Advert

HÜKÜMET MÜTEAHHİTLERE NEFES ALDIRACAK

HÜKÜMET MÜTEAHHİTLERE NEFES ALDIRACAK
HÜKÜMET MÜTEAHHİTLERE NEFES ALDIRACAK İRFAN ARSLAN
Bu içerik 12205 kez okundu.

ENFLASYON ÜZERİNDEKİ BEKLENMEYEN VE ÖNGÖRÜLEMEYEN FİYAT ARTIŞLARI NEDENİYLE MÜTEAHHİTLERİN YAŞADIĞI VE İFLASLARA KADAR GİDEN OLUMSUZLUK GİDERİLİYOR

 

HÜKÜMET MÜTEAHHİTLERE NEFES ALDIRACAK

 

İrfan ARSLAN

İnşaat sektörünün en önemli kesimini oluşturan müteahhitlerin yaşadığı fiyat farkı sıkıntısı gideriliyor. Hükümet bu alanda yaşanan ve iflaslara yol açan iş kalemleri veya iş gruplarının imalatlarında kullanılan malzemelerin fiyatlarında beklenmeyen artışlardan doğan fiyat farkını gidermek adına ilk adımı attı. Hükümet bu konuda bir kararname taslağı hazırladı.

Hükümetin konuya ilişkin olarak hazırlanan taslak kararname şöyle:

 

Madde: 05/01/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'na aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

 

Yapım işlerinde fiyat farkı

 

GEÇİCİ MADDE- 01/01/2017 tarihinden önce 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na göre ihalesi yapılmış yapım işlerinde, iş kalemleri veya iş gruplarının imalatında kullanılan malzemelerin fiyatlarında beklenmeyen artışlar meydana gelmesi nedeniyle ihale dokümanında fiyat farkı verilmesine ilişkin hüküm bulunup bulunmadığına veya ihalenin yabancı para üzerinden sözleşmeye bağlanıp bağlanmadığına ve işin kabulünün yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın 01/01/2015 tarihinden sonra yapılan ve yapılacak olan imalatlar için fiyat farkı verilebilmesine veya işe, sözleşmelerine göre devam edilmesine, geçici maddede getirilecek Esaslara göre işe devam edilmesine veya sözleşmelerin tasfiyesine imkan tanınmasına ilişkin esas ve usulleri tespite Kurumun teklifi üzerine Bakanlar Kurulu yetkilidir.

 

MADDE GEREKÇESİ

Geçmiş dönemde sektörde yaşanan sorunlara çözüm olması için 16/12/2008 tarihli ve 2008/14447 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan esaslarla imalatta fiilen kullanılan malzemelerden fiyatlarında beklenmeyen artış olanlara ilave fiyat farkı verilmesi imkânı getirilmiştir. Buna benzer şekilde yapım işlerinde kullanılan çimento, boru, akaryakıt, demir, bitüm vb. için de öngörülemeyen fiyat artışları nedeniyle yeniden bir düzenlenme ihtiyacı bulunmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu'nca belirlenen Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) artış oranının birkaç kat üzerinde gerçekleşen piyasadaki bahse konu malzeme fiyatlarının artışları özellikle Ocak 2015 ayından itibaren daha da hızlanmıştır. Bu itibarla, 1/1/2015 tarihinden sonraki imalatlar için bir düzenleme yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Enflasyon üzerindeki beklenmeyen ve öngörülemeyen fiyat artışları nedeniyle 1/1/2017 tarihinden önce ihalesi yapılan işlerde yaşanan problemlerin aşılması için tedbir alınması gerekmektedir.

Diğer yandan sözleşmede fiyat farkı verilmemesi veya verilen fiyat farklarının artan maliyetleri karşılayamaması nedeniyle, bir bölüm işlerin yapımlarının gerçekleştirilemediği durumlar ortaya çıkmakta, bu durumlar da sözleşmenin tasfiyesi yerine feshi sonucunu doğurmaktadır.

Bu nedenle yıllara sâri olarak devam eden bu işlerin süresinde tamamlanmasını teşvik etmek üzere ihale dokümanında fiyat farkı verilmesine ilişkin hüküm bulunup bulunmadığına veya ihalenin yabancı para üzerinden sözleşmeye bağlanıp bağlanmadığına ve kabulünün yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın 01/01/2015 tarihinden sonra yapılan ve yapılacak olan imalatlar için fiyat farkı verilebilmesine veya sözleşmenin tarafların karşılıklı anlaşma yolu ile tasfiyesine imkan verilmesine ilişkin Bakanlar Kuruluna düzenleme yapma konusunda yetki verilmektedir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X