Advert

ELAZIĞ ‘KAR’A HASRET KALACAK

ELAZIĞ ‘KAR’A HASRET KALACAK
ELAZIĞ ‘KAR’A HASRET KALACAK İRFAN ARSLAN
Bu içerik 860 kez okundu.

Yaz ayının bitmesi ile başlayan kış bir türlü gelmek bilmedi. Peki kar Elazığ’a ne zaman yağacak, bu kuraklık nereye kadar devam edecek?

Meteoroloji 13. Bölge Müdürü Taner Erdoğan, “Kar yağışı beklemiyoruz. Yeni bir yağışlı sistemin bölgemizi etkilenmesini bekliyoruz” ifadelerini kullanarak, "Bu kurak geçen havayı yeni yağış sistemine bırakmasını bekliyoruz. Önümüzdeki 7 güne baktığımızda havanın parçalı bulutlu geçmesini bekliyoruz. Yağışların hafif olarak yağmurlu özellikle perşembe ve cuma günleri bölgemizde etkili olmasını bekliyoruz. Cumartesi günü bir ara verecek, tekrardan salı gününe kadar bir yağış sistemi gelecek. İlk yağışlar perşembe ve cuma günü yağmur olarak görünmesini bekliyoruz, özellikle pazar günü geceden sonra pazartesi öğleden sonra yağış sistemi birazcık yüksek kesimlerde özellikle bin 500 metreye yakın yerlerde kar yağışına dönmesini bekliyoruz ”diye konuştu.

 

“2018’E KURAK BAŞLADIK”

 

"Son 70 yıllık verilere bakıldığında en kurak geçen 4. yıl" diyen Erdoğan, “2017 yılı son 70 yıllık verilere baktığımızda en kurak geçen 4. yıl. Çok kurak geçti. İşin kötü tarafı 2018’e kurak başladık. Daha kuvvetli yağışın beklenmesi tahminlerimizde yok. Uzun vade ocak, şubat ve mart tahminlerimiz var. Onlara göre mevsim normallerinde bir yağış almayı bekliyoruz. Kışın özellikle ocağın ikinci yarısından sonra kış mevsimini andıracak bir yağışın gelmesini bekliyoruz. Sıcaklıklarda mevsim normallerinin 1 ve 2 derecenin üstünde geçmesini bekliyoruz “dedi. Erdoğan, “Son 3 güne baktığımızda perşembe, cuma ve cumartesi gününe özellikle perşembe ve cuma günü hafif yağışlar göreceğiz. Gündüz sıcaklıkların 8 derece civarında ki mevsim normallerinin 3-4 derece civarında olmasını bekliyoruz. Gece sıcaklıklarımız için perşembe günü -2, cuma günü 2, cumartesi günü 3 derece.  Perşembe günü mevsim normallerinde olan sıcaklık cuma ve cumartesi günü mevsim normallerinin üzerinde olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayyum dilekçesi verildi!
Kayyum dilekçesi verildi!
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır