Advert

KANSERE ÇÖZÜM IŞKINDA MI?

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
KANSERE ÇÖZÜM IŞKINDA MI?
KANSERE ÇÖZÜM IŞKINDA MI? İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1001 kez okundu.

BÖLGEMİZDE MEVSİMSEL OLARAK DAĞLARDA ÇIKAN IŞKIN KANSER İLE MÜCADELEDE BÜYÜK BİR ÖNEM KAZANIYOR. FÜ BİYOLOJİ BÖLÜMÜNDE KONUYLA İLGİLİ OLARAK ÇALIŞMALAR YAPILIYOR ANCAK ÖDENEK YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

 

KANSERE ÇÖZÜM IŞKINDA MI?

 

İrfan ARSLAN

Mevsimsel olarak dağlarda çıkan ve yaklaşık olarak 2 aylık bir süre içinde yok olan ışkın kansere ilaç olma yolunda. Fırat Üniversitesi Biyoloji Bölümü bu konuda yaptığı araştırmalarına devam ediyor.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Işkın sebzesinin kansere ilaç olabileceği konusunda üniversite olarak Biyoloji Bölümü'nden Moleküler Biyoloji ve Genetik Proje Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ökkeş Yılmaz hocamız başkanlığındaki bir çalışma grubu gerekli araştırmaları yapıyor. Geçen yıl yaptığımız bu araştırmanın sonuçlarını TÜBİTAK’a sunduk. Araştırmanın devam etmesi için bütçemizi oluşturduk. Ancak yeterli gelmedi. Bu konudaki çalışmalarımızı bu yıl da sürdürüyoruz” dedi.

FÜ Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji ve Genetik Proje Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ökkeş, yaptıkları çalışmalar hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulunurken şunları söyledi: “Işkında bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanser hücrelerine yaptığı müdahalede hastalığın ilerlemesini durdurduğu gibi kanserli hücreleri de öldürücü etki yapıyor. Bu konuda başlattığımız ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na 2016 yılında sunduğumuz projede Bakanlık bizi TÜBİTAK’a yönlendirdi. TÜBİTAK’a sunduğumuz proje o günün akşamı yaşanan kalkışma nedeniyle bekletilmeye alındı. Daha sonra da TÜBİTAK’ın yönetiminde yaşanan değişim nedeniyle bir ilerleme kaydedemedik. Bu büyük ve çok önemli bir proje. Biz üniversitemiz bünyesindeki laboratuarlarda araştırma yapabilmek ve bu çalışmanın sonucunu alabilmek adına cihazlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu cihazlara sahip olduğumuz andan itibaren yapacağımız çalışmalar sonucunda 5 yıllık bir süreç içinde netice almaya başlarız.

Dünyanın üzerinde çalıştığı kanser hastalığına ilaç bulma çalışmaları kapsamında yeterli ödenek verilmesi ve cihaz takviyesi yapılması durumunda bu alanda çok önemli çalışmalar yapmaya hazırız.

Biz kanser konusunda ilk sıralarda yer alan meme kanserine de ilaç arama çalışması yapıyoruz. Bu alanda farklı iki üründen yaptığımız bir çalışma var. Bu çalışmamız için de ödenek ihtiyacımız var. TÜBİTAK’a sunduk ve netice bekliyoruz.

İlimiz milletvekillerinin bu konuda bize destek olmaları ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan ödenek çıkarmaları durumunda yapacağımız çalışmalarda mutlaka bir sonuç alacağımıza inanıyoruz.”

Tozlaşması rüzgârlarla olan ve kendi cinsinin diğer türleriyle melezlenebilen ışkın tıbbi bitkiler sınıfına girdiğinden farmakolojik araştırmalarda çok sık kullanılıyor. Çiğ olarak yenen, zeytinyağlı, yumurtalı yemeği ve reçeli de yapılan ışkın oldukça farklı tariflerde kullanılıyor. Ancak Türk botanik bilimciler bilinçsiz ve uygun olmayan yöntemlerle toplanan ışkının Anadolu’da yok olma tehlikesi altında olduğu uyarısını yapıyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ'DA SAHTE SAĞLIK RAPORU ÇETESİ OPERASYONU: 26 GÖZALTI
ELAZIĞ'DA SAHTE SAĞLIK RAPORU ÇETESİ OPERASYONU: 26 GÖZALTI
ELAZIĞ'DA FETÖ OPERASYONU
ELAZIĞ'DA FETÖ OPERASYONU