Advert

ŞEHİTLERE VEFA GÖSTERİLSİN

ŞEHİTLERE VEFA GÖSTERİLSİN
ŞEHİTLERE VEFA GÖSTERİLSİN İRFAN ARSLAN
Bu içerik 786 kez okundu.

ESKİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ARSASININ TOKİ’NİN MALI OLDUĞUNU VE SATILMASININ YANLIŞ OLMADIĞINI BELİRTEN MİLLETVEKİLLERİMİZ, ELAZIĞ KAMUOYUNUN TALEBİNİN DE MAKUL OLDUĞUNU BELİRTTİLER

 

ŞEHİTLERE VEFA GÖSTERİLSİN

 

İrfan ARSLAN

Elazığ eski Emniyet Müdürlüğü binası arsasının konut ve ticari alan olarak kullanımına açılması yönünde TOKİ’nin yaptığı çalışmanın bu kurumun hakkı olduğunu belirten Adalet ve Kalkınma Partisi Elazığ milletvekilleri, "Şehrimizde bu çalışmaya doğal olarak bir tepki var. Bu tepkiyi anlıyoruz. Ancak bu arsanın ilimizde yeni emniyet müdürlüğü binası yapımına karşılık TOKİ’ye verildiğini unutmayalım. Bu arsanın tümünün TOKİ tarafından bir park yapılması mümkün değil. Buranın bir bölümünün Şehitler Parkı olarak düzenlemesi talep edilmeli” dediler.

 

AÇIKKAPI: TALEP OLURSA GÖRÜŞÜRÜZ

 

Bölücü hain şer odaklarının 18 Ağustos 2016 yılında gerçekleştirdikleri bombalı eylem sonucunda hasar gören, 3 emniyet görevlisinin şehit olduğu olayın ardından yıkılan eski Emniyet Müdürlüğü binasının arsası ile ilgili görüşlerini açıklayan AK Parti Milletvekili ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Ejder Açıkkapı şunları söyledi: “İlimizin ve bölgemizin, ülkemizin huzur ve güvenliğine kast etmek isteyen bölücü terör örgütünün ilimizde gerçekleştirdiği hain eylemin ardından Emniyet Müdürlüğümüzün eski binasının bulunduğu alan, yeni emniyet müdürlüğü binasının yapımı karşılığında TOKİ’ye verilmiş durumda. TOKİ bu alanda istediği tasarrufu yapma hakkına sahip. Ancak ilimiz kamuoyunda bu alanın Şehitler Parkı olarak düzenlenmesi talebi var. Bu arsanın talep edilen şekilde kullanımı için TOKİ’ye emsal bir arsa teklif edilmesi gerekiyor. Tabii ki bu konuda bir ortam oluşturulursa bizler de yetkililere konuyu taşır ve bu konuda gerekli girişimlerde bulunuruz."

 

SERDAR: BİR BÖLÜMÜ KULLANILABİLİR

 

AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM İHİK Başkanı Av. Ömer Serdar ise konuya ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu hain olayın ardından dönemin Valisi Murat Zorluoğlu ile birlikte TOKİ Başkanı'yla görüştük. Bu arsaya karşı ilimize yeni bir Emniyet Müdürlüğü binası yapılmasını teklif ettik ve bu teklifimiz olumlu karşılık buldu. Bu teklifimizi yaparken TOKİ Başkanı'na bu arsanın 4-5 dönümünün ise bu olayı hatırlatacak bir şekilde düzenlenmesini teklif etmiştik ve bu teklifimiz olumlu karşılık bulmuştu. Tabii ki bunun yapılması için TOKİ’nin arsanın ifrazını yapması ve 4-5 dönümlük bir alanı satışın dışında bırakması gerekirdi. Bu yapılmadı. Ancak bugün bu arsa iki kez tümüyle satışa çıkarıldı ve alıcı bulmadı. Bu konuda bir kamuoyu oluşturulur ise bunu tekrar TOKİ Başkanı ile görüşmemiz mümkün olur. Ancak bu arsanın tümünün TOKİ tarafından vazgeçilerek buraya bir park yapılması mümkün olamaz” dedi.

 

ÖZTÜRK: KAMUOYU OLUŞTURULMASI GEREKİR

 

AK Parti Elazığ Milletvekili ve Türkiye Cezayir Dostluk Grubu Başkanı Tahir Öztürk, “Bu konuda ilimizde bir kamuoyunun oluşturulması gerekir. Tepkiler var ancak bu tepkilerin bu şekliyle değil, sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek bir kamuoyu oluşturması ile bizler de konuyu yetkili mercilere taşırız” dedi. Elazığ Emniyet Müdürlüğü eski arsasının TOKİ tarafından satışının iki kez ihaleye çıkarılmasına karşılık satılmadığını belirten Öztürk, "Biz bu arsada faklı bir çalışmanın yapılması konusunda ilimizdeki insanların talebini anlayışla karşılıyoruz. Burada 18 Ağustos 2016 yılında yaşanan elim saldırıyı hatırlatacak bir düzenlemenin yapılmasını arzuluyoruz. Arsa şu anda tamamen TOKİ’nin tasarrufunda. Bu arsadan TOKİ’nin tamamen vazgeçmesini talep etmemiz doğru olmaz. Ancak bu arsa üzerinde bir tasarrufun yapılması mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.

 

BULUT: KURUMU DA DÜŞÜNMEMİZ GEREKİYOR

 

AK Parti Milletvekili ve Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Metin Bulut ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Emniyet Müdürlüğümüzün eski arsası yeni Emniyet Müdürlüğü binasının yapılmasına karşılık TOKİ’ye verilmiş durumda. TOKİ ilimize yeni Emniyet Müdürlüğü binasının yapımı için yaptığı çalışmaya 60 milyon TL ödemiş durumda. Bu arsanın da satışından bu parayı çıkarması gerekir. Aksi takdirde bu kurum iflas eder. Emniyet Müdürlüğü'nün eski arsasının satışı için iki kez ihale yapıldı ancak satışı olmadı. TOKİ’nin bu arsada Emniyet Müdürlüğü binasının yapımında kullandığı parayı alması gerekir. Ancak ben TOKİ yetkilileri ile yaptığım görüşmede bu arsanın Elazığ adına manevi bir değerinin bulunduğunu ve mutlaka bu arsada bu konuda bir alanın kamuoyunun beklentisine cevap verecek bir şekilde bir düzenleme yapılmasını talep ettim. Kendileri de bu konuda olaya olumlu bakıyorlar ancak burada ön plana çıkan TOKİ’nin harcadığı parayı alması. Konuyla ilgili olarak yaşanacak gelişmeleri takip edeceğiz. Arzumuz, ilimiz kamuoyundaki bekleyişe cevap verecek gelişmenin yaşanmasını sağlayacak adımların atılması.”

Haberkent gazetesi olarak bu beklentinin icraata geçmesini temin edecek kamuoyunun oluşmasını sağlayacak gelişmelerin yaşanmasını istiyoruz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayyum dilekçesi verildi!
Kayyum dilekçesi verildi!
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır
Erol: Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlara gitme ve yapma yetkisi vardır