Advert

KENÇ’TEN ŞİZOFRENİ GÜNÜ MESAJI

KENÇ’TEN ŞİZOFRENİ GÜNÜ MESAJI
KENÇ’TEN ŞİZOFRENİ GÜNÜ MESAJI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 398 kez okundu.

Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat Kenç "11 Nisan Dünya Şizofreni ile Mücadele Günü" nedeniyle bir mesaj yayınladı.

İl Müdürü Kenç, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Düşünce, algı, duygu ve davranışlarda bozulmaya yol açan akıl sağlığı bozukluğu olan şizofreni, belirti, bulgu, gidiş, sonlanım ve tedavi açısından hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Dünyada her yüz kişiden birini etkiliyor. Kentlerde daha yoğun görülen şizofreninin kronik bir hastalık olan şizofreni dünyada 60 milyon, Türkiye’de de 600 bin şizofreni hastası olduğu tahmin ediliyor. Hastalık genellikle 15-25 yaş aralarında başlamakla beraber orta yaşlarda da görülüyor. Hastalık ne kadar erken başlarsa kişi üzerindeki yıkım o kadar fazla oluyor, normal bir yaşam sürme şansı azalıyor. Şizofreni; tedavi süreci, hastalığın doğası ve en önemlisi toplumdaki önyargılar nedeniyle hasta ve hasta yakınları için zorluklara neden olabiliyor. Pek çok şizofreni hastası yaşamları boyunca iş, arkadaşlık, çalışma gibi alanlarda sayısız engellerle karşılaşabiliyor.

11 Nisan Dünya Şizofreni ile Mücadele Günü vesilesiyle şizofreni ile mücadele eden vatandaşlarımızın yeniden sağlıklı bir hayata kavuşmasını temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X