Advert

SANAYİ SİTESİ YATIRIM PROGRAMINDA YER ALMADI

SANAYİ SİTESİ YATIRIM PROGRAMINDA YER ALMADI
SANAYİ SİTESİ YATIRIM PROGRAMINDA YER ALMADI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 889 kez okundu.

BAKANLIK ÜLKE GENELİNDE 10 İLDE PİLOT UYGULAMA KARARI ALMIŞTI. 4 İL ARSA GÖSTEREMEDİ. ELAZIĞ’DA ARSA BULUNDU ANCAK

SANAYİ SİTESİ YATIRIM PROGRAMINDA YER ALMADI

 

İrfan ARSLAN

Ülke genelinde sanayi sitelerinin yenilenmesi çalışmaları kapsamında Elazığ’ın da aralarında bulunduğu 10 il Bakanlık tarafından pilot il ilan edilmesine, sanayi sitesinin kurulacağı alanın da belirlenmesine karşılık yatırım bu yılın programında yer almadı.

Elazığ Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çulha, Bakanlığın aldığı kararın ardından Elazığ’da çalışmalarını başlattıklarını belirterek, yer tespiti konusunda Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve yönetim olarak anlaşmaya vardıklarını ve Güney Çevre Yolu üzerinde AFAD depolarının arkasındaki alanı yeni Sanayi Sitesi kurulması için kabul ettiklerini ancak bu yılın yatırım programında bu projenin yer almadığını açıkladı.

Elazığ Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Çulha, Bakanlık tarafından sanayi sitelerinin yenilenmesi konusunda yapılan çalışma kapsamında 10 ilin pilot uygulama yapılacak iller olarak belirlendiğini, bu illerden 4 ilin arsa belirleyememesi nedeniyle il sayısının 6'ya düştüğünü belirterek şunları söyledi: “Biz ilimizde arsayı belirledik. Ancak çalışmaların başlatılabilmesi için Bakanlığın belirleyeceği kriterleri bekledik. Bu çalışma şubat ayında tamamlandı ve 16 Şubat’ta açıklandı. Şartların açıklanmasının ardından bu işin göbeğinde yer alan Belediye ile görüşme talebinde bulunduk. Ancak Belediye Başkanı yurt dışında olduğu için bu toplantımızı büyük bir ihtimalle bu hafta içinde gerçekleştireceğiz. Bu toplantıda neler yapılabileceğini konuşacağız. Ancak bildiğimiz bir gerçek var. Elazığ Yeni Sanayi Sitesi yapımı projesi bu yılın yatırım programında yer almıyor. Bunun sağlanması için çaba göstereceğiz.

Sanayi Sitemizin yapımına bugün başlanması durumunda en erken 3.5-4 yılda tamamlanması söz konusu. Yeni ve günümüzün ihtiyaçlarına cevap verecek bir sanayi sitesinin yapılması kolay değil. Hedefimiz Bakanlığın pilot iller arasına aldığı ilimiz Yeni Sanayi Sitesi'nin öncelikle yatırım programına alınmasını sağlamak, ardından da temelini atarak yapımına başlanmasını sağlamak. Çünkü bu ilimiz adına çok önemli bir proje."

Elazığ Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Çulha, bu konuda farklı düşüncelerinin de bulunduğunu ancak konuyla ilgili olarak Elazığ Belediyesi ile yapılacak toplantının öncelikli olduğunu kaydetti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X