Advert

ÇOBAN’DAN MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NA 55 PROJE ÖNERİSİ

ÇOBAN’DAN MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NA 55 PROJE ÖNERİSİ
ÇOBAN’DAN MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NA 55 PROJE ÖNERİSİ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 439 kez okundu.

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, 6-7 Mart 2018 tarihlerinde Elazığ’da yapılacak olan ‘İkinci Milli Savunma Sanayi ve Alt Sistemler Teknolojileri Zirvesi’ öncesi düzenlediği basın toplantısı ile Milli Savunma Bakanlığı’na daha önce sunulan 55 proje hakkında bilgiler vererek, bu projelerin Elazığ’a kazındırılması için çağrıda bulundu.

 

'ELAZIĞ MSB'DE ÖNEMLİ AVANTAJA SAHİP'

 

Çoban konu hakkında yaptığı değerlendirmede, Elazığ’ın Milli Savunma Bakanlığı'nda tarihte görülmemiş derecede en üst düzeyde temsil edildiğini belirterek, “Sayın Şuay Alpay Milli Savunma Bakan Yardımcısı, Bakanlık Müsteşarı ve Genel Müdür ile çok sayıda üst düzey yönetici halen Milli Savunma Bakanlığı'nda görev yapmakta ve Elazığ tarihte hiçbir dönemde bu kadar güçlü bir şekilde bir bakanlıkta yer almamıştır. İlimizin bu avantajı iyi değerlendirmesi ve Milli Savunma Bakanlığı'nın gerek yeniden yapılandırılması gerekse yerli ve milli üretime geçme sürecindeki hedeflerine uygun şekilde yatırım programlarında yer alması sağlanmalıdır” dedi.

 

'MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİNİ KAÇIRDIK HİÇ DEĞİLSE FAKÜLTELER KURULSUN'

 

Prof. Dr. Çoban, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası ilk kez kendileri tarafından Milli Savunma Üniversitesi önerisi getirildiğini ancak Elazığ’ın bunu kaçırdığını belirterek, hiç değilse ilimizde ilgili üniversiteye bağlı fakülteler kurulmasını talep etti.

Çoban şöyle dedi: “25 Şubat 2016 tarihinde, ‘Milli Savunma Bakanlığı Yatırım ve Proje Beklentileri – Elazığ Dosyası’ adlı bir çalışma yapmış ve basın yayın kurumları aracılığı ile kamuoyunu bilgilendirmiştik. Proje Beklentileri Elazığ Dosyası'nı, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Şuay Alpay başta olmak üzere, Milli Savunma Bakanı’na, MSB Müsteşarı'na, Elazığ milletvekillerine ve Elazığ Proje İzleme ve Takip Merkezi'ne birer nüsha halinde göndermiştik. Proje dosyasında 5 ana başlık belirlenmiş ve ayrıntılı bir dosya çalışması yapılmıştı. Harput ve Elazığ’ın Milli Savunmada Tarihi Süreci,  Harput’un Tarih İçindeki Savunma Güvenlik ve Askeri Yönden Önemi, Neden Elazığ, Neden Harput, Neden Elazığ’a Yatırım Yapılmalı Sorusun İrdelenmesi, Milli Savunma Bakanlığının Kurumsal Yapılanması. Milli Savunma Bakanlığı'ndan Yatırım ve Proje Beklentilerimiz. Milli Savunma Bakanlığı'nın görev ve yetki alanları içinde yapabileceklerini ve Elazığ’a yapılabilecekleri toplam 55 PROJE TALEBİ somutlaştırılarak, Milli Savunma Bakanlığından isteklerimizi ifade etmeye çalışmıştık. Milli Savunma Bakanlığından Yatırım ve Proje Beklentilerimiz başlığının 13 numaralı Proje yatırım talebinde ise Elazığ’a askeri bir üniversite kurulmasını istemiştik. Bu talepleri şu şekilde ifade etmiştik: Milli Savunma Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı, TSK, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ile TSK Güçlendirme Vakfı'nın ortaklaşa kuracağı Askeri Vakıf Üniversitesi veya Harput Yakup Şevki Paşa Askeri Üniversitesi'nin kurulması. Bu üniversite; alanında ilk olacağı gibi, ülkemizin güvenliği, geleceği, eğitimli askeri personel ihtiyacını karşılayacak ve Askeri Üniversite'nin ilimize yapılacak olması ile de ölmez bir eser haline gelecektir.  Bu üniversite de; Askeri Tıp Fakültesi ve askeri eğitim ve araştırma uygulama hastanesi, Askeri Tıp İlimleri Fakültesi (Radyoloji, Biyoloji, Gen, Hemşirelik, Teknisyenlik, Labaratuvar,  Onkoloji, Ortopedi, Organ Nakli gibi bölümler) Askeri Mühendislik Fakültesi (Köprü, İnşaat, Yapı, Su, vb), Askeri Makine Fakültesi (Tank, top, Kamyon vb gibi üretime yönelik bölümler ), Askeri Elektronik (Bilişim, Yazılım, Megatronik, vb), Askeri İktisadi İdari Bilimler  (Askeri Birliklerin ve veya Tesislerin yönetilmesinde üst düzey yönetici yetiştirecek Bölümler), Askeri Telekomünikasyon ve Haberleşme Bölümü (Telekom, Haberleşme, İstihbarat vb), Hava Bilimleri Fakültesi (uçak, helikopter, insansız hava aracı, uzay vb), Askeri Spor Bilimleri Fakültesi (başta ata sporlarımız olmak üzere, Modern Sporlar ve Spor Fakültesi), Askeri Eğitim Fakültesi (başta pozitif ilimler olmak üzere, tüm bilimler), Askeri Filoloji Fakültesi (İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Arapça, Çince, Rusça, Farsça, Ermenice vb), Askeri Hukuk ve Hukuk Bilimleri Fakültesi ve ihtiyaca göre açılacak yeni bölüm ve Fakülteler.”

Bu ve benzer talepleri içeren dosyamızı ilgili bütün kurullara iletmemize rağmen, Milli Savunma Bakanlığı'ndan herhangi bir geri dönüşüm olmamıştı. 15 Temmuz günü ülkemizi haince ve alçakça yok etmeye yönelik kalkışma girişimi ile birlikte, hükümetimiz milli savunma alanında yeni yapılanmaya gitmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bizatihi açıklaması ile askeri bir üniversitenin kurulacağını öğrenmiştik. Dünyada benzeri olmayan ve alanında ilk olacak bu talebi 5 ay önce ilk dillendiren il olarak, Askeri ve Milli Savunma Üniversitesinin ilimizde kurulması talebini yineliyoruz ve kurulması kararlaştırılan bu üniversitenin ilimize açılmasını talep ediyoruz. Bu konuda başta Milli Savunma Bakan Yardımcımız olmak üzere, ilimiz milletvekillerini, bürokratları, sivil toplum kuruluşlarını, yazılı ve görsel basın yayın kuruluşlarını ve Elazığ kamuoyunu birlikte hareket etmeye ve kurulacak üniversiteyi 5 ay önce talep eden ilk il olarak Elazığ’a açılması için lobi çalışması yapmaya davet ediyoruz. Ayrıca yeni yapılanma içerisinde atılacak adımlar çerçevesinde, Elazığ’a yapılabilecek toplam 55 proje talebi ile istekte bulunduğumuz ve Milli Savunma Bakanlığı'na ilettiğimiz dosyadaki yatırımların bir kısmının Elazığ’a kaydırılmasını talep ediyoruz. Takdir devletimizin, Bakanlığımızın, Genel Kurmay Başkanlığımızın ve Cumhurbaşkanlığımızındır.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık