Advert

BAĞCILIK VE ÜZÜM ARAŞTIRMA KOMİSYONU İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

BAĞCILIK VE ÜZÜM ARAŞTIRMA KOMİSYONU İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
BAĞCILIK VE ÜZÜM ARAŞTIRMA KOMİSYONU İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 361 kez okundu.

TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu üyeleri, Elazığ’da bağcılık ve üzüm sektöründe yer alan üreticiler ile bir araya geldi.

Toplantıya, TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu Başkanı Manisa Milletvekili İsmail Bilen, Komisyon sözcüsü Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat, Komisyon üyelerinden Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik, Tokat Milletvekili Celil Göçer, Elazığ Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Ak Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan ve STK temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu Başkanı Manisa Milletvekili İsmail Bilen, “Üzüm bizim için stratejik bir ürün. Manisa, Denizli ve kısmen İzmir’de yetiştirilen Sultaniye çekirdeksiz üzümün ihracatı yaklaşık 1 milyar Dolar. Sektörün arz fazlası dönemlerde yaşadığı sorunlar, fiyatlarda değişmelere sebep oluyor. Bu da üreticiyi, tüccarı ve ihracatçıyı şikayet eder duruma getiriyor. Oluşturulan bu komisyon ile özellikle üzüm ve bağcılık ile ilgili sorunları değerlendirerek raporlandırıyoruz” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan ise, komisyon üyelerini Elazığ’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirerek, üzüm üretiminin Elazığ'daki genel durumu hakkında bilgiler verdi. Karahan, “Bakan üzüm ve diğer tarımsal ürünlere birçok kalemde tarımsal destek veriyor. Bağ üreticileri özellikle bağ hastalık ve zararlıları ile mücadelede ciddi sıkıntı yaşıyor. Bu konu ile ilgili Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü ve Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü'nden uzmanlar getirdik ancak çözüm bulamadık. Elazığ ve bölgemizi de kapsayacak Bağcılık Araştırma Enstitüsünün kurulması ilimiz için önemli olacaktır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardında üreticiler söz alarak sektörle ilgili görüşlerini paylaştı. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​
YENİ BASIN KARTI YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI​