Advert

ÇOBAN: ACİLEN “PROJE TAKİP LOBİSİ” OLUŞTURULMALI

ÇOBAN: ACİLEN “PROJE TAKİP LOBİSİ” OLUŞTURULMALI
ÇOBAN: ACİLEN “PROJE TAKİP LOBİSİ” OLUŞTURULMALI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 382 kez okundu.

ELAZIĞ VERDİĞİ DESTEĞİN HAKKINI İSTEMELİDİR DİYEN ÇOBAN:

ACİLEN “PROJE TAKİP LOBİSİ” OLUŞTURULMALI

 

Neslihan ÇARIKÇI

 

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal Çoban, yarın Elazığ’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesi, Türk Eğitim Sendikasında bir basın toplantısı düzenleyerek, Elazığ’ın öncelik ve beklentilerine dikkat çekti.

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal Çoban yaptığı açıklamada, 2002 yılından beri Elazığ’ın her dönem 4 ya da 5 milletvekiliyle Ak Partiye destek verdiğini belirterek, şartsız koşulsuz olarak verilen bu desteğin karşılığı olarak, Elazığ halkının beklentilerinin karşılanmadığını ifade etti.

 

VERİLEN SÖZLERİ KİM TAKİP EDECEK

 

Çoban toplantıda yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın ilimize teşrif edecek olmasını tüm Elazığ halkı gibi heyecan ve umutla beklemekteyiz.

2002 yılından beri, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar ilimizi defalarca ziyaret ettiler.

Her geleni karşılayan ilimiz bürokratları verdikleri Brifing ve ilimiz STK’larının verdikleri proje dosyaları ile ilimizin ihtiyaç ve beklentilerine dikkat çekilmiş ve birçok konuda da çeşitli zamanlarda sözler alınmıştı.

Ancak verilen sözler unutulmuş ya da unutturulmuş ve her ilimize teşrif eden Cumhurbaşkanı ve Başbakanların ağzından yeniden vaatlere dönüştürülmüştü” dedi.

Çoban sözlerini şöyle sürdürdü: “İlimiz için verilen veya alınan bu sözlerin takibi ve hayata geçirilmesinde ciddi bir lobi eksikliği olduğu gözlenmektedir.

Proje sözlerini hayata geçirecek irade maalesef ki oluşturulamamış, aynı konular yıllardır her seçim döneminde şehrin gündemine getirilerek günü kurtarmanın hesapları yapılmıştır.

Defalarca verilen yeni Stadyum sözleri, her seferinde gündemde olan Çimento Fabrikasının yer değişikliği vaatleri, “her yıl bir milyon turist gelecek” öngörüleri hiç gerçekleşmemiş ve konuların çözümünde siyasi, bürokratik ve sivil baskı grupları oluşturulamamıştır.

Bu eksiklik bir an önce giderilmeli, şehirde “Proje Takip Lobisi” oluşturularak, verilen sözlerin ve vaatlerin gerçekleşmesi için açık ve şeffaf lobi çalışmaları yapmalıdır.

 

CUMHURBAŞKANIMIZDAN YENİ MÜJDELER BEKLİYORUZ

 

Bugüne kadar gerek Başbakanlığı gerekse referandum ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri vesilesiyle birçok kez ilimizi ziyaret eden Sayın Erdoğan’dan bu ziyaretinde, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişme ve kalkınmasını sağlayacak ve tüm halkımızın aslında ortak beklentisi haline gelen sorunların çözümü noktasında somut adımlar atılması için emir ve takdirlerini beklemekteyiz.

Sayın Cumhurbaşkanımızdan çözümünü talep ettiğimiz kronikleşmiş sorun ve beklentileriz şunlardır:

Çimento Fabrikası ve DDY Güzergah Değişimi: İl merkezinde yer alan ve bulunduğu bölgenin gelişimini olumsuz etkileyen Elazığ Çimento Fabrikası ile DDY güzergahının il dışına taşınması hususunda ilimizde ortak bir kanaat oluşmuş olmasına rağmen, devlet desteği olmaksızın yerel imkanlarla bu sorunun çözümü mümkün görünmemektedir. Bu hususun çözümü ilimizin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Sonuç olarak, ülkemizin 2023 ve 2040 hedeflerine ulaşması noktasında ilimiz potansiyel kaynaklarının ekonomiye kazandırılması ve şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden kalkınma ve gelişmesi ancak bu sorun ve beklentilerin çözümü ile orantılıdır.

Elazığ’ın Büyükşehir Olması, Sulama Projeleri, Teşvik Yasası, Yüksek Hızlı Tren Projesi, Depreme Hazırlık, Cazibe Merkezleri Programı, DDY Elazığ Lojistik Merkezi Projesi, Şehir Stadyumu, Elazığ Öğretmenevi, Serbest Bölge Kurulumu, SGK Çağrı Merkezi, Pertek Köprüsü, Harput’un Açık Hava Müzesine Dönüştürülmesi gibi pek çok sorunumuzu ve beklentilerimizi Sayın Cumhurbaşkanımızın dikkatlerine arz eder, kendilerini doğunun huzur ve güven adası, Gakgoşlar diyarı Elazığ’da ağırlamaktan onur ve mutluluk duyduğumuzu belirtir, saygılarımızı sunarız.” 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayyum dilekçesi verildi!
Kayyum dilekçesi verildi!
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır