Advert

MERMER BORSASI KURULACAK MI?

MERMER BORSASI KURULACAK MI?
MERMER BORSASI KURULACAK MI? İRFAN ARSLAN
Bu içerik 551 kez okundu.

ÜLKEMİZİN ÖNEMLİ MERMER ÜRETİM MERKEZLERİNDEN BİRİ OLAN ELAZIĞ'DA UZUN YILLARDIR GÜNDEMDE OLMASINA KARŞILIK HENÜZ OLUMLU BİR ADIM ATILMADI

MERMER BORSASI KURULACAK MI?

 

İrfan ARSLAN

Ülkemizin son yıllarda önemli ihracat ürünleri arasında yer alan mermerin hak ettiği değeri bulmasını sağlamak ve bu sektörün içinde yer alan firmaların sıkıntılarına çözüm getirmesini sağlamak adına Elazığ'da Mermer Borsası kurulması gündeme gelmesine karşılık henüz bir gelişme yaşanmadı.

Elazığ’ın bu sektörde bir marka olması için geçmişte bazı adımlar atılmış ve bazı analizler yapılmıştı. Elazığ’ın mermer konusunda bir cazibe merkezi olması gerekmektedir. Elazığ Vişne gibi lokomotif bir mermer türüne sahip olması Elazığ’ı bu konuda şanslı yapmaktadır. Bununla ilgili olarak gerekirse profesyonel tanıtım ajanslarıyla çalışılıp “Elazığ eşittir mermer” imajının başta yurt çapında sonrasında da dünya çapında sağlanması gerekmektedir. Elazığ’ı mermer ile anılacak duruma getirmek için ulusal çapta bir çalışma yapılabilir. Son yıllarda sektör temsilcileri özellikle yurt dışında yapılan fuarlara katılarak tanıtım konusunda önemli adımlar attılar. Bunun sonucunda Elazığ'dan yapılan ihracatta artış yaşandı.

Mermer firmaları bir araya getirilerek bir “Sektör Platformu” kurulması sağlanmalıdır. Bu platform, mermer sektörünün genel sorunlarının tartışıldığı ve sağlanmasında zorluk çekilen mermer firmaları arasındaki birlik için etkili bir ortam olabilir.

Sektör temsilcileri ile Valilik, Ticaret Odası ve siyasetçilerimiz bir araya gelerek Mermer Borsası kurulması çalışmalarını başlatmalı. Bu sağlanırsa önümüzdeki yıllar içinde 10 binin üzerinde istihdam alanı yaratılmış olunur.

Elazığ olarak bunu yapmazsak, bunu da komşu illere kaptırabiliriz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X