Advert

POLAT: TARAMADAN KAÇMAYIN

POLAT: TARAMADAN KAÇMAYIN
POLAT: TARAMADAN KAÇMAYIN İRFAN ARSLAN
Bu içerik 407 kez okundu.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDE YAPILAN TARAMALARIN SONUCUNDA 15 HASTA TESPİT EDİLDİ. İL MÜDÜRÜ POLAT:

TARAMADAN KAÇMAYIN

 

İrfan ARSLAN

Elazığ’da son 15 aylık süreç içinde yapılan kanser taramalarında 15 hasta tespit edildiği açıklandı. Kanser hastalığı konusunda erken teşhis ve tedavinin son derece önemli olduğunu belirten Elazığ İl Sağlık Müdürü Cahit Polat, "Bende bu hastalık yok demeyin. Bunu öğrenmek adına yapılacak bir taramanın sonucu sizler için de bizler için de önem taşıyor” dedi.

Elazığ’da son 15 ayda yapılan kanser taramaları sonuçları hakkında açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürü Polat şunları söyledi: “Türkiye’de kanser insidansı dünya insidansının üzerinde seyrederken, Avrupa Birliği ülkelerinden ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere göre kanser açısından her iki cinsiyet içinde daha düşük hızda olduğu görülmektedir. İlimiz olarak değerlendirildiğinde kanser teşhisi alan hasta sayısı Türkiye ortalamasının ve beklenen olgu sayısının altında olduğu tespit edilmiştir.

Ülkemiz, 2008 yılından itibaren kanser kontrol programı yürüten dünyadaki sayılı ülkelerden birisi olarak kanser kontrolünde dünya genelinde en tecrübeli ülkeler arasındadır. 2013-2018 yılları arasında da 'Türkiye Kanser Kontrol Programı'nın 2. Fazı hazırlanmış ve uygulamaya geçilmiştir.

Ülkemizde kanserin önlenmesine yönelik önemli sağlık politikaları yürütülmektedir. Özellikle ulusal tütün ve obezite mücadele programlarımız kanser kontrolünün en önemli yapı taşlarını oluşturmaktadır.

İlimizde 2017 yılında mamografi taramasında 7669 kişide tarama yapılmış ve 12 vaka tespit edilmiş. HPV taramasında 9394 kişi taramadan geçmiş ve vaka tespiti görülmemiştir. GGK taramasında 12295 kişi taranmış ve yine vakaya rastlanmamıştır.

Müdürlüğümüz bünyesinde yer alan 1. basamak sağlık kuruluşları (ASM, AÇS-AP, KETEM, TSM) tarafından 9.393 bayana yapılan rahim ağzı kanseri taraması sonrası 296 tanesi şüpheli bulunduğundan bir üst basamağa sevk edilmiştir. 12.464 kadın + erkeğe yapılan kalın bağırsak kanseri taramasında 148 kişi şüpheli pozitiflik bakımından sevk edilmiştir.

2018 yılının ilk üç ayında 2085 mamografi taraması yapılmış 3 vaka tespit edilmiştir. 2432 HPV taraması ile 2210 GGK taramasında ise vakaya rastlanmamıştır. 2018 yılının kalan aylarında bu taramalarımız devam edecektir.

Her yıl 1-7 Nisan Kanser Haftası, kanserle mücadelemizde halkımızda farkındalık oluşturulması, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları içermesi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle 1-7 Nisan Kanser Haftası toplumda davranış değişikliği sağlayabilecek etkin ve verimli faaliyetlerle değerlendirmeye çalışılmaktadır. Tüm halkımızı tarama programlarına katılmaya davet ediyoruz.

Unutmayalım, korku değil kanseri bilmek bizi yaşatır.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X