Advert

TUNÇ: İSTİKLAL MARŞI, TÜRK MİLLETİNİN ONURU VE GURURUDUR

TUNÇ: İSTİKLAL MARŞI, TÜRK MİLLETİNİN ONURU VE GURURUDUR
TUNÇ: İSTİKLAL MARŞI, TÜRK MİLLETİNİN ONURU VE GURURUDUR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 603 kez okundu.

MHP ELAZIĞ KADIN KOLLARI BAŞKANI TUNÇ:

İSTİKLAL MARŞI, TÜRK MİLLETİNİN ONURU VE GURURUDUR

Neslihan ÇARIKÇI

Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ Kadın Kolları Başkanı Sema Tunç,  İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Tunç mesajında, “Milletlerin ortak değerlerinden birisi de milli marşlarıdır. Vatan ve Bayrak sevgisinin göstergesi olan marşlar milli duyguların dilden dökülüşüdür” dedi.

Başkan Tunç mesajında şu ifadelere yer verdi: “Milli mücadelenin zorlu günlerinde yeni kurulan ordunun ve milletin, düşmana karşı durması, milli duyguların uyandırılması, ülke bütünlüğünün sağlanması açısından bir marşın yazılması gereği duyulmuştur. Milli eğitim bakanlığı bu konuda gereken hassasiyeti göstererek şiir yazma yarışması açmıştır. Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy'unda bu yarışmaya katılması istenmişse de, ödüllü bir yarışma olduğu için şairimiz katılmamıştır. Daha sonra ödül konusu çözülünce Mehmet Akif Ersoy yarışmaya "Kahraman Ordumuza" başlığını taşıyan şiiriyle katılmıştır.

Devrin Milli eğitim bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından şiir TBMM’ sinde okunmuş, milletvekillerinin oy çoğunluğu ile 12 MART 1921’de milli marş olarak kabul edilmiştir. Farklı formlarda bestelenen İstiklal marşımız 1930’lu yıllardan sonra Osman Zeki Üngör 'ün bestesi ile günümüze gelmiştir. Marşın özünde; Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşının kazanılacağını vurgulamış, millete ve Türk askerine olan güvenini, Türk milletinin bağımsızlığını kazanacağını, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirmiştir. Aynı zamanda yok olma noktasına gelmiş, paramparça olmuş bir milletin yeniden doğuşunu, Türk askerinin ölüm kalım mücadelesi verdiğini ve bu durumdan da zaferle çıktığını anlatmıştır. Türk milletinin onuru ve gururu olan bağımsızlığımızın simgesi olan İstiklal Marşımız bugün çeşitli nedenlerle yapılan, resmi veya değil tüm törenlerde, uluslararası toplantılarda ve spor müsabakalarında huşu ile okunup dinlenmektedir.

İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy 1873 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş, 27 Aralık 1936 da İstanbul’da hayata veda etmiştir. Böyle bir marşı Türk milletine armağan ettiği için şairimize minnettarız. Onu sevgi ve saygı ile anıyoruz. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.”

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık