Advert

MÜSİAD 2017 DEĞERLENDİRMESİ 2018’DEN BEKLENTİLERİ

MÜSİAD 2017 DEĞERLENDİRMESİ 2018’DEN BEKLENTİLERİ
MÜSİAD 2017 DEĞERLENDİRMESİ 2018’DEN BEKLENTİLERİ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 456 kez okundu.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Elazığ Şubesi, 2017 yılı değerlendirmesi ve 2018 yılı hedefler ve projeler konulu program DoubleTree By Hilton Elazığ’da  gerçekleştirildi.

MÜSİAD Elazığ Şubesi Yönetim Kurulu ve Üyeler bir araya gelerek 2017 yılını değerlendirme ve 2018 yılı hedeflerini belirleme fırsatı buldular.

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, önemli ve kazanımlı bir yılı geride bırakırken yine verimli ve ümit verici bir yıla giriyoruz diyerek,” Ülkemiz, Siyasi ve ekonomi alanında önemli mesafeler kat etmiştir. Haksızlığa ve oldubittilere kalkışanlara göstermiş olduğu duruş ve hamleleri ile dünyada lider konuma gelmiştir. Myanmar’da, Suriye’de, Irak’ta Sudan’da, Yemen’de, Filistin de Dünyanın birçok yerinde barışa ve insanlığa önemli katkılarda bulunmuştur. Tüm bunların ışığında üretim artışları ve ihracat artışları ile ekonomik alanda da hedeflediği noktalara hızla ilerlemektedir.”

Uzun, bu yılın Türkiye ekonomisinde güçlü büyüme oranlarının gerçekleştiği bir dönem olduğunu belirterek, ilk iki çeyrekte yüzde 5,3 ve yüzde 5,4 olarak gerçekleşen büyümenin, üçüncü çeyrekte ivmesini daha da artırarak yüzde 11,1 ile son 6 yılın en iyi oranına ulaştığını hatırlattı, ihracatın 157,1 Milyar dolara çıkması ve tarihinin en yüksek ikinci seviyesine ulaşmasının ülkemiz için sevindirici olduğunu söyledi.

Yatırımlardaki artışa da değinen Uzun, yatırımlardaki artışın yalnızca inşaat sektörü yatırımlarından kaynaklanmamasının, sanayi sektörü adına büyük önem arz eden makine ve teçhizat yatırımlarının da % 34 artış kaydetmesinin Türkiye ekonomisi adına sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek, “İşsizliğin 2017 yılında 10.8 e düşmesi,1 milyon 400 bin kişinin istihdam edilmesi, işsizliğin azaldığını göstermektedir. Ayrıca 2017 yılında ilimizde özel sektör vasıtası ile çalışan sayısını 2016 yılında 58.016 dan 2017 de 72.172 ye çıkmıştır. Bu artış %25 e tekabül etmektedir. Tüm bu olumlu göstergelere rağmen enflasyonun ve borçlanmanın yüksek seyretmesi TL’nin değer kaybetmesi 2018 yılı içinde çözülmesi gereken ekonomik sorunlardır. Yatırımlardaki artışın sürmesi, reel sektörün ekonomiye olan güveninin sürdüğüne işaret etmesi bakımından da oldukça önemli bir gelişme olmuştur. Ekonomi yönetimi tarafından alınan ek tedbir ve teşviklerle üçüncü çeyrekte 4 ana faaliyet kolunda da genişleme gözlendi. Kredi Garanti Fonu (KGF) ile ekonomiye enjekte edilen ek kaynakların, vergi indirimlerinin ve ihracattaki canlanmanın büyümeyi harekete geçirdiği görülüyor. 2018 yılında da hizmetler, sanayi, tarım ve inşaat sektörünün canlılığını sürdürmesini bekliyoruz. Sorumluluğu aldığımız ilk günden itibaren önceliklerimizden biri birlik beraberliği korumak pekiştirmek ve ilin, birlik ve beraberlik içinde hareket etmesini sağladıklarını ifade etti. Elazığ Ekonomi Platformunu birlikte kurduğumuz kardeşlerimiz ileBu platformun ilin ekonomisine, sosyal hayatına, kendi paradigması ile katkı sağlamıştır. MÜSİAD olarak çatışma, kavga etme alanlarına girmediğimiz gibi oluşmasının da önüne geçtik. Söylememiz gerekeni tarafları kırmadan söyledik, kısaca ya Hayır söyledik, yada Sustuk. 2017 yılında ilimizin sivil inisiyatifi birlik beraberliğini korumuş birlikte konuşmayı, paylaşmayı, başarmasını sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Uzun, Doğru kamuoyu oluşturmayı birlikte karar vermeyi ve verdiği kararı eyleme geçmeyi, henüz başarmış değiliz. Doğru kamuoyu ve birlikte eyleme geçmememizin sebebi ise, hepimizin hedefinin aynı olduğu olgusunu unutarak, bireysel irademizi birlikte olma irademizin önüne geçirdik. Tüm sivil inisiyatif amacı şehrin yaşana bilirliğini artırmak insanlarımızın ekonomik sosyal ve refahını artırarak bölgede göç vermeyen, göç alan Cazibe merkezi haline getirmek olmalıdır. Amacımız aynı olunca birlikte çözmek daha kolay olacaktır” dedi.

Uzun, MÜSİAD olarak bu anlayışla hareket ederek üyelerimize, ilimizeve ülkemize hizmet etmeye gayretli olduklarınıve olmaya devam edeceklerini söyledi.

İLİMİZİN SORUNLARINI ÇÖZMEDE SORUMLULUK ALDIK

Değerli hemşerilerim İş Adamları olarak sadece işimizi geliştirmek, para kazanmak, istihdama katkı sağlamak görevimiz değil; İlimizi ilgilendiren tüm konularda sorumluluk alarak çözülmesi gereken konulara katkı sağladık. Bu kapsamda eski başkanlar döneminde birçok kuruluşta sorumluluk aldık. Bizden önceki yönetimler dönemindeki kuruluşlar şunlardır: İş Geliştirme Merkezi (EİŞGEM), Kamu Sanayi İş Birliği(KUSİ),Elazığ STK Platformu, İl Koordinasyon Kurulu, mevcut yönetim kurulu olarak Elazığ Ekonomi Platformu, Elazığ Kent Konseyi, İmam Hatipler Platformu,Mesleki Eğitim Çalıştayı,Avrupa Birliği Uyum Dayanışma ve Yönlendirme Kurulu,Proje Takip Ofisi gibi kuruluşları da ekledik.Tüm çalışmalarımızın karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalıştık.Diğer STK’lar la el ele vererek değer katmaya önem verdik.

2017 YILINDA MÜSİAD ELAZIĞ ŞUBESİNİN YAPTIĞI FAALİYETLER

2017 Yılında Tecrübe Paylaşımı; MÜSİAD olarak üyelerimizin gelişmesini önemsiyoruz, yaşadığımız Asır bunu gerektiriyor günümüz iş adamı da değişime ayak uydurmak ve değişimindeki fırsatları yakalamak için buna hazır olmak durumundadır. Bu avantajı üyelerimize kazanmak için ülkemizde Duayen olan uluslararası ticareti başaran şahsiyetleri ilimize davet ederek tecrübelerinden istifade ettiklerini belirten MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun;Bunlar DEGERE International Trading A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı hemşerimiz Ertürk Değer ve ilimizde yapılan şehir Hastanesi'nde ortağı olan Sıla Grup  Yönetim Kurulu Başkanı ve Şehir Hastaneleri Sağlık Yatırımcıları Derneği Başkanı Dr. İhsan Şahin’i ağırladıklarını ifade etti.

DOST MECLİSİ TOPLANTILARI

 MÜSİAD’ın geleneksel olarak düzenlediğimiz Dost meclisli toplantılarını ihmal etmedik.Dost Meclisi detayında 3 ana başlık altında oluşturduk. Üyelerimizin ticaretiyle direkt ilgili olan kurum ve şahsiyetleri davet ettik,Bunlar Kalkınma Ajansı, TKDK, KOSGEB, SGK, İŞKUR, Tarım İl Müdürlüğü, Devlet Malzeme Ofisi ,Milli Eğitim Müdürü,Fırat Üniversitesi Rektörlüğü, Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürü, Kredi Garanti Fonu, Çevre Şehircilik İl Müdürü gibi birçok kurumların idarecilerini ve yöneticilerini ağırladıklarını ifade etti. İlimizin Mülki amirleri başta olmak üzere Elazığ Valimiz Çetin Oktay Kaldırım,Elazığ Ak Parti Milet vekillerini, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmazıdavet ederek almamız gereken bilgileri alarak konuyla ilgili fikir ve düşüncemizi paylaşmaya çalıştık. MÜSİAD’ın vizyonu Yüksek Ahlak ve Yüksek Teknoloji olduğunu herkesin malumudur üyelerimizin manevi dünyalarına ihtiyaç duydukları bilgileri işin duayenlerinden dinledik, Ayrıca herkesi ilgilendirdiği gibi bizi de ilgilendiren tarihi ve güncel konulara değindik. Siyasi olayları konunun uzmanı şahsiyetlerden dinlemeye çalıştık.

BÖLGESEL TOPLANTILAR

 Doğu ve Güneydoğu içine alan bölgesel toplantıların yapılmasını ön görerek Bu bölgedeki illerin MÜSİAD Başkanları ile Diyarbakır ve Malatya'da ikinci toplantı düzenledikleri ifade eden Uzun, bu toplantıların amacı aynı sektörde faaliyet gösteren MÜSİAD üyelerini birbirini tanıması ve aralarında Ticaret yapmalarını ve ürünlerini alırken birbirlerini tercih etmelerini sağlamak olduklarını belirtti. Ayrıca bölgenin lehine olan projeleri birlikte desteklemek için fikir birliğine vardıklarını ifade etti.

YURTDIŞI GEZİLERİ

 2017 yılında 3 yurt dışı gezisi planladıklarını belirten Uzun, Bunlar: Balkanlar,Avrupa ve Afrika ülkeleriydi. Balkanlarda Bosna Hersek, Avrupa'da Almanya’da dış ilişkiler teşkilatı, ayrıca Almanya Gıda fuarına katıldıklarını belirtti. Gezdiğimiz Ülkelerin Konsolosluklarını ve Ticari ataşeleri ziyaret ederek, İlimizin Tanıtımı konusunda birlikte götürdüğümüz tanıtıcı bilgileri götürerek oralarda bilinirliğine katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.Aynı zamanda ilimizdeki ticari avantajları sunma imkânını bulduğumuzu belirtti. MÜSİAD olarak 2018 Yılında Afrika gezisinin planları arasında olduğunu ekledi.

GENEL MERKEZ TOPLANTILARI

 2017 yılında Genel Merkezin düzenlemiş olduğu Genel İdare Kurulu Toplantıları, Bölgesel İş Geliştirme Toplantıları, Başkanlar Toplantıları, İnsani Girişim Fonu, Vizyoner 17 Programı, Genel Başkanımız ve Şube Başkanlarımız ile birlikte Kudüs ziyareti, Gaziantep Tarım Zirvesi toplantılarına katılarak elde ettiğimiz bilgi ve kazanımlarımızı üyelerimiz ile paylaştık dedi.

KOMŞU İLLERE ŞUBE ZİYARETİ

2017 yılında komşu şubelerimizden Diyarbakır'ı ziyaret ederek MÜSİAD üyelerinin birbirini tanıması, yaptıkları işleri bilmeleri, fırsatlar oluşturduğunda birlikte ticaret yapmalarını sağlamaya çalıştık dedi.Hemşerimiz Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla beyi ziyaret etme fırsatı bulduk ilgi alakasından dolayı Elazığ adına teşekkür ediyorum. Bu kapsamda Malatya ve Bingöl Şubemiz ile sık sık bir araya gelerek üyelerimizin birbiri ile ticaret yapmalarını teşvik ediyoruz dedi.

YARDIM FAALİYETLERİMİZ

MÜSİAD olarak üyelerimizin katkısı ile2017 yılında Suriye,Arakana,İHH ile birlikte yardım kampanyaları düzenleyerek oradaki insanlığa yardımcı olmaya çalıştık, ve Ramazan ayında İlimizde gıda Kolisi yardımında bulunduk.

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK VE TEKNOLOJİ ZİRVESİ

 09.03.2017 tarihinde 'Doğu Anadolu 1. Bilişim Buluşması'' fuarı Bilişim sektörünün önde gelen firmalar, kamu kurum ve kuruluşlar, akademisyenler ile yatırımcıların buluşturulması amaçlanan Doğu Anadolu Bilişim Buluşmasının ilki Elazığ'da yapıldı ve aynı zamanda 02.05.2017 tarihinde Doğu Anadolu 1. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Zirvesinin Programı Kapsamında Elazığ’da gerçekleşti. Elazığ MÜSİAD olarak bu projelerin gerçekleşmesine destek verdik.

2018’DE YAPILMASI GEREKENLERİ 3 BAŞLIK ALTINDA TOPLADIK

2018 Yılında MÜSİAD’ın Yapacağı Çalışmalar; Başkan Uzun; MÜSİAD olarak Milli Emlak Müdürlüğü tarafından Şubemize Tahsis Edilen Arsaya Şubemize kalıcı bir bina ve kongre merkezi kazandırmak istiyoruz, Üyelerimizin kendi aralarında Finans Sorunlarına bir nebzede olsa katkı sağlamak için FON Sistemi Düzenlemek, Sudan veya Senegal Ülkelerinden birinin ziyaret edilerek yatırım yapılacak olan sektörleri belirlemek istiyoruz.  Şube Ziyaretlerimize Ankara ve Konya, Kayseri Şubelerimizi ziyaret ederek üyelerimizin ticaretinin artırılmasına katkı sağlamak istiyoruz, Sosyal Proje Hazırlanması konusunda gerekli çalışmalar yapılacağını ifade eden Uzun, Entegre Meyve İşleme Tesisi ,Badem ve Ceviz İşleme Tesisinin Kurulması için görüşmelerinin devam edeceğini söyledi. MÜSİAD olarak Teknokent Bünyesinde Teknolojik Yatırım Yapılması konusunda çalışmalarımıza devam edeceklerini ve Geleneksel olarak düzenledikleri Ramazan İftar Programının bu yıl da düzenlemeyi planladıklarını belirtti. Ortaklık Kültürü Nasıl Geliştirilebilir bunun üzerinde çalışmalarımız olacaktır.  Üye Firmaların Yönetici ve Çalışanları için KOSGEB Destekli Projeler Düzenlemek ve 2018 yılında Üyelerimiz ile Umre Programı yapmak istediklerini belirten Uzun, Üyelerimizin iş stresini azaltmak ve motivasyonlarını artırmak için Gezi programları düzenleyeceklerini ve ülkemizde kendini ispatlamış iş adamları ile Tecrübe Paylaşım Toplantılarının  devam edeceklerini ifade etti.

Kronik anlayışın değirişimi için her hangi bir yorum yapmadan herkesin okuyup kendisine göre pay çıkarılması geleceğe yönelik çalışmalarımıza kazandıran zihniyetle başlamamız gerektiğini söylemek istiyoruz. Herkes kendisine ait olan payı çıkarmak zorundadır.

BİTİRİLMESİ GEREKEN KONULAR

1. Fuar Kongre Merkezi,

2. Ulu ova, Kuz ova Sulama Projeleri,

3. Harput’un bitirilip Turizme kazandırılması,

4. Gıdacılar ve Mobilyacılar Sitesinin bitirilmesi

3) 2018 Yılı İçerisinde Yapılacak olan Hedefler ve Projeler ;

Elazığ İçin Düşündüğümüz Vizyoner Proje;

1-Endüstriyel Park ve Lojistik Merkezi: Bu modern sanayinin ilk defa uygulandığı Singapur’un, 7 adacığı dolgu yaparak tek bir ada haline getirerek kurduğu “SurbaraJurong Petrokimya Endüstriyel Parkı”, Başbakanımız ve heyeti tarafından ziyaret edilmiştir.Bu endüstriyel parkta, 150 global yatırımcının olduğu, şimdiye kadar global yatırımcılar tarafından $47 milyar dolar yatırım yapıldığı, adanın aynı zamanda bir yaşam alanı olup,40.000 kişinin istihdam edildiği ve bu adanın petrol ürünleri konusunda Asya’nın (Çin dahil) bir ticaret ve fiyatlandırma merkezi, yani Avrupa’nın Rotterdam’ı gibi bir borsa haline geldiği belirtilmiş. Elâzığ’da bu konuda Türkiye’nin Rotterdam’ı olabilir. Hükümetimizin, Bakanlar Kurulu kararına dayanarak vereceği “Proje Bazlı Teşvik”in, “Endüstriyel Park” uygulamasının önünü açabileceği değerlendirilmektedir. Endüstriyel Park modelinde, altyapının (arazi, demiryolu, karayolu, gerektiğinde air kargo) devlet tarafından yapılması öngörülmektedir. Altyapı yatırımlarından sonraki diğer tüm yatırımlar, global yatırımcılar tarafından gerçekleştirilmektedir. Gerek altyapının finansmanında gerekse Endüstriyel Park içindeki bazı yatırımların finansmanında VARLIK FONU’ndan yararlanılmasının düşünüldüğü ve bu konuda Varlık Fonu ile temasların devam ettiği biliyoruz. Hükümetimiz tarafından endüstriyel park bölgeleri olarak Diyarbakır, Şanlıurfa (veya Diyarbakır, Şanlıurfa arasında tek bir bölge), Van ve Erzurum’un düşünüldüğü özellikle petrokimya için Ceyhan’ın da düşünüldüğü belirtilmiştirilimiz Bu illere nazaran daha güvenli ve ulaşım avantajı olması,krom   ve mermer gibi ham maddelerin bulunması sağlıkta bölge ili olmasından dolayı ilimiz tercih edilebilir. Görüldüğü üzere, bugün itibariyle Elazığ, Hükümetimizin Endüstriyel Park haritasında yer almamaktadır. Bu nedenle, Elazığ’ın dahil edilmesi başta merkezi konumu ile güvenlik avantajları olmak üzere diğer üretim avantajları (örneğin; krom cevherinin işlenerek katma değeri yüksek teknolojik ürünleri imal eden endüstriler, mermere yönelik katma değeri yüksek endüstriler,) Savunma Sanayi, Tarım endüstrisi, Sağlık endüstrisi ve Nano Teknoloji savunularak, muhakkak suretle Hükümetimizin endüstriyel park haritasında yer alması gerektiği kanaatindeyim.

 

2.OSB’nin ivedilikle Bitirilmesi, Danışmanlık Hizmetlerinin Önemsenmesi. Nitelikli İstihdamı oluşturmak için Mesleki Çalışmalara farklı bakarak çözüm üretilmesi. Hızlı Tren Projesinin Geciktirilmemesi. Güney Çevre Yolunun alt yapısının bitirilmesi.” 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X