Advert

ARTIK BÜTÜN İŞLEMLER NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDEN YAPILIYOR

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
ARTIK BÜTÜN İŞLEMLER NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDEN YAPILIYOR
ARTIK BÜTÜN İŞLEMLER NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDEN YAPILIYOR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 427 kez okundu.

Ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat! Artık ayrı ayrı birimlere başvurmanıza gerek yok. Yeni uygulamayla birlikte yoğunluk başladı. Vatandaşlar nüfus il müdürlüğünün yolunu tuttu. Uygulamayla birlikte Elazığ’da ortalama olarak günde 300’e yakın kişi ehliyet, pasaport ve kimlik kartı için başvuru yapıyor.

Elazığ Nüfus ve Vatandaşlık Müdür Vekili Metin Baş yaptığı bilgilendirmede, “İlk günde yoğunluğumuz daha fazlaydı. Sistemsel hatalar oldu. Bu yeni bir işleme geçiş olduğu için bu gibi sıkıntılar olacak ama her gün gittikçe çözülüyor. Sistem yavaş yavaş oturuyor. Başvurularımız her gün artıyor. Gelen her vatandaşımıza, yoğunluğun hepsine cevap veremiyoruz ama netice itibariyle yoğunluğun dışında güzel bir çalışma sistemiyle vatandaşımızı geri göndermemeye çalışıyoruz. 2016 tarihinden önceki ehliyetler, sürücü belgelerinin değişmesi gerekiyor. Bunu da 2020 yılının sonuna kadar süresi var. İlk başvurular zaten ilk ehliyet sahibinin kurslardan sertifikalarını alarak müracaat ediyorlar” dedi.

 

“TÜM İLÇELERDE KABUL EDİLMİYOR”

 

Nüfus ve Vatandaşlık Müdür Vekili Baş, 2 Nisan’dan itibaren hayata geçen uygulamanın bütün ilçe il müdürlüklerine alınmasını hedeflediklerini belirterek, “Yalnız bu tüm ilçelerde kabul edilmiyor. Ancak Emniyet’teki sayıdan şu anda ilçe müdürlüklerinde kabul gören sayı oranı daha fazla. Genel Müdürlüğümüzün prensibi tüm ilçelere başvuruların alınmasını hedeflemektir. Bunlar ileriki aşamalarda yerine getirilebilecek olaylardır” diye konuştu. Kovancılar, Karakoçan ve Palu nüfus müdürlüklerinde ehliyet ve pasaport işlemlerinin yürütüldüğünü kaydeden Baş, vatandaşların işlemler için acele etmemesi gerektiğini söyledi. Baş, “Diğer ilçelerimizde sadece kimlik kartı başvurusu alınmaktadır. Burada ehliyet ve pasaport işlemleriyle, kimlik işlemleriyle ilgili vatandaşlarımızdan ricamız acele etmemeleridir. Elinde kimlik kartı geçerli olan soğuk damgası, mührü, yazıları okunabilen kimlik kartlarının belirli bir süresi var. Bunun zamana yayılması var. 3 buçuk yıl gibi bir hedefte bitirilmesi planlanıyor” ifadelerini kullandı.

Baş sözlerine şöyle devam etti: “İlk defa alacaklar sertifikaları hepsi bize sistemden gözüküyor. Bize sağlık raporlarını getirecekler. Sağlık raporu 1-2 ay içerisinde sisteme yüklendiğinde onları da sistem de göreceğiz. Sağlık raporunun yanında bankaya gerekli harç miktarlarını, değerli kağıt bedellerini yatırmaları halinde birer tane biometrik fotoğraflarıyla ve kimliği ile bize müracaat etmeleri halinde başvurusunu alıp kişileştirmeye gönderiyoruz. Basım aşaması Ankara merkezde gerçekleştiriliyor. Kişilerin adreslerine geliyor.”

 

“EHLİYET VE PASAPORT ÖDEMELERİ, BANKALARA YAPILACAK”

 

Yeni uygulamayla birlikte değişen bir işlemde ödeme şekillerinde oldu. Artık ehliyet ve pasaport ödemeleri, bankalara yapılacak. Baş, “Vatandaşlarımıza rica ediyoruz. 2 Nisan’a kadar kimlik kartlarının ücretleri müdürlüğümüz tarafından tahsil edilmekteydi. 2 Nisan’dan sonra kimlik kartlarının bedelleri de bankaya yatırılacak. Bu nedenle kimlik kartı müracaatına gelecek vatandaşlarımızın da önce kimlik kartı bedellerini anlaşmalı olan bankalara, PTT’ye ve ya vergi dairelerine ödeyip, makbuzlarıyla müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekiyor” dedi. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Potanın Perileri'nden farklı galibiyet
Potanın Perileri'nden farklı galibiyet
3 puan Cenk'in golü ile geldi
3 puan Cenk'in golü ile geldi