Advert

ARTIK AMAÇ 'SALTANAT' DEĞİL 'HİZMET' OLMALI

ARTIK AMAÇ 'SALTANAT' DEĞİL 'HİZMET' OLMALI
ARTIK AMAÇ 'SALTANAT' DEĞİL 'HİZMET' OLMALI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 362 kez okundu.

DAHA ÖNCE KURDELE KESMEDE GÖSTERİLEN ‘BİRLİK’, SEÇİMLERDEN SONRA ESNAFIN SIKINTILARINI ÇÖZMEDE GÖSTERİLECEK Mİ? ELAZIĞ’DA ESNAF ‘KAN’ AĞLARKEN, BAŞKANLAR NE GİBİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ SUNACAK?

 

ARTIK AMAÇ 'SALTANAT' DEĞİL 'HİZMET' OLMALI

 

İzzet TUMAY

Elazığ’da faaliyet gösteren esnaf odaları, esnafların sorunlarını çözme noktasında hangi projeleri ve çözüm yollarını ürettiği tam bir muamma.

Çekilen kredileri zor ödeyen, ödeyemeyince evine, arabasına ve hatta evindeki eşyasına kadar haciz gelen esnafların ödediği paralarla çarkını döndüren esnaf odalarının içinde bulunulan seçim sürecinin ardından ‘amaç’ olarak esnafa ‘hizmeti’ mi yoksa kamuoyunda dillendirildiği gibi ‘saltanat’ mı olacağı merak ediliyor. Geçtiğimiz hafta sonu itibariyle ilde bulunan odalarda seçim startı verildi. Esnaflar, önümüzdeki süreçte kendilerini temsil etmesini istedikleri başkanları seçmek için sandık başına gitmeye başladı. Şu ana kadar gerçekleştirilen seçimlerde sandıklardan mevcut başkanlar çıkarken, bundan sonraki süreçte yeni seçilen ya da güven tazeleyen başkanların esnafların yaşadığı sıkıntılara çözüm getirme adına ne yapacakları, hangi projeleri gerçekleştirecekleri ise ‘merakla’ beklenirken, esnaflar için kredi verme, kurs düzenleme gibi faaliyetlerin dışında esnafların sorunlarını kökten çözme adına ciddi çalışmalar beklenen esnaf odalarının bu süreçte ne gibi çalışmalar yapacağı merak ediliyor.

 

ESNAF İÇİN ODALAR ‘GÜÇ’ BİRLİĞİ YAPMALI

 

Esnafın hali perişanken, esnafları temsil eden, esnafın sorunlarının çözümü için proje üretmesi gereken esnaf odaları başkanlarının bu güne kadar ne yaptığı ve önümüzdeki süreçte neler yapacakları Elazığ kamuoyu tarafından merak konusu haline gelirken, esnafların 2017 yılında yaşadığı sıkıntıları 2018 yılında da yaşamaması adına odaların ‘güç’ birliği yapmaları gerektiğine dikkat çekildi. Elazığ piyasalarındaki durgunluk, peş peşe açılan büyük AVM’ler ve üretime dönük yatırımların olmaması yüzünden Elazığ’da yerli esnaf kan ağlıyor, vergisini ödemekte zorlanıyor ve bazı esnaflar ise siftahsız dükkân kapatıyor. Elazığ’daki birçok oda tarafından Elazığ'a gelen üst düzey bürokratlara yaşanan sıkıntıların yer aldığı dosyalar takdim ediliyor. Ancak bu güne kadar takdim edilen dosyalar nedeniyle çözüme kavuşan herhangi bir sorununun olup olmadığı ise bilinmiyor.

 

CUMHURBAŞKANI ‘BÜYÜK’ BİR FIRSAT!

 

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Ocak Cumartesi günü partisinin il kongresine katılmak üzere Elazığ’a gelecek olması, esnafların yaşadığı sıkıntıları bir dosya halinde sunulması için büyük bir fırsat olarak görülüyor.

 

HÜKÜMET MUSLUKLARI AÇIYOR, PEKİ YA ODALAR?

 

Hükümet tarafından esnafın bulunduğu zor durumdan kurtulması adına faizsiz kredi olanağı ve benzeri birçok kolaylık sağlanıyor. Hükümet tarafından esnaflara ‘düşük’ kredi olanağının yanında İş-Kur vasıtasıyla da eleman desteği gibi birçok konuda ciddi destekler sağlanıyor. Elazığ’da oda başkanlarının esnaflara kredi vermekten öte ciddi bir çalışma yapıp yapmadığı bilinmezken, esnafların içinde bulunduğu dar boğazdan kurtulması adına oda başkanlarının el birliği yaparak çözüm üretememesi ise tepki topluyor.

HABERKENT GAZETESİ OLARAK KAMUOYU ADINA ‘ŞİMDİLİK’ ŞU ‘5’ SORUYU SORUYORUZ;

-Devam eden oda seçimlerinin tamamlanmasının ardından odaların gerçek amacı esnafa hizmet mi yoksa kamuoyunun takdiri ile saltanat mı olacak? Gelinen süreçte birbiri ardına açılan AVM’ler yüzünden kepenk kapatma noktasına gelen yerli esnaflar için hangi çözüm yoluna başvurulacak?

-Esnafı temsil noktasında bulunan ‘esnaf odaları’nın; esnafların yaşadığı sorunlardan kurtulması adına üzerine görev düşen kurumlarla yapılan herhangi bir görüşme var mı, varsa eğer bu görüşmelerde alınan sonuçlar nelerdir?

-Esnafın ödediği paralarla çarkını çeviren, giderlerini karşılayan odalar, esnaflar için bugünden sonra esnafların hangi problemlerini çözecekler, ne gibi projeler üretecekler?

-Elazığ’da bulunan esnaf odaları başkanları, esnafların sorunlarının neler olduğu ve bu sorunların ne şekilde kalıcı olarak çözülebileceği konusunu ‘kamuoyu’ önünde tartışabilecekleri bir toplantı düzenleyecekler mi?

-Odaların el birliği yaparak esnafların sıkıntılarını çözme adına ‘seçimlerden’ sonra ne zaman bir araya gelecekleri ve ne gibi projeler hazırlayarak kamuoyu önüne çıkacakları merak konusu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​