Advert

MADEN SAAT KULESİ RESTORE EDİLDİ

MADEN SAAT KULESİ RESTORE EDİLDİ
MADEN SAAT KULESİ RESTORE EDİLDİ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 957 kez okundu.

Mehmet KARAKILIÇ

Türkiye'de sadece iki ilde bulunan tarihi saat kulelerinden Elazığ'ın Maden ilçesinde yer alan 118 yıllık saat kulesi restore edilmeye başlandı.

Elazığ'ın Maden ilçesinde Sultan 2. Abdulhamid tarafından 1899 yılında yaptırılan tarihi saat kulesinin restore çalışmaları başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar neticesinde restorasyon kapsamına alınmıştı.

1899 yılında yapılan ve aradan geçen asırlar içinde yaşadığı olumsuzluk sonucunda 1953 yılında restore edilen ancak sonraki yıllarda bakımsız ve sahip kalmanın sıkıntılarına yaşayan Maden Saat Kulesi, Vali Çetin Oktay Kaldırımın girişimleri sonucunda yeniden restore edilerek hizmete alındı.

Maden ile özdeşleşen tarihi Saat Kulesi, tarihi zaman yolculuğu içinde farklı serüvenleri yaşamış. Bir zamanlar Kilise Çan Kulesi olarak gösterilmesi sonucunda Madenli Lütfü Ergene’nin gayretleri sonucunda yanlıştan dönülmüş ve bu yapı saat kulesi olarak tekrar tescillenmişti. Madenliler tarihi saat kulesinin yeniden hizmete alınmasından son derece mutlu olduklarını, ilçede bulunan tarihi eserler arasında bulunan diğer eserlerin de restore edilmesini yetkililerden beklediklerini belirttiler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık