Advert

ALPAY: ELAZIĞ’I HAVACILIĞIN VE SANAYİNİN MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

ALPAY: ELAZIĞ’I HAVACILIĞIN VE SANAYİNİN MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ
ALPAY: ELAZIĞ’I HAVACILIĞIN VE SANAYİNİN MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1071 kez okundu.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’ın başkanlığında TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’ de (TAI) Fırat Üniversitesi akademisyenleri ve iş adamlarının katılımıyla ‘Yerlileştirme Faaliyetleri Koordinasyon Toplantısı’ gerçekleştirildi.

TAI/TUSAŞ ile Üniversite-Sanayii işbirliği kapsamında gerçekleştirilen görüşmede, Fırat Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Elazığ Sanayi ve Ticaret Odası ve SUHA Başkanı, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı, Elazığ KOSGEB Müdürü ve TAI’ den üst düzey yöneticiler hazır bulundu. Söz konusu toplantıda, işbirliğinin etkinliği için somut hedefler ve belirlenecek yol haritası üzerinde duruldu.

TAI/TUSAŞ yerleşkesinde gerçekleştirilen koordinasyon toplantısında Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Elazığ'ın önemli bir havacılık merkezi olma noktasında hızla ilerlediğini belirterek, “Fırat Üniversitesi bünyesinde Sivil Havacılık Yüksekokulu açılmış; yüksekokulun, rektör ve yöneticilerin de yoğun gayretleri ile uçak elektrik elektronik, insansız araç sistemleri, uçak gövde motor ve hava trafik kontrolörlüğü bölümleri olarak faaliyete başlamış ve 2016-2017 öğretim döneminde uçak elektrik elektronik bölümüne 35 öğrenci alınmıştır” dedi.

TUSAŞ temsilcilerinin üniversite-sanayi işbirliği konularını belirleme süreci ve üniversiteler ile çalışma modellerinin aktarıldığı toplantıda Fırat Üniversitesi tarafından geliştirilen insansız hava aracı VTOL (Vertical Take-off Landing) hakkında bilgiler paylaşıldı.

Elazığlı Sanayiciler ile TAI teknik ekiplerinin 5. Ana Bakım Fabrikasında yapılan teknik inceleme ve analizler ile birlikte Savunma Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) kapsamında 2018 yılı sonuna kadar en az 2 proje başlatılması hususunda karar alındı.

TUSAŞ tarafından hazırlanan ve yerlileşmeye öncelik veren ürünlere ilişkin bilgileri içeren raporun Elazığlı sanayiciler ile paylaşıldığı toplantı sonucunda Bakan Yardımcısı Alpay, “Geçen yıl geniş kapsamlı katılım ile Savunma Sanayii Zirvesi ve Çalıştayı düzenlemiştik. Bugünkü koordinasyon toplantı sonucunda da Elazığ için önemli adımlar attık. İHA bakım ve onarım merkezinin Elazığ’ da oluşturulması için çaba sarf edeceğiz ve Allah’ın izniyle Elazığ’ı havacılığın ve sanayinin önemli bir merkezi haline getireceğiz” diye konuştu. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu