Advert

MÜTEAHHİTLER İSYANDA

MÜTEAHHİTLER İSYANDA
MÜTEAHHİTLER İSYANDA İRFAN ARSLAN
Bu içerik 643 kez okundu.

DEMİR, ÇELİK, ÇİMENTO VE HARÇ FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞİN DEVAMI

MÜTEAHHİTLER İSYANDA

 

İrfan ARSLAN

İnşaat sektöründe devam eden maliyet artışları müteahhitleri zorluyor. Müteahhitler, sektörün bitme noktasına geldiğini belirtiyor.

"Bıçak kemiğe dayandı" diyen Elazığ Müteahhitler Derneği (ELMÜTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Avcıl, fiyat artışları durdurulmazsa inşaat sektörünün krize sürükleneceğini ifade ederek, "2017 yılı başından bu yana yavaş yavaş artmaya başlayan, başta demir fiyatları olmak üzere; inşaat sektöründe kullanılan birçok önemli malzemeye son bir yılda yüzde 70 civarında zam gelmesi, satışlar açısından da durağan olan inşaat sektörünü adeta bitirme noktasına getirmiştir" açıklamasında bulundu.

Avcıl, demir fiyatlarında devam eden artışa da dikkat çekerek, "Kilogram fiyatı 3 TL’ye doğru yaklaşan demir çelik ürünlerindeki fahiş fiyat artışları, artık sektörün canına tak etmiştir" dedi.

2017'nin Şubat ayında kilogramı 1,6 TL seviyelerindeki ince demir fiyatı bu hafta 2,8 TL'yi aştı. İnşaat demiri ithalatında verginin 1 Ocak itibarıyla sıfırlanması fiyat artışını durdurmaya yetmedi.

Avcıl, bu konunun Rekabet Kurumu tarafından ayrıca incelenerek sektörde herhangi bir kartelleşme olup olmadığının gözden geçirilmesini talep ederek şöyle dedi: "Müteahhitlerin üzerinden baskının kaldırılması açısından da bir an önce demir çelik fiyat artışları durdurulmalı ve fiyatlar olması gereken yere çekilmelidir. Bunun yapılmaması durumunda İnşaat sektörüne bağlı olarak çalışma yapan 250 meslek grubundaki çalışanların da durumları kötüleşmeye devam edecektir. Bunların yanında özellikle belediyelerin aldığı harçların yüksek olmasından dolayı bu konuda da bir çalışmanın yapılmasını talep ediyoruz."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık