Advert

AYDIN: 30 FARKLI ALANDA AKREDİTEYİZ

AYDIN:  30 FARKLI ALANDA AKREDİTEYİZ
AYDIN:  30 FARKLI ALANDA AKREDİTEYİZ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 913 kez okundu.

"TOPLUMUMUZ GIDA ANALİZ KÜLTÜRÜNE SAHİP DEĞİL" DİYEN AYDIN:

30 FARKLI ALANDA AKREDİTEYİZ

 

Nevriye GÜNDEM

Elazığ başta olmak üzere Bingöl, Malatya, Tunceli gibi çevre illerden gelen numuneleri hızlı ve güvenilir bir şekilde kontrol eden Elazığ Gıda Kontrol Laboratuvarı yüzde 100 güvenilir gıda analiz sonuçlarıyla hizmet vermeye devam ederken, 30 farklı alanda akredite almayı da başardı.

Süresiz olarak faaliyetlerini sürdüren laboratovar 2017 yılında numune sayısını artırarak akredite olma yolunda başarılı bir şekilde ilerliyor. Elazığ’ın sayılı, gözde ihraç edilen markalarının testlerini yapan laboratuvar farklı illerden gelen askeriye ve özel kurumların da analizlerini hızlı, güvenilir ve başarılı bir şekilde hizmet sunmaya devam ediyor.

HaberKent gazetesine özel açıklamalarda bulunan Elazığ Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Alper Aydın, “Ziraat mühendisiyim. 2000 yılında Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nda teknisyen olarak göreve başladım. 3 yıl çalıştım. K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesi’ni kazandım. Orada üniversite okurken aynı zamanda teknisyen olarak da çalıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra 2007 yılında Elazığ’a gelip memleketimize hizmet vermeye başladım” dedi.

 

50 PERSONEL İLE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

 

"50 personel ile çalışmalar devam ediyor. Bunlar teknik eleman, sağlık hizmetleri elemanı, memur, işçi ve güvenlikçi arkadaşlarımız. Birlikte burada sıcak ve samimi bir şekilde hizmet vermeye devam ediyoruz" diyen Aydın, şunları söyledi: “Elazığ Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü hizmet alanı içerisinde denetleme yok. Biz sadece laboratuvar kısmı ile ilgileniyoruz. Denetim kısmı Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı. Gıda Yem Şube Müdürlüğü’ndeki denetlemeci personel arkadaşlar gidip piyasadan numune toplayıp bize gönderirler. Biz de burada analizini yaptıktan sonra kendilerine sonuçları teslim ederiz. Biz burada sadece laboratuvar hizmeti görüyoruz. Bizim toplumumuz ne yazık ki gıda analiz kültürüne sahip değil. Toplumumuzda bu bilinç henüz oluşmamış. Bu bilincin oluşması için de çaba sarf etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Öncelikli amaçlarımızdan bir tanesi de bu bilinci toplumumuzda oluşturmaktır. Hastalıklar iki türlüdür. Bir tanesi genetik diğeri ise gıda kaynaklı. Genetik kaynaklı hastalıklara biz müdahale edemeyiz. Ama toplumun tükettiği gıdaların sağlıklı güvenilir gıda olup olmadığını laboratovar olarak çözümleyip toplumumuza sağlıklı gıda tükettirebiliriz. Bu bizim elimizde ve hizmet alanımızda olan bir şey. Bu nedenle toplumumuzda bu bilinci oturtmak için çeşitli kampanyalar yapıyoruz. Okullarda gidip eğitim verdirmeye çalışıyoruz. Ama henüz daha bu bilinç oluşmuş değil. Bunun tek nedeni toplumumuzda değil.

 

GIDA ANALİZ FİYATLARI DÜŞÜRÜLMELİ

 

Gıda analiz ücretlerinin yüksek olması toplumumuzun bu adımı atmasına engel oluyor. En düşük gıda analiz ücretleri 90-100 lira. Bilinçli bir tüketici marketten veya gıda üreticisinden herhangi bir ürün aldığında bunu analiz ettirmek istediği takdirde bile bu ücretlere takılıyor. Analiz yaptıramıyor. Sadece toplumumuzda değil gıda analiz ücretlerinin yüksek olması da buna bir engel. Gıda analiz ücretleriyle ilgili de biz Genel Müdürlüğümüz ile görüşüyoruz. Fiyatların çok yüksek olduğunu, toplumda gıda analizi yaptırma bilincinin oluşması için fiyatların düşmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu konuda Genel Müdürlüğümüz çalışmalarını yaptığını söylüyor. Analiz fiyatlarının düşmesiyle birlikte bence toplumumuzda bu bilinç yavaş yavaş oturacaktır.

 

GIDA ANALİZ KONTROLÜNDE 4 İL ELAZIĞ’A BAĞLI

 

Elazığ Gıda Analiz Kontrol Laboratuvarı’na Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illeri bağlı. Ancak özel istek analiz bakımından da bize bir çok yerden ve Hakkari Dağ Komando Taburu’ndan bile numuneler bize gelir. Biz de bunları sonuçlandırırız. Elazığ Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü akredite bir kurum. Çok başarılı ve sağlıklı sonuçlar elde ediyoruz. Yanılma payımız yok. Biz bu sonuçları sağlamak için de ulusal ve uluslararası yeterlilik testlerine giriyoruz. Burada çok güzel sonuçlar elde ediyoruz. Gıda üreticileri veya müşterilerimiz Elazığ Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürlüğü’nün bu konudaki çabasını ve başarısını bildikleri için bizlere Hakkari, Muş, Bitlis, Van ve birçok ilden numuneler geliyor. Biz, gelen numunelerin analizini yaparız. Analiz sonuçlarımız çok güvenilir. Bu konuda müşterilerimiz bize yüzde 100 güvenir.

 

30 FARKLI ALANDA AKREDİTEYİZ

 

Vatandaş bireysel olarak da kurumumuza başvurabiliyor. Bizim hizmet alanlarımızdan bir tanesi de özel istek birim bölümü. Vatandaş analizini bize getirip yaptırabilir. Bu analizler ücretlidir. Kurumumuzda numune kabul birimi var. Vatandaş gelip hangi gıdanın analizini yaptıracak ise bize talebini söyler. Bu birimde çalışan görevli arkadaşlarımız bunu ücretlendirip kaç günde kendisine sonuç verebileceğimizi kendisine aktarır. Bizim burada 5 ana hizmet birimimiz var. Bunlar, Fiziksel Analiz Laboratuvar Birimi, Kimyasal Analiz Laboratuvar Birimi, Mineral Analiz Laboratuvar Birimi, Katı Kalıntı Analiz Laboratuvar Birimi ve Mikrobiyoloji Laboratuvar Birimi. Buralara gönderilir ve hemen analizleri yapılır. Mümkün olduğu en kısa süre içerisinde vatandaşlarımıza sonuçlar teslim edilir. Elazığ Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’nün en büyük sıkıntısı tanınmamak. Biz kurumumuzun tanıtılması için elimizden geleni yapıyoruz. Çeşitli zirvelere, fuarlara katılıyoruz. Zaman zaman basın mensuplarıyla görüşerek kurumumuzu tanıtmaya çalışıyoruz. Ne yazık ki bu yeterli olmuyor. Bizim biraz daha ön planda olmamız gerekiyor. Bu durum da bizim kurumumuzun bir dezavantajı. Ancak kurumumuz bu son dönemlerde 2017 yılında kurulduğundan beri hiç ulaşılamamış rakamlara ulaştı. Bu da, ben ve çalışma arkadaşlarımın çok özverili bir şekilde çalışması ve yeni yeni analizler kazandırmamızdan, müşteri taleplerini göz önünde bulundurmamızdan ve akredite analiz sayılarını arttırmamızdan kaynaklanıyor. Bunlar tesadüfi bir artış değil. Bu artış ekip olarak başarılı çalışmalarımızın bir sonucudur.”

 

'MART AYINDA YENİ HİZMET BİNASININ TEMELİ ATILACAK'

 

Mart ayında yeni hizmet binasının temelinin atılacağının sinyalini veren Aydın, ”Kurumumuzun Mart ayında yeni hizmet binasının temeli atılacak. 450 günlük bir sözleşme süresi var. 8,5 milyonluk bir proje. Şimdi içerisinde hizmet vermiş olduğumuz bina çok yetersiz. Daha doğrusu bu bina ilk kurulduğunda laboratovar olarak planlanmamış. Bu nedenle fiziksel olarak bize çok yetersiz gelmekte. Yeni yapılacak olan kurumumuz laboratuvar olarak dizayn edilecek. Mevcut alanımızın 3 kat büyüklüğünde olacak. Yer olarak da çok güzel bir yer. Ormanın içerisinde. İnşallah yeni binamız ile birlikte çok güzel ve daha başarılı çalışmalara imza atacağız” dedi. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X