Advert

ASKIDA EKMEK, YARDIMLAŞMA DEMEK!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
ASKIDA EKMEK, YARDIMLAŞMA DEMEK!
ASKIDA EKMEK, YARDIMLAŞMA DEMEK! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1189 kez okundu.

BİR OSMANLI GELENEĞİ OLAN ‘ASKIDA EKMEK’ UYGULAMASI ELAZIĞ’DA YAYGINLAŞIYOR

ASKIDA EKMEK, YARDIMLAŞMA DEMEK!

 

İzzet TUMAY

Elazığ’da bazı fırınlar ve değişik noktalarda uygulanan, her geçen gün yaygınlaşan ‘Askıda Ekmek’ uygulaması sayesinde maddi durumu iyi olmayan insanların yüzü gülüyor.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde maddi durumu iyi olmayan vatandaşların rencide olmadan ihtiyacı kadar ekmek alabilmelerini sağlamak amacıyla için başlatılan ‘Askıda Ekmek’ projesi geleneği Elazığ’da da uygulanıyor. Uygulama sayesinde maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar ücretsiz bir şekilde ihtiyacı kadar ekmek alabiliyor.

‘Askıda ekmek’ uygulaması sayesinde Elazığ’da her gün maddi durumu iyi olmayan onlarca ailenin ekmek ihtiyacının karşılaması sağlanıyor. Askıda ekmek uygulamasında, ekmek almaya gelen vatandaşlar durumlarına göre kendi ihtiyacı olan ekmeği alıp bunun haricinde istediği kadar ekmeğin parasını da askıda ekmeğe bırakıyor. Bunun yanında bazı hayırsever vatandaşlar ise belli sayıda ekmek parasını uygulamanın yapıldığı yere bırakıyor. Bu para tutarında ekmek uygulama sayesinde ihtiyaç sahiplerinin sofrasına gitmiş oluyor. İhtiyaç sahibi aileler, fırına gelip askıda ekmek almak istediklerini belirterek ücret ödemeden ihtiyaçları kadar ekmeği alıyor. Askıda ekmek geleneği ihtiyacı olan insanlara yardımcı olmak amacıyla Osmanlı döneminde başlatılan ve günümüze kadar gelen bir uygulama.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DENİZLİ'DEKİ DEPREME İLİŞKİN AFAD'DAN AÇIKLAMA
DENİZLİ'DEKİ DEPREME İLİŞKİN AFAD'DAN AÇIKLAMA
AK PARTİLİ YILMAZ: TABULAR YIKILDI, ESKİ KALIPLAR GERİDE BIRAKILDI
AK PARTİLİ YILMAZ: TABULAR YIKILDI, ESKİ KALIPLAR GERİDE BIRAKILDI