Advert

ELAZIĞ’IN ‘ÇÖPÜ’ ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR!

ELAZIĞ’IN ‘ÇÖPÜ’ ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR!
ELAZIĞ’IN ‘ÇÖPÜ’ ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 489 kez okundu.

İzzet TUMAY

Elazığ Belediyesi tarafından 131,8 hektar alana kurulan Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'ndaki elektrik üretim santralinde 10 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretimi yapılıyor.

Çöteli’de 30.12.2015 tarihinde 21.000.000,00 TL maliyetle Elazığ Belediyesi tarafından kurulan 131,8 hektar yüzölçümüne sahip Katı Atık Depolama Sahası'nda elektrik üretim santralinde toplanan takı atıklar enerjiye dönüştürülüyor.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada, Çöteli Katı Atık Depolama Sahası'nda toplanan şehrin katı atıkları enerjiye dönüştürülüyor. Tesiste 10 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretimi gerçekleştiriliyor. Belediyemiz ile İl Özel İdaresi, Keban, Pertek, Çemişgezek ve Hozat belediyeleri arasında imzalan protokollerle, merkez köylerin ve bu ilçelerin çöpleri de Elazığ Belediyesi Katı Atık Toplama ve Bertaraf Tesisi'nde toplanarak enerjiye dönüştürülüyor” dedi.

Çevresel bakımdan çöpleri toplamak kadar, çöplerin bertarafının da büyük önem taşıdığını belirten Yanılmaz, vahşi toplama sahalarında biriktirilen çöplerin toplandıkları alanda yeni bir çevresel probleme yol açtığına dikkat çekerek, “Çöteli Katı Atık Depolama Sahası'nda kurduğumuz Çöpten Enerji Üretim Tesisimiz, 2015 yılından itibaren elektrik enerjisi üretimine başladı. Bazı ilçe ve beldelerimizin yanı sıra komşu Tunceli iline bağlı üç ilçemizin çöpleri de bu sahaya aktarılarak, enerjiye dönüşüyor. Şehrimizin katı atıkları tek bir noktada oluşturulan düzenli depolama sahasında toplanarak, enerjiye dönüşüyor” diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X