Advert

SU YERİNE ‘MİL’ AKIYOR!

SU YERİNE ‘MİL’ AKIYOR!
SU YERİNE ‘MİL’ AKIYOR! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 542 kez okundu.

İzzet TUMAY

Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da bu yıl kış aylarının kurak geçmesi, yeterli miktarda kar ve yağmur yağışının olmaması yüzünden yer altı su kaynaklarında ciddi azalmalar oldu.

Özellikle sondaj kuyularındaki suların ciddi miktarda azalması çiftçileri tedirgin ediyor. Elazığ’ın Yurtbaşı beldesine bağlı bazı köylerde tarla ve bağları sulamak için vurulan sondaj kuyularından su yerine ‘mil’ geldiği belirtilirken, kuyulardaki su miktarının azalması ve ortaya çıkan milin kuyuda bulunan su motorlarına ciddi zararlar verdiği öğrenildi.

 

KÖYLÜLER TEDİRGİN!

 

Su kuyularının tarımda en önemli faktör olduğunu belirten köylüler, “Yağışsız geçen bir kışın ardından kuyulardaki su oranı da ciddi manada düştü. Su her kesim için vazgeçilmez bir yaşam kaynağı. Özellikle biz çiftçiler için suyun önemi daha da büyük. Bu yıl Elazığ’da kış ayları yağışsız kurak geçti. Ne doğru dürüst kar ne de yağmur yağdı. Hal böyle olurken yer altı su kaynaklarında ciddi bir azalma meydana geldi. Bu azalmaya en büyük örnek sondaj kuyularımızı gösterebiliriz. Yurtbaşı bölgesi bilindiği üzere üzüm yetiştiriciliği ile bilinen bir bölge. Çok büyük üzüm bağlarının olduğu bu bölgede bunun dışında sebze üretimi de ciddi bir boyutta. Bu nedenle su bu bölge için çok önemli. Bazı sondaj kuyularında azalan su miktarı yüzünden borulardan su yerine ‘mil’ yani kum gelmeye başladı. Su motoru su çekeceği yerde mil çekince ortaya ciddi sorunlar çıkıyor. Bunun yanında istenilen miktarda su olmayınca bu yılki hasat miktarlarında da büyük oranda azalma meydana gelecek. Eğer önümüzdeki yıl kış ayları da bu yılki gibi yağışsız geçerse durum çok vahim olur diye düşünüyoruz. Umudumuz, içinde bulunduğumuz nisan ayında ciddi oranda yağmur yağması. Belki bu yıl çok fazla bir su sıkıntısı çekmeyiz ancak önümüzdeki yılın özellikle tarımda ciddi sıkıntıların yaşanacağı bir yıl olacağını düşünüyoruz” dediler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​