KARAHAN: ENERJİ ÜRETİM TESİSLERİ KURACAĞIZ

KARAHAN:  ENERJİ ÜRETİM TESİSLERİ KURACAĞIZ
KARAHAN:  ENERJİ ÜRETİM TESİSLERİ KURACAĞIZ İzzet TUMAY
Bu içerik 149 kez okundu.

ELAZIĞ’DA YILLIK 30 MİLYON KANATLI HAYVAN ÜRETİMİ YAPILDIĞINI, BUNUN DA ATIK KONUSUNDA SIKINTI YARATTIĞINI VE BU SIKINTIYI GİDERME ADINA 4 İLİ KAPSAYAN BİR TESİS KURULMASINI PLANLADIKLARINI BELİRTEN KARAHAN:

 

ENERJİ ÜRETİM TESİSLERİ KURACAĞIZ

 

İrfan ARSLAN

Elazığ’da son yıllarda hükümetin verdiği yüzde 65 destekle önemli bir atak gösteren kanatlı hayvan üretimi alanında yaşanan gelişmenin yanında ortaya çıkan sıkıntıların giderilmesi adına Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce önemli bir çalışma başlatıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, Elazığ'da dönemsel olarak 5 milyon, yıllık ise toplamda 30 milyon kanatlı hayvan üretimi yapıldığını, bunun özellikle atık konusunda bazı olumsuzlukları beraberinde getirdiğini belirterek şunları söyledi: “Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de kanatlı hayvan üretiminde devletimizin verdiği destek bu alanda son 3-4 yılda öneli yatırımları beraberinde getirdi. İlimizde yıllık yaklaşık 30 milyon kanatlı hayvan üretimi gerçekleşiyor. Bu üretimin beraberinde getirdiği, özellikle vatandaşların şikâyet konusu olan atıklar konusunda yaşanan sıkıntıyı aşmak adına bir çalışma başlattık. Bu çalışmamızı Elazığ Valiliği ile birlikte gerçekleştireceğiz. Bu konudaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Yer seçimi konusunda çalışmalarımız sürüyor.”

 

4 İLİ KAPSAYACAK

 

Elazığ'da kanatlı hayvan üretimi sonucunda dönemsel olarak yaklaşık 45 ton atık maddenin oluştuğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Karahan, “Bu atıkların işleneceği Biogaz ve Enerji Üretim Merkezi kurulması için bir proje geliştirdik. Bu proje kapsamında bir taşla iki kuş vurmuş olacağız. Hem atıkları değerlendirecek ve vatandaşların şikayetlerini önlemiş olacağız, hem de bu proje kapsamında Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerindeki kanatlı hayvan üreticilerinin atıklarını buraya transfer ederek tesislerde gaz ve enerji üretimi ile enerji üretmiş olacağız. Tesisimizi Elazığ-Malatya arasında bir yerde kurmayı planlıyoruz. Bu konudaki araştırmalarımız devam ediyor. Tesisin kurulacağı yeri tespit ettikten sonra bu projemizi hayata geçirecek ve bölgemiz adına önemli bir tesisi kuracağız” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
İLİM YAYMA CEMİYETİ'NDEN YETİM ÇOCUKLARA KARNE ETKİNLİĞİ
İLİM YAYMA CEMİYETİ'NDEN YETİM ÇOCUKLARA KARNE ETKİNLİĞİ