Advert

MERALAR ISLAH EDİLİYOR

MERALAR ISLAH EDİLİYOR
MERALAR ISLAH EDİLİYOR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 482 kez okundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan “Mera Islahı ve Amenajmanı” projesi kapsamında Karakoçan ilçesi, Başyurt köyünde bulunan meraların ıslahı ve amenajmanına yönelik yapılan gübreleme çalışmaları başladı.

Düzenlenen etkinliğe İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Şemsi Reşit Bilici ve diğer Şube Müdürleri, Kovancılar İlçe Tarım Müdürü Mahmut Demirkesen, Kovancılar Ziraat Odası Başkanı İzzet Demiral, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personeli, Köy Muhtarı Ergin Arslan, Başyurt Ortaokulu 7/A sınıfı öğretmen ve öğrencileri ile çok sayıda çiftçi katıldı.

Çalışmalar hakkında açıklama yapan İl Müdürü Turan Karahan meraların önemine vurgu yaparak, ilimizde uygulanmakta olan mera ıslahı ve amenajman projeleri hakkında önemli bilgiler verdi.

İl Müdürü Karahan, “İlimizde, Mera Kanunu kapsamında meraların ıslah ve amenajman çalışmaları, devlet-vatandaş işbirliği ile hızlı bir şekilde devam ediyor. İl Müdürlüğü olarak mera, yaylak ve kışlakların ıslah edilerek otlatma kapasitelerinin artırılması, ot kalitelerinin iyileştirilmesi, toprak muhafaza tedbirini uygulayarak, erozyonu önlemek amacıyla yoğun bir çalışma içerisindeyiz.

Hayvansal ürünlerin üretiminde kaba yemin çok önemi var. Özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde kaliteli kaba yem kullanımı hem verimlilik hem de kalite üzerinde büyük etkiye sahip. Yapılacak mera ıslah çalışmalarıyla çayır meralarda üretilen otun miktarını ve kalitesini arttırarak üretilen bu ottan hayvanların en iyi şekilde faydalanmasını sağlayacağız. Devletimizin de sağlamış olduğu desteklerle, bir taraftan yem bitkisi üretim alanlarını artırmaya çalışırken bir taraftan da kaliteli ve ucuz kaba yem kaynağı olan meralarımızın ıslah ve amenajmanına yönelik projeler uyguluyoruz. Bu kapsamda Başyurt köyünde % 50’si hibe olmak üzere 12 ton yem bitkisi (Adi Fiğ, Macar Fiği ve Tritikale) tohumu dağıtımı ve 16.4521 da. alanda da gübreleme çalışması yapacağız” dedi.

Karahan, açıklamasının devamında, ilimizde 2004 yılında başlayan mera ıslah çalışmaları kapsamında bugüne kadar 12 Köyde toplam 45.000 dekar alanda Mera Islah ve Amenajman Projesinin uygulanmış olduğunu belirterek, 2018 yılında Bakanlığımızın mera ıslah çalışmalarına vermiş oldukları desteği daha da arttırmaları nedeniyle Müdürlüğün teknik personelleri tarafından hazırlanan 5 köyde 3 ıslah projesiyle toplam 64.860 dekarlık alanda mera ıslah ve amenajman çalışmalarının yapılacağını, bugün itibariyle Başyurt Köyünün mera parsellerinin gübrelenmesiyle ıslah çalışmalarının startının verildiğini ifade etti.

İl Müdürü Karahan, konuşmasının sonunda hayvansal ürünlere yönelik olarak, meydana gelen talep artışının yerli kaynaklardan karşılanmasının önemli ve milli bir mesele olduğunu ifade ederek Bakanlığın bu konuya çok önem verdiğini, bu konunun daha iyi takip edilmesi için İl Müdürlüğü bünyesinde Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü kurulduğunu belirtti. Karahan çiftçilere çağrıda bulunarak, ıslah ve amenajmanı yapılan bu meralara sahip çıkmalarını istedi. Meraları ıslah etmenin önemli olduğunu ancak asıl önemli olanın sürdürülebilir kullanım olduğunu ve bunu sağlayacak olanın da bizzat çiftçilerin kendileri olduğunu söyledi. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X