Advert

BAŞARILIYIZ, BAŞARILI GİDİYORUZ, BİR PROBLEMİMİZ YOK!

BAŞARILIYIZ, BAŞARILI GİDİYORUZ, BİR PROBLEMİMİZ YOK!
BAŞARILIYIZ, BAŞARILI GİDİYORUZ, BİR PROBLEMİMİZ YOK! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 971 kez okundu.

BAŞKAN YANILMAZ, HABERKENT’İN ‘ÖZEL’ RÖPORTAJINDA ÖNEMLİ KONULARA DEĞİNDİ:

BAŞARILIYIZ, BAŞARILI GİDİYORUZ, BİR PROBLEMİMİZ YOK!

 

İzzet TUMAY

Bu yıl 1 Nisan’da görevde dördüncü yılını dolduracak olan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, eski Emniyet Müdürlüğü'nün arsası, eski ve yeni projeler, Çimento Fabrikası, belediyenin borcu ve taşeronlara kadro kapsamında belediye bünyesinde kadroya geçen çalışan sayısı olmak üzere birçok önemli konuda HaberKent gazetesine konuştu.

Gazetemiz Haber Müdürü İzzet Tumay’ın Belediye Başkanı Yanılmaz’a sorduğu sorular ve alınan cevaplarla ilgili ‘özel’ röportajın ayrıntıları şöyle:

 

ELAZIĞ BELEDİYESİ OLARAK 2018 YILI İÇERİSİNDE BAŞLATTIĞINIZ YA DA BAŞLATMAYI PLANLADIĞINIZ PROJELERİNİZ NELERDİR?

 

2018 yılını biz Elazığ’ın kültür ve sanat yılı olarak ilan ettik. Elazığ’ın kadim medeniyetini, sanatını hem ilimize, hem ülkemize hem de uluslar arası arenada tanıtmak için çalışacağız. Bunun için de öncelikle 2018 yılında Kültür ve Sanat Danışma Kurulu’nu oluşturduk. Bu kurul sivillerden oluşan kültür insanlarımız, şairlerimiz,  yazarlarımız, gazetecilerimizden, televizyoncularımızdan oluşuyor. Bunlar da kendi içlerinden kendi komisyonlarını oluşturdular. Yoğun bir şekilde çalışmaya başlandı. Mesela Dede Korkut Yarışması bu çerçevede başladı. İnşallah onu önümüzdeki bir basın toplantısında da ilan edeceğim. İki aşamalı yarışma düzenliyoruz. Bir tanesi öğrencilere mahsus olmak üzere, diğeri uluslar arası düzeyde bir yarışma Dede Korkut hikâyeleri ile ilgili. Yani Kırgızistan’dan da, İran’dan da katılabilecekler. Bütün uluslar arası düzeyde yarışmaya ilginin olacağına inanıyorum. Elazığ Belediyesi bünyesinde nasıl kürsü başımız, mehterimiz, folklor ekibimiz varsa Elazığ Belediyesi Konservatuarı'nı da bu yıl kuracağız.

Ayrıca yol bağlantı çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Şehir Hastanesi’ne Salıbaba’dan, Çatalçeşme’den, Sanayi’den ve Karşıyaka Mahallesi'nden bağlantı yollarımız devam ediyor. Yine Kuzey İmar Yolu gibi Güney İmar Yolu çalışmamız devam ediyor. Bunları bu yıl içinde bitireceğiz inşallah. Ayrıca yine Şehir Hastanesi’nden Yurtbaşı’na giden Acısu yolunu da bu yıl içerisinde bitireceğiz. Ayrıca bu yıl temelini atmayı planladığımız en önemli projelerimizden bir tanesi Nikah Sarayı’dır. Nikah Sarayı ile ilgili iki proje bize geldi. Bunlardan hangisini uygulayalım diye bizim internet sitemizde anket var. Hemşerilerimiz hangi projenin uygulanmasını arzu ederlerse biz o projeyi uygulayacağız. Bu da bizim birlikte yönetim anlayışımızın yansımasıdır. Biliyorsunuz daha önce ELBÜS’ler ile ilgili rengi ne olsun diye bir anket yapmıştık. Bordo-beyaz renk öne çıktı ve biz de bordo-beyaz olarak ELBÜS’lerin imalatını şu anda yaptırıyoruz. 2018 yılının en önemli icraatlarından biri de ELBÜS’lerin fiilen çalışmaya başlaması olacak. Nisan ayı içinde inşallah ELBÜS’lerimiz de Elazığ’daki caddelerde, bulvarlarda hizmet vermeye başlayacak. ELBÜS’ler Hilalkent ile Doğukent arasında ring yaparak çalışacak. Bu güzergâhta bir durağa bir hemşerimiz indiğinde en geç 10 dakika içinde inşallah otobüs gelmiş olacak. Hem konforlu, hem çevreci, sıfır emisyon yazın serin, kışın sıcak olan tertemiz araçlarla karşılaşmış olacağız inşallah.

 

ÇİMENTO FABRİKASI'NIN TAŞINMASIYLA İLGİLİ GELİNEN NOKTA NEDİR?

 

Çimento Fabrikası ile ilgili süreç devam ediyor. Çevre Bakanlığı ile birlikte bu konuyla ilgili görüşme süreçleri devam ediyor. Henüz daha nihai bir nokta konulmadığı için bir şey demek yanlış olur. Çünkü konuyu oturuyoruz, tartışıyoruz. Onlar bir şey diyor, biz bir şey diyoruz. Ama henüz daha ortak bir karar verdiğimiz ortak nokta oluşmadı. Bu bir süreçtir, bu süreç devam ediyor. Ancak Çimento Fabrikası’nın yerinin değiştirilmesiyle ilgili bizim fikir ve görüşlerimizde bir değişiklik yok. Kısaca bu konuyla ilgili süreç devam ediyor.

 

TAŞERONLARIN KADROYA ALINMASI KAPSAMINDA ELAZIĞ BELEDİYESİ'NDE KADROYA ALINAN ÇALIŞAN SAYISI KAÇTIR?

 

Biz bu konuda başarılı bir belediyeyiz. Belki Türkiye’nin öncü belediyelerinden birisiyiz. Esasında biz Elazığ’daki taşeron yapılanmamızı tamamen hükümetin çıkarmış olduğu kanun çerçevesinde yapmıştık yani hazırdı. Dilekçelerimizi aldık, yaklaşık 1800 civarında personelimiz dilekçe verdi. Onlarla ilgili bir taraftan güvenlik soruşturması devam ediyor kanun gereği. Nisan ayına kadar bu çalışmalar devam edecek. Nisan ayında nihai net bir karar ortaya çıkacak. Büyük ihtimalle bizim bütün personellerimiz aynı şekilde devam ederler.

 

ŞU AN İTİBARİYLE ELAZIĞ BELEDİYESİ’NİN BORCU NE KADAR?

 

Bu rakamı belki TL ile birlikte değil de Dolar üzerinden değerlendirmek makul ve mantıklı olacak. Biz 70 milyon Dolar ile devralmıştık, şu anda 34 milyon Dolar borcumuz var. Tabi bu dengelere göre değişiyor. Diyelim yarın Elazığ’ın altyapısına gireceğiz, altyapı ile ilgili yine Dünya Bankası kaynaklı ve özellikle illerin altyapısına verilen çok düşük faizli krediler kullanacağız doğal olarak. O artar, azalır vesaire ama önemli olan burada şu; belediyenin borcunu ödeyebilir gelir düzeyinin olması. Zaten ödeyebilir gelir düzeyiniz olmazsa sizin borçlanmanıza müsaade edilmez, borçlanmanızı yapamazsınız. Bu açıdan Elazığ Belediyesi finans yönetimi açısından başarılı bir belediyedir. Geçen gün Defterdarımız da ziyaretimize geldi. Vergi borcu olmayan nadir belediyelerden biri olarak bize plaket takdim etti. Başarılıyız, başarılı gidiyoruz. Bir problemimiz yok.

 

GÖREV SÜRENİZ İÇERİSİNDE ELAZIĞ’A 3 ADET KÖPRÜLÜ KAVŞAK KAZANDIRDINIZ. SADECE BU 3 BÜYÜK PROJENİN ELAZIĞ’A MALİYETİ NE KADAR?

 

Tabi bunlar büyük projeler. Bu projelerimizin belediyemize yaklaşık maliyeti yaklaşık 35 milyon TL. Bu büyük projelerimizin yer aldığı kartpostal şeklindeki kitabımızı Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim ettik. Bosna Hersek Bulvarı 9 milyon 518 bin TL, Kızılay Alt Geçidi bu da çok önemli bir altgeçit aslında 1 milyon 227 bin TL, Kapalı Spor Salonu 4 milyon 226 bin TL, Şehit Polis Fethi Sekin Mesire Alanı 10 milyon 63 bin TL, Cip Barajı Mesire Alanı 9 milyon 230 bin TL, Orduevi Kavşağı 15 milyon 939 bin TL, İstasyon Kavşağı 16 milyon 800 bin TL, Necmettin Erbakan Bulvarı 31 milyon 893 bin TL’ye mal oldu.

 

CİP MESİRE ALANI YAPIMI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR HANGİ AŞAMADA?

 

Cip Barajı Mesire alanı bitti. Oranın şu anda rötuşlarını yapıyoruz. İnşallah bahar aylarıyla birlikte burayı tamamen hizmete açmış olacağız. Fethi Sekin Mesire Alanı benzeri olacak. Ancak burası daha büyük. Barbeküleri, oturma grupları tabi bu oturma gruplarının üzerini de kapattık. Şehit Polis Fethi Sekin Mesire Alanı'ndaki oturma gruplarının üzerini bilerek kapatmadık. Bazen piknik yapmak demek bir yağmur yağdığında o yağmuru almak demektir. Pikniğin güzelliği bu. Cip Barajı biraz daha uzak olduğundan dolayı üstü kapalı, spor tesisleri, oyun alanları, bol miktarda park alanı ve bol miktarda oturma grupları, yanında barbeküsü, büyük bir camisi, kafeteryası ile Elazığ’ın çok önemli bir nefes alma yeri olacak. Çok ilginçtir; geçen gün Cip Barajı'nın etrafında bulunan köylerden gelmişlerdi. Bana; ‘Başkanım biz burayı yaptıktan sonra köylerde tarla satılamıyor artık. Fiyatlar yükseldi, değer arttı, bölge değer buldu’ dediler. Biz Cip Barajı'nı yapıyoruz ama o bölgenin bütünü değerleniyor. Bahardan itibaren bizim belediye otobüslerimizde oraya çalışmaya başlayacak. Zaten artık bütün şehir kavramı geliyor. O zaman bu bütün köyler de mahallemiz olacak. Bizler de buralara mahalle statüsünde müdahale edeceğiz. Açılışını da inşallah mart veya nisan ayı gibi düşünüyoruz. Burası Elazığ’ın en önemli sosyal yaşam merkezlerinden biri olacak. 2014 yılından önce ‘hadi çocuklar piknik yapmaya gidelim’ dediğinizde gidilecek yer yoktu. Ama şimdi ister Kültürpark’a, ister Şehit Polis Fethi Sekin Mesire Alanı'na, ister Cip Barajı'na alternatif oluşuyor. Alternatif oluştukça da Harput kurtuluyor. Yani hedefimiz şu; Harput’u insanların gidip yemek yiyip ayrıldığı bir mekan olmaktan kurtarıp, insanların gidip turistik gezi yaptığı, bilgi aldığı, müzelerini, konaklarını, kalesini, hamamlarını gezdiği bir yer haline getirmek. Harput’a gitmek aracınıza binip orada bir yemek yiyerek geri dönmeniz anlamına gelmiyor. Böyle bir Harput mantığı doğru bir mantık değil. Harput’a giden insan orada en az 5-6 saatini geçirmeli. Yani bir Kurşunlu Camii'ne gidip onun içindeki eski minberini bir incelemeli, bir tek çivinin dahi kullanılmadığı, bugün Bursa’daki Ulu Cami'nin minberinin bir benzeridir. Burada da çivi kullanılmamıştır. Ben geçen gün sordum kaç parçadan yapılmış bu, bilen olmadı. Bursa’da sordum kaç parçadan yapılmış diye; 6666 parçadan yapılmış dediler. Yani Kur’an’daki ayet sayısı kadar orada parça kullanılmış.  Tabi bizimki de bir tarihi eser. Ben geçen gezerken gördüm üzüldüm, minber tahrip olmaya doğru gidiyor. Bu minberin etrafına korumak adına camdan bir çerçeve yapacağız. Böylelikle korumaya almış olacağız.

 

ELAZIĞ İLE İLGİLİ EN BÜYÜK HAYALİNİZ NEDİR? GÖREV SÜRESİNCE BİRÇOK PROJEYE İMZA ATTINIZ. BU PROJELER İÇERİSİNDE SİZDE ‘İZ’ BIRAKAN PROJEYİ BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ?

 

Esasında birçok büyük proje yaptık. 4 yıl içinde bizim planladıklarımızın çok çok ötesinde projeleri hayata geçirdik. Ama projeler içinde en hoşunuza giden şey nedir derseniz Valiliğin etrafındaki duvarları kaldırıp orayı bir meydan haline getirmektir. İlkokulda okuduğum dönemde biz o meydanı çok sık kullanırdık. O zaman da kendi aramızda konuşurduk; niye bu duvar burada var, niye rahat gezemiyoruz, niye bu bahçeye rahat giremiyoruz? Ben derdim; bir gün bir belediye başkanı gelsin de bu duvarları kaldırsın. İşte bize nasip oldu. Şunu gördüm duvarları kaldırıp meydanı düzenledikten sonra etraftaki esnaflar; ‘burası ne kadar büyükmüş, ne kadar güzelmiş bu alan’ dediler. Oranın eski hali ile yeni hali kıyas dahi kabul etmez. İkincisi yine basit gibi gelir İzzetpaşa lavaboları ve abdest alma yerleri. Hem abdest alma yerlerinin temizliği, nezihliği, zarafeti ve kağıt havluları ile birlikte lavaboları da komple değiştirdik. Oradaki ortam bir otel kalitesine kavuştu çiçekler ve benzeri şeylerle. Bunlar da bir şehrin göstergesi. Çünkü İzzetpaşa lavabolarını en çok yabancılar kullanıyor. Kültürpark hep planladığım şeylerden biriydi. Zaten başlamıştı ancak çok aksak ve topal gidiyordu. Mesire alanı bizim yine çocukluğumuzda gittiğimiz, yürüdüğümüz yerlerden bir tanesiydi ama tamamen atıl bir duruma gelmişti. Cip Barajı yine aynı şekilde bunlar hep planlayıp da yaptığımız yerler. Ulaşım ana planı ilk çalışmaya başladığımız projelerden bir tanesi oldu. Zaten alt ve üstgeçitler de bu şekilde doğdu. Yani yoksa ‘hadi şuraya bir altgeçit yapalım’ o zaman bu iş olur demedik. Mesela Vali Fahribey Caddesi’nden kaç araç geçiyor, bu araçların yüzde kaçı Bosna Hersek Bulvarı'na dönüyor, yüzde kaçı Hürriyet Caddesi’ne gidiyor, yüzde kaçı Gazi Caddesi'ne dönüyor bunların hepsi planlandı, hesaplandı ve anketler yapıldıktan sonra çalışmalara başlandı.

 

SON OLARAK, ESKİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN TOKİ’YE VERİLEN ARSASI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEK SİNİZ?

 

Emniyet Müdürlüğü'nün bulunduğu eski arsa bilindiği üzere TOKİ’nin. TOKİ, tahmin ediyorum bir ihaleye çıktı ama ihaleye giren olmadı. Biz TOKİ ile görüşmemizde ön taraftan en azından belirli bir yerin bize verilmesini ve orada bir Şehitler Anıtı yapmayı planladığımızı belirttik. Tabi orası TOKİ’nin şu anda, bu Emniyet Müdürlüğü'ne karşılık TOKİ orayı aldı. Eğer TOKİ satarsa şartlar içinde ön tarafının belirli bir bölümünü biz güzel bir 'Şehitler Parkı' haline getirmeyi planlıyoruz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X