Advert

YAŞA: AMACIMIZ DESTEKLERİ ARTIRMAK

Yaşa, “2017 yılında çok ciddi bir sıçrama yaptık ve 12 milyon destek vererek hedeflerimize ulaşmış olduk. Elazığ için önemli bir destek ve fayda sağladığımızı düşünüyoruz. Bizim için yeterli mi, değil. 2018 yılında hedeflerimizi çok daha yüksek tutuyoruz” dedi.

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
YAŞA:  AMACIMIZ DESTEKLERİ ARTIRMAK
YAŞA:  AMACIMIZ DESTEKLERİ ARTIRMAK İRFAN ARSLAN
Bu içerik 533 kez okundu.

“GÖREVE BAŞLADIĞIMIZDAN BERİ ÇITAYI EPEY YÜKSELTTİK” DİYEN KOSGEB ELAZIĞ MÜDÜRÜ YAŞA:

AMACIMIZ DESTEKLERİ ARTIRMAK

 

Yaşa, “2017 yılında çok ciddi bir sıçrama yaptık ve 12 milyon destek vererek hedeflerimize ulaşmış olduk. Elazığ için önemli bir destek ve fayda sağladığımızı düşünüyoruz. Bizim için yeterli mi, değil. 2018 yılında hedeflerimizi çok daha yüksek tutuyoruz” dedi.

 

Neslihan ÇARIKÇI

KOSGEB Elazığ Müdürü Şaban Yaşa, HaberKent’e yaptığı özel açıklamalarda kurumun çalışmaları, 2017 yılında yapılan çalışmalar ve 2018 yılı hedeflerini anlattı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Elazığ Müdürlüğü olarak KOBİ statüsünde olan işletmelere hizmet verildiğini belirten Yaşa, “İşletmelerimiz, sanayicilerimiz, ihracatçılarımız, üreticilerimizle ilgili destekler veren tüm kurumlarla işbirliği içerisinde çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Valilik, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Fırat Üniversitesi Teknokent, OSB’de yer alan sanayici ve üreticiler, TKDK, Tarım İl Müdürlüğü, İŞKUR, SGK, Defterdarlık, esnaf odaları, Ticaret ve Sanayi Odası, Kalkınma Ajansı, Belediye, ilçe belediyeleri, kaymakamlıklar, Halk Eğitim, Milli Eğitim müdürlüğü ve daha pek çok kurumla yakın bir ilişki ve koordinasyon içerisinde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

Yaşa, iş kurma potansiyeline sahip insanların doğru işi kurmaları açısından hem eğitimler, organizasyonlar ve projelerin desteklenmesi sürecini takip ettiklerini hem de işini kurmuş ama işini büyütmeye çalışan işletmelerin proje çalışmalarının takipçisi olduklarını ifade etti.

Elazığ’da ki kurumlarla yakın temas içerisinde olduklarını vurgulayan Yaşa, bu yakın işbirliği sonucunda çok güzel sonuçların ortaya çıktığını aktardı.

 

'HERKES İÇİN MUTLAKA KOSGEB’DE BİR DESTEK VARDIR'

 

Esnaflara verilen kredi miktarlarına ve 2017 yılının rakamlarına da değinen Yaşa, “2017 yılında doğrudan esnaflara yönelik çalışmalarımız oldu. 2017 yılında Elazığ’da esnaf kredisi olarak 56 milyon TL kredinin faiz desteğini verdik. Elazığ’da piyasaya 56 milyon TL bir kredinin girişine vesile olduk. Bununla birlikte KOSGEB olarak 407 yeni girişimcimizin yeni işletme kuruluşunu destekledik. 2017 yılında Elazığ için oldukça yüksek bir seviyede hizmet verdik. 407 yeni girişimciye birçoğu yüzde 70, yüzde 90’ı hibe olarak verilen yaklaşık 8 milyon lira destek verdik. İşletme kredisi vermediğimiz için özellikle küçük esnaflarımız kredi konusunda sıkıntılılar. Üretim, yatırım, makine ve teçhizat kredisi verdiğimiz için küçük esnaflarımız çok fazla kullanamıyorlar. 2017 yılında 8 milyon civarında kredi verdik. Daha büyük üretici ve sanayicilerimize de destekleri devam ettiriyoruz. KOSGEB’in her geçen gün eklenen ve değişen destekleri var. 77 ayrı kalem desteği var. Bu destekler girişimcinin ilk işini kurmasıyla başlıyor, işletmesini kurmuş, geliştirmiş, sanayici olmuş, ar-ge’sini üretmiş, teknoloji yatırımlarına girmiş olan büyük tesislere kadar birçok konuda destek veriyoruz. Ben ticaret yapıyorum, işletme kuruyorum diyen herkes için mutlaka KOSGEB’de bir destek vardır” diye konuştu.

 

'500 TL’DEN BAŞLAYAN VE 5 MİLYON TL’YE KADAR ÇIKAN DESTEKLERİMİZ VAR'

 

KOSGEB desteklerini verirken aranan kriterlerden de bahseden Yaşa, “Bazı işletmelere desteği biz değil bağlı bulundukları kurumlar da verilebiliyor. Eğitim sektörüne milli eğitim, hububat ekimi, hayvancılık gibi sektörlere tarım il ya da TKDK destek veriyor. Örneğin spor, eğlence ve sağlık sektörüne destek vermiyoruz. Fakat bu destek vermediğimiz sektörlerde farklı kriterlerimiz var. Mesela tarımda elma üretimine destek vermiyoruz ama elmanın meyve suyuna dönüştürülmesi için yapılan tesise veriyoruz. Sağlığa destek vermiyoruz ama biyomedikal ürünlerin satışına veriyoruz. Eğitime vermiyoruz ama eğitim araç ve gereç satışına veriyoruz. İşin içerisinde ticaret olunca destek veriyoruz. Aradaki nüansı vatandaşlarımız yakalarsa KOSGEB’in desteği oldukça geniş. Ticaret yapan firmalarımızın hemen hemen hepsine küçüklü büyüklü desteklerimiz mutlaka var. 500 TL’den başlayan ve 5 milyon TL’ye kadar çıkan desteklerimiz var. İşletmelerin kriterlere göre bu destekler veriliyor” şeklinde konuştu.

 

'DAHA ÇOK DESTEKLE ÜLKE EKONOMİSİNE FAYDALI OLACAĞIZ'

 

2018 yılındaki hedeflerinin 2017 yılında verilen desteklerin çok daha üzerine çıkmak olduğunu ifade eden Yaşa şunları söyledi: “KOSGEB İl Müdürlüğü görevime başlamadan önce burada bulunan arkadaşlarımız takdire şayan çalışmalar yapmışlar ve Türkiye’de ki potansiyel ortalamasını de yakalamışlar fakat biz göreve başladığımızdan beri çıtayı epey bir yükselttik. Ben 2017 yılının ikinci ayında geldim. Biraz da özel sektörden geldiğimiz için hedeflerimizi oldukça yüksek tuttuk. 2016 yılında KOSGEB’in destek tutarı toplam 4 milyon 125 bin TL’ydi. Biz bu rakamı 2017 yılı sonuna kadar 12 milyona çıkardık. Yaklaşık olarak destekleri 3 katına çıkarmış olduk. 2017 yılına kadar verilen en yüksek destek 4 milyon 900 bin TL civarındadır. 2017 yılında çok ciddi bir sıçrama yaptık ve 12 milyon destek vererek hedeflerimize ulaşmış olduk. Elazığ için önemli bir destek ve fayda sağladığımızı düşünüyoruz. Bizim için yeterli mi, değil. 2018 yılında hedeflerimizi çok daha yüksek tutuyoruz. Ekip arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılarda hedeflerimizi yüksek tuttuk ve inşallah 12 milyonun çok daha üzerine çıkacağız. Bu rakamlar KOSGEB’in genel mevzuatları içerisinde Elazığ gibi illerde oldukça yüksek rakamlar. Daha yüksek rakamları zorlayacağız. KOSGEB genel anlamda esnafa, sanatkara, üreticiye, ihracata ve sanayiciye doğrudan destek veren, sorun ve problemlerini bire bir yaşayıp çözüm bulan ve üreticiye yanında olduğunu hissettiren, devletimizin çok önemli bir eli konumunda olan bir kurum. Devletin bu elini insanlarımıza istediğimiz ölçüde uzatamıyoruz. Bunun sebebi de KOSGEB’e ayrılan kaynakların yetersizliğidir. Bu konuda başkanlığımız çalışma yürütüyor. Elazığ KOSGEB personel olarak çevre illerden daha şanslı. İşletmelerin takibi ve çalışmaların yürütülmesi açısından ilimizde bir sıkıntı yaşamıyoruz. Özellikle büyük şehirlerde KOSGEB personel sayısı yeterli değil ve sıkıntı yaşanıyor. Biz Elazığ’da firmalarımızla sahada çalışmalarımızı bire bir görüşerek ve takip ederek çalışıyoruz. Firmalarımızın sorunlarını yerinde tespit etmemiz hem bizim için hem de firmalarımız için oldukça faydalı oluyor. Esasında biz sadece prosedür uygulayan, evrak üzerinde iş yapan bir kurum olmadığımızı ifade etmek için sahada işletmelerimizle birlikte hareket ediyoruz. Sahada işletmelerimize yön vermeyi, fikir vermeyi ve kurulan işletmede işin doğru noktaya gitmesini sağlamayı hedefleyen bir kurum anlayışıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tabi bu çalışmalarda insan kaynakları ve personel çok önemli faktörlerdir. İnşallah KOSGEB’in yeni vizyonuyla ve kaynaklarımızın artması sonucu işletmelerimize, esnaflarımıza ve üreticilerimize daha fazla destek vererek ülke ekonomisine fayda sağlamış olacağız.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ