Advert

YÜREK BURKAN ‘EKMEK’ KAVGASI!

YÜREK BURKAN ‘EKMEK’ KAVGASI!
YÜREK BURKAN ‘EKMEK’ KAVGASI! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 622 kez okundu.

ONLAR; EKMEK PARASI İÇİN İŞ SEÇMİYOR, İŞ BEĞENMEMEZLİK ETMİYOR

YÜREK BURKAN ‘EKMEK’ KAVGASI!

 

İzzet TUMAY

Elazığ Hürriyet Meydanı’nda yaşanan ‘ekmek’ kavgası hayat şartlarının ne denli zorlaştığının en bariz örneklerinden birisini oluşturuyor.

Günübirlik iş için güneş doğmadan meydan gelip akşamın geç saatlerine kadar kendilerini çalışmaya götürecek insanları bekleyen meydan işçilerinin ekmek kavgası yürekleri burkuyor. Meydanın eskisi kadar kalabalık olmadığını, eskiden meydanda yüzlerce kişinin iş beklediğini, son yılarda bu sayının çok düştüğünü belirten meydan işçileri, “Ekmek kavgası veriyoruz. Ne iş olursa olsun; işin zorluğuna, eziyetine bakmıyor, 3-5 kuruş para kazanıp, çocuklarımızın geçimini sağlamaya çalışıyoruz. Bu meydan Elazığ’ın en eski meydanlarından birisi. İşçi meydanı olarak bilinen bu meydanda günübirlik işlere gidiyoruz. Eskiden işler daha iyiydi. Son yıllarda hem iş oranı hem de meydanda bulunan işçi sayısında ciddi manada sayı düştü” dediler.

 

YAZIN SICAKTA KAVRULUYOR, KIŞIN SOĞUKTA DONUYORLAR

 

Elazığ’da her ne işi olursa olsun, işçi bulmak için gidilen Hürriyet Meydanı’nda çalışmak için iş beklenen kişilerin durumu yürekleri burkuyor. Meydan işçileri, “Biz çocuklarımızın nafakaları için bu meydanda iş bekliyoruz. Her insanın insan gibi yaşama hakkı var. Lakin bizim halimiz ortada. Kışın soğukta, yazın ise kızgın güneşin altında iş bekliyoruz. Sabah saat güneş doğmadan biz meydana geliyoruz. Akşam gün batana kadar bu meydanda birilerinin gelip bize iş vermesini ya da bizi işe götürüp çalıştırmasını bekliyoruz. Artık ekmek eskisi gibi aslanın midesinde değil kuyruğuna kadar inmiş durumda. Burada ekmek parası kazanmak için elimizi aslanın midesine kadar değil kuyruğuna kadar uzatmamız lazım. Bu meydanda bizden daha kötü durumda olan arkadaşlarımız var. Bize sahip çıkan yok. Sorunlarımızı iletmemize rağmen kimse çözüm bulmuyor. İnsanca yaşamak her birey gibi burada bulunan herkesin de hakkıdır. Biz hakkımızdan fazlasını istemiyoruz” dediler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık