Advert

TOKİ’DEN EMEKLİYE ‘YÜKSEK TAKSİT’ DARBESİ!

TOKİ’DEN EMEKLİYE ‘YÜKSEK TAKSİT’ DARBESİ!
TOKİ’DEN EMEKLİYE ‘YÜKSEK TAKSİT’ DARBESİ! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 3200 kez okundu.

EMEKLİ, 2+1 KONUT İÇİN 650, 3+1 İÇİN İSE 1000 TL’NİN ÜZERİNDE AYLIK TAKSİT NASIL ÖDEYECEK?

TOKİ’DEN EMEKLİYE ‘YÜKSEK TAKSİT’ DARBESİ!

 

İzzet TUMAY

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Meryem dağı (TOKİ’nin resmi internet sitesinde Elazığ Merkez Bizmişen Aşağı Holpenk Mahallesi olarak geçiyor) bölgesinde Güney Çevre Yolu üzerinde emekli ve dar gelirliler için yaptırılan 2+1 ve 3+1 konutların aylık taksit miktarının yüksek olacağı iddiası ‘tepkilere’ neden oldu.

Dar gelirli ve emeklilerin uygun taksitlerle ev sahibi olmasının amaçlandığı konutlardan 2+1 konutların aylık taksitlerinin 650, 3+1 konutların ise 1000-1100 TL arasında olacağı iddialarına emeklilerden ve dar gelirlilerden büyük tepki geldi.

Konutların yapılmasına karar verildiği günlerde açıklanan aylık taksitlerin düşük olduğunu, bunun da konutlara başvuruda patlamaya dene olduğunu, ancak konutların başvuru ve kura tarihlerinin belirlenmesinin ardından aylık taksit miktarlarının daha önce açıklanan rakamların ‘iki’ katı olduğunu belirten emekliler, “Aldığımız duyumlar inşallah doğru değildir. Bizler emekliler olarak ev alma konusunda tam yüzümüz gülecek derken konutların aylık taksit miktarı ile alakalı duyumlarımız bizleri üzdü. Bir emekli aldığı aylığın yarısından fazlasını nasıl taksit olarak ödeyebilir? Bu konuda ilimiz siyasilerinin en kısa sürede gerekli girişimleri yapması, TOKİ ile iletişime geçilmesi ve aylık taksit tutarlarının aşağı çekilmesi konusunda görüşme yapılması gerekiyor” dediler.

 

KAYABAŞ: İLGİLİ MERCİLERE BAŞVURU YAPACAĞIZ

 

Tepkiler nedeniyle konuyla ilgili görüştüğümüz Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Elazığ Şube Başkanı Mehmet Karabaş, kendilerinin de böyle bir duyum aldıklarını, şu an için resmi bir açıklama yapılmadığını ancak iddiaların doğru olması durumunda taksitlerin yüksek olmasının hem dar gelirlileri hem de emeklileri çok üzeceğini söyledi.

Taksit miktarlarının aşağı çekilmesi konusunda gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirten Kayabaş, konunun tam olarak netleşmesiyle birlikte kamuoyuna gerekli açıklamayı yapacaklarını belirterek, “Bizler Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Elazığ Şubesi olarak Elazığ’da ev sahibi olamayan emeklilerimiz ve dar gelirliler için yapmış olduğumuz bu projenin tam sonuna gelinmişken böyle bir konunun gündeme gelmesi bizleri üzdü. TOKİ, bu konuyla ilgili resmi açıklamayı yapmadı. Eğer yapılan resmi açıklamada da konutların aylık taksitleri 700-1000 TL arasında olursa emekliler ciddi manada sıkıntı yaşarlar. Bizler dernek olarak üzerimize düşeni şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yapacağız. Emeklilerimizin içinde bulunduğu zor şatlar zaten ortada. Bu zorluklar içerisinde bu yüksek taksitleri ödemeleri çok zor. Bu rakamların düşürülmesi yönünde gerekli girişim ve görüşmelerimizi yapacağız” diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık