Advert

BASKİL’İN SORUNLARI VE TALEPLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

BASKİL’İN SORUNLARI VE TALEPLERİ GÖRÜŞÜLDÜ
BASKİL’İN SORUNLARI VE TALEPLERİ GÖRÜŞÜLDÜ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 371 kez okundu.

İrfan ARSLAN

Elazığ Baskilliler Derneği ve Malatya Baskilliler Derneği tarafından Baskil’de “Bölgemizin Kanaat Önderleri ve Muhtarlar Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıya Elazığ Baskilliler Dernek Başkanı Naim Aslanmirza ve yönetim üyeleri ile Malatya Baskilliler Derneği üyeleri katıldı.

Gerçekleştirilen toplantıda Baskil’in sorunları, talep ve istekleri konuşuldu.

Toplantıda konuşan Elazığ Baskilliler Derneği Başkanı Naim Arslanmirza, “İlçenin, ilin, bölgenin ve ülkenin her sorununun çözümü ve sorunların çözümünün dile getirilmesi noktasında hep birlikte hareket ettiğimiz sivil toplum kuruluşları ile bir aradayız. Ben Malatya Baskilliler Derneği ve yönetim kurulu başkanına aramızda oldukları için hoş geldiniz diyorum. Sivil toplum kuruluşları olarak özellikle ilçenin ve ilinin sorunlarını dile getireceği bu toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Özellikle Elazığ-Baskil arasındaki il yolumuzun genişletme ve asfalt projesinin 2018 yılında yapılacak olmasını hatırlatıyorum. Daha ihaleye bile çıkarılmadı. Bu sorun bizleri rahatsız etmiştir. Baskil Fırat sahiline 12,5 metrelik yolun da yapılmaması bölge insanını ve muhtarlarımızı rahatsız etmiştir. Kırsal bölgelerde, mezra yollarda yaşanan olumsuzluk ilçe insanımızı rahatsız etmektedir. İklim olaylarında yaşanan sıkıntılar bu yıl içme ve sulamada ciddi problemler olacağının işaretini vermektedir” ifadelerini kullandı.

 

“ADLİYE BİNAMIZI GERİ İSTİYORUZ”

 

Aslanmirza, Baskil’de bir adliye binasının olması gerektiğini söyleyerek, “Hemşerilerimiz uzun yol kat ederek Elazığ adliye binasına gelmektedir. Düşünün Malatya’da yaşanan bir olumsuzluk Elazığ Adliyesi'nde görüşülüyor. Bu Baskil insanına yapılan bir zulümdür. Bizler adliye binamızı geri istiyoruz. Yapmış olduğum görüşmelerden dolayı bu toplantıyı özellikle muhtarlarımız ve kanat önderleri ile yapmayı plandık. Birlikte hareket ediyoruz, birlikte yürüyoruz. Çözüm noktasında takip edeceğiz. Bizler sivil toplum kuruluşları olarak Elazığ-Malatya arasındaki zeytin dalıyız. Baskiller hem Malatya hem Elazığ’da yaşayarak birlik sembolü oldular. Bize canlı yayın ile yardımcı olan Seza Yönetim Kurulu Üyesi ve dernek kurucularımızdan Yasemin Açık hanımefendiye de teşekkür ediyoruz. Elazığ’a kurulacak olan 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin Baskil’e kurulması için çaba sarf ettik” dedi.

Aslanmirza, “Gerek Ak Parti İl Başkanı ile yapmış olduğumuz görüşmeler gerek vekiller ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda bu noktada çalışmaları destekliyoruz. Derneğimizin kurulduğu günden beri bu güne kadar yanımızda olan iş adamlarımıza çok teşekkür ediyorum. İlçenin gelişmesi için Cumhurbaşkanımızın Aydın Yolu müjdesi ile icraata dökülmesini istiyoruz. Kömür Han Köprüsü ile yapılacak çalışmaların destekçisi olmuş. Baskil merkezinde ilçe merkezini kapsayan demir pranganın büyük ölçüde etkilenmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“KARAYOLLARI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUM”

 

Başkan Aslanmirza sözlerine şöyle devam etti: “Merkez ilçemizde toplu konut yok. TOKİ yapılmamıştır. Kentsel dönüşümün ilçemize gelmesi, hızlı trenin alt yapısında Baskil merkezde bulunan demir pranganın sökülmesi söz konusundur. 2018 yılında yapılacak ön proje ve inşaat çalışmaları yönetilecektir. Biz sizler ile birlikte bu işleri yürüteceğiz. Karayolları Bölge müdürüne soruyorum ihale neden yapılmadı? Bunun için açıklama bekliyorum. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri bu proje meclisten geçti mi geçmedi mi? Sonucu ne oldu? Sayın vekillerimiz il yolunun genişlenme ve asfalt çalışmaları, Fırat sahilinden 12 kilometre yolun yapılması, adliye binasının geri getirilmesi. Biz de diyoruz ki Baskil’e haksızlık yapıldı. O dönemin vekillerinin biri benim. Gücüm sadece bir ilçeye yetti. O yüzden burası kaldı. Burayı da başkası kurtarsın. Baskil Fethi Sekin ile dünyaya mesaj verdi. Baskil can verdi, kan verdi ve hizmetini de istiyor.”

 

“BASKİL HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİ”

 

Malatya Baskilliler Derneği Yunus Gürgün de, “Burada Baskil’e çok güzel hizmetleri olan üyelerimiz var. Baskil sorunlarını, geçmişini bilen, geleceği için önerileri olan herkes burada. Rabbim müsaade ederse herkes kapısını önünü bir nebze süpürürse Baskil’in sıkıntılarından çok istediklerini dile getiririz. Malatya’da 70 bin Baskilli olarak Baskilli olmaktan gurur duyuyoruz. Baskil hepimizin ortak değeri. Bizler hizmet noktasında vatandaşla bürokrasi arasında, hizmet arasında birer köprüyüz. Onların isteklerini gerekli yerlere ulaştırabilecek, sorunların arkasına düşüp, onları getirip halkımızın hizmetine sunma gayemiz var. Elimizi taşın altına sokmuşuz” dedi.

“Biz sadece seçim zamanı hatırlanan halk olmaktan dışarı çıkmış değiliz” diyen Gürgün, “Hizmet noktasında sadece encümenlerimizin, muhtarlarımızın kapıların aşındırmasıyla sus payı verdiği şeyler var. Hiçbir işletmemiz yoktur. Baskil’in yol konusunda ciddi sıkıntıları var. Ulaşım problemi çıkmaz sokak. Demiryolu köprüsü yapılmış ama insanlar demiryolu köprüsünden geçip gelmiyor. Vatandaş ne tür mahsul getirirse getirsin kazancını mazota veriyor. Ne bir fabrika ne bir tesis var. Bizim yaşadığımız sorunların farkında değiller. Biz de bugüne kadar bunla ilgili tepki göstermemişiz. Bizi kazanılmış görüyorlar. Bu da bizim işlerimin en son plana atılmasını sağlıyor. Bundan sonra susmayacağız. Yoksa yol hakkımızı isteyeceğiz. Demiryolu için projelerde bulunduk. İstekte bulunduk” diye konuştu.

 

“ARKA PLANA İTİLMEK İSTEMİYORUZ”

 

Gürgün sözlerine şöyle devam etti: “Biz insani olarak bir şeyler istiyoruz. İnsana hizmet noktasında hükümet bu işlevi yapıyorsa burası bizim bölge siyasetçilerinin unuttuğu yer oluyor. Biz Malatya siyasetçilerine ilettik. Bizim yaramızı sadece dinliyorlar. Çözüm üretmiyorlar. Güçlü olduğumuz hissettirmemiz lazım. Siyasetçiler, sorunlarımızı mecliste konuşmak mükelleftir. Siyasetçinden beklediğimiz hizmetler noktasında arka plana itilmememiz. 4 tane feribot konulmuş tek bir iskelede hizmet verilmeye çalışıyor. Biz öneride bulunduk. Demiryolu köprüsünün oraya da 2 feribotu kaydıralım 4 feribot çalışsın. Böylece oradaki insanlar ulaşım sorunlarını karşılamış olurlar. Eğer bunu sonuçlandırabilirsek Malatya’daki Baskilliler açısından ulaşım sorunu çözülecek. Geçen dönem kayısı yanmasında tarım bakanlığı defalarca ziyaret edip bir rapor oluşturdu. Kayısının sadece Malatya’ya has olmadığını bölgesel meyve olduğunu söyledi. Biz sürekli bu tür sorunları yaşıyoruz.

“Ortak sorunumuz Baskil. Derdimiz varsa hep beraber içimizde dertleniyoruz” diyen Gürgün, “Sorunlarımızı birbirimize aktarıp, sorunları çözülebilir şekilde proje üretimi konusunda sorunları çıkmazdan çıkarıp, sorunlara ulaşılabilir şekilde cevap verilmesi lazım. Çocukların oynayabileceği bir park bile yok. Oturacak bir park olsun. Sosyal yaşamın içinde yer alacağı tesislerin yapılması lazım. Baskil’den aşağı köylere indiğimizde yollar çok sağlıksız. Hizmet noktasında siyasilere baskı yapıldığında Baskil bütçeden daha çok pay alır” şeklinde konuştu.

 

İKİNCİ TOPLANTI MALATYA'DA

 

Gürgün sözlerini şöyle tamamladı: “Biz her zaman dik durduk. Devletimizin bekası için yanında olduk. Bugüne kadar koruculuk sistemi olmadı çünkü hep devletin yanında olduk. Halk her zaman vergisini verdi. Parmakla gösterildik. Biz bu toplantılarımızı, projelerimizi sık sık yapalım. Bunun ikincisini de Malatya’da düzenleyeceğiz. Buradaki kardeşlerimizi orada da görelim. Baskil ne kadar kalkınırsa bizler de o kadar kalkınırız. Bizler doğduğumuz yeri unutmadık. Oraya yapılan her hizmet bizi gururlandırıyor, onurlandırıyor. Malatya da bilin ki kapınız var, kardeşleriniz var. Siperane şekilde çalışacak dostlarınız var. Ortak değerimiz Baskil. Baskil’in sorunlarını konuşurken arkadaşlarımızın içinden gelen her şeyi paylaşmalarını istiyorum.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık