Advert

KIYMAYI BIRAK, CİĞERE, BÖBREĞE, YÜREĞE BAK!

KIYMAYI BIRAK, CİĞERE, BÖBREĞE, YÜREĞE BAK!
KIYMAYI BIRAK, CİĞERE, BÖBREĞE, YÜREĞE BAK! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 482 kez okundu.

KIRMIZI ET FİYATLARI İSTENİLEN DÜZEYE DÜŞMEDİ, SAKATAT ÜRÜNLERİNE İLGİ ARTTI

 

KIYMAYI BIRAK, CİĞERE, BÖBREĞE, YÜREĞE BAK!

 

İzzet TUMAY

Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da kırmızı et fiyatları 35-40 TL civarlarında seyrederken, kıyma, kuşbaşı türü etler için alım gücü olmayan vatandaş da kilosu 25-30 TL’den satılan ciğer, böbrek, yürek türü sakatat ürünlerine ilgi göstermeye devam ediyor.

Elazığ’da 1 kilo kıyma 35-40 Lira arasında satışa sunulurken, ‘kelle’ kıyma, yürek, böbrek, ciğer gibi et ürünleri ise 25-30 TL arasında alıcı buluyor. Elazığ’ın tarihi alışveriş merkezlerinden Kapalı Çarşı'da bulunan bazı kasaplarda kırmızı et fiyatları yüksek olduğu için özellikle ciğer, böbrek ve yürek gibi ürünlerin satışı da yapılıyor. Vatandaşlar bu ürünlere ucuz olduğu için daha fazla ilgi gösteriyorlar. Kırmızı etteki fiyat artışına bağlı olarak hazır kıymanın kilogram fiyatının 40 Lira’ya dayanması ve bu yüksek fiyata bakanlığın el koyması ile tavan fiyat belirlemesinin ardından ucuz olduğu için yan ürünlere ilginin arttığı belirtiliyor.

 

SAKATAT ÜRÜNLERİ KIYMETE BİNDİ

 

Alım gücü zayıf olan vatandaşların kırmızı et fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle sakatat ürünlerine yönelmesiyle birlikte satışların arttığını belirten esnaflar, “İlgi tabi ki bizleri sevindiriyor. Sakatat ürünlerine ilginin artmasıyla birlikte bu ürünleri de tedarik etmekte zorlanıyoruz. Özellikle paça türü yemek çeşitlerinin satıldığı işletmelerin de bu ürünleri ilgisi çok fazla. İlgi fazla olunca sakatat ürünlerinin fiyatları da geçen yıla göre arttı” dediler.

 

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

 

Vatandaşların ilgi gösterdiği böbrek; besin öğeleri bakımından yüksek yoğunluğa sahip. Özellikle amino asitlerin tüm dizileri ile donatılmış protein bakımından da zengin bir organ. Tüketim olarak sığır ve kuzu böbreklerinin tüketilmesini öneriliyor. Böbrek hem doymuş (dış kısmındaki yağ sayesinde) hem de omega -3 bakımından zengin. Son derece sağlıklı ve antienflamatuar. Çoğu insan hafif bir tadı olduğu için sığır böbreğini tercih ediyor. Kuzu böbrek ve yüreği çok yararlı ve lezzetli sakatatlar arasında. Yüksek oranda D vitamini içeriyor. Vücuttaki tüm hücrelere gerekli olan B12 vitamini de sakatatlarda bol miktarda bulunuyor. B 12 vitamini hayvansal kaynaklı besinlerle temin ediliyor. Sakatat denilen hayvan karaciğer, yürek ve böbreğinde bol olarak bulunuyor. Sakatatlar karaciğere ve kansızlığa son derece faydalı. Bol miktarda fosfor, demir ve çeşitli vitaminler içeriyor. Bedensel ve ruhi yorgunluğa da iyi geliyor. Kuzu böbrek ve yüreği ızgara, tava ve kavurma olarak pişirilerek yanında yeşil salatayla beraber tüketilmesi öneriliyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​