNDEM

Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde sergilenen, yazar ve yönetmenliğini Ferhat Bibal'ın üstlendiği “Horata” adlı tiyatro oyunu, seyirciyi alkışlar eşliğinde kahkaha tufanına boğdu. Horata, kelime anlamı olan, söz, sohbet, laflamak, gırgır, eğlence ve şamata yerine de kullanılan bu unutulmuş kelimeyi gün yüzüne çıkardı. Kültürümüzü yansıtmak amacıyla tiyatro oyuncularının kullanmış olduğu Elazığ yöresine has şivesi ve giyilen kıyafetleri ve geçmişteki kız isteme merasimi, kahvehane kültüründeki sohbetler de yeniden gün yüzüne çıkarıldı. Eskiden çeşme başına sevdiğini görmek için giden gençlerin yaşamış oldukları gizli sevdaları aktarılırken özenle seçilmiş Ferdi Tayfur’un seslendirmiş olduğu eseri oyunu destekleyici nitelikteydi. Evladından yana dertli olan baba “Su getirin, su getirin, içim yani su getirin, bele evlat mı olur? Allah için su getirin" sözleriyle salondaki herkesi gülmekten kırıp geçti. 7’den 70’e herkesin yoğun ilgi ile izlediği ve büyük beğeni toplayan “Horata”, izleyicilerine unutulmaz anlar yaşattı. Sergilenen oyunu izlemek için gelen vatandaşlar salona sığmadı.

 

“HORATA” KAHKAHA TUFANINA BOĞDU

 

"Tiyatro oyunları bizim kültürümüzü yansıtıyor" diyen Elazığlı vatandaşlar, "Bu tür tiyatro oyunları bizim tarihimizi ve kültürümüzü yansıtıyor. Bizim tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmamız lazım. Horata adlı oyun Elazığ’ın gelenek ve göreneklerini yansıtıyor. Ekran başına oturup yabancı dizileri izlemektense bizim asıl tarihimizi, gelenek ve göreneklerimizi yansıtan bu tür tiyatro oyunlarına katılmamız lazım. Tiyatrodaki oyuncular oyunlarını çok güzel bir şekilde seyircisine sundular. Ben oyunun her sahnesinde kahkaha tufanına boğuldum. Oyun o kadar güzel ve akıcıydı ki 2 saat daha devam etseydi oturup izlerdim. Ailece izlediğimiz bu güzel anlamlı tiyatro oyununu izlemekten büyük keyif aldım. Eşim ve çocuklarım da çok beğendi. Ben tiyatro oyunlarına sürekli zaman ayırmaya çalışır ve katılırım da. Böyle güzel eğlenceli bir oyundan kendimi ve ailemi mahrum bırakmam. Tüm Elazığlı vatandaşlarımızın da katılmasını tavsiye ediyorum. Gerçekten ailem ile birlikte büyük keyifle izlediğim bir oyundu. Evde ekran başına geçip hiçbir anlam ifade etmeyen yabancı dizileri seyretmekten ise gelip burada tiyatro izlesinler. Bu tür yerlere gelerek hem kendinizi hem de çocuklarınızı sosyalleştirebilirler. Sosyal medya yaygınlaştığı günden beri aynı odanın içinde birbirimize hasret kaldık. Herkesin elinde bir cep telefonu kimsenin kimseden haberi yok. Herkes farklı arayışlar peşinde. Biz bu tür etkinliklere katılarak özümüze dönüp kültürümüzü çocuklarımıza küçük yaşta aşılamalıyız. Tiyatroya hayatı boyunca hiç gitmemiş ve tiyatronun ne olduğunu bilmeyen insanlar var. Önemli olan bu insanlarla iletişime geçip tiyatro ile buluşturmak” dediler.

Yoğun ilgi ile izlenen “Horata” adlı tiyatro oyununu Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, Av. İbrahim Gök, kurum müdürleri Fırat Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş izledi. Büyük beğeni ile sergilenen oyunun sonunda anı ölümsüzleştirmek isteyenler tiyatro oyuncuları ile birlikte hatıra fotoğrafı çekti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X