Advert

İNSAN HAYATI BU KADAR ‘UCUZ MU’ AKSA!

Ömrünün baharında ekmek parası için yaklaşık 2 ay önce kurumda işe alınan Ömer Faruk Karataş’ın, hiçbir tecrübesi olmadığı halde ‘yanmaz iş elbisesi’ giydirilmeden ‘ölüm’ tehlikesi olan elektrik trafosuna 3 arkadaşı ile birlikte girilmesine neden izin verildi?

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İNSAN HAYATI BU KADAR ‘UCUZ MU’ AKSA!
İNSAN HAYATI BU KADAR ‘UCUZ MU’ AKSA! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1002 kez okundu.

AKSA, ÖNLEM ALMADAN İŞ TECRÜBESİ VE EĞİTİMİ OLMAYAN TEKNİSYEN ÇALIŞANI ÖLÜM TEHLİKESİ OLAN TRAFOYA SOKTU. 34 BİN 500 VOLT AKIMA KAPILAN İŞÇİ FÜH’DE YOĞUN BAKIMDA!

 

İNSAN HAYATI BU KADAR ‘UCUZ MU’ AKSA!

 

Ömrünün baharında ekmek parası için yaklaşık 2 ay önce kurumda işe alınan Ömer Faruk Karataş’ın, hiçbir tecrübesi olmadığı halde ‘yanmaz iş elbisesi’ giydirilmeden ‘ölüm’ tehlikesi olan elektrik trafosuna 3 arkadaşı ile birlikte girilmesine neden izin verildi?

 

İzzet TUMAY

Geçtiğimiz günlerde hiçbir güvenlik alınmadan ve ‘yanmaz’ iş güvenlik elbisesi giydirilmeden elektrik trafosuna sokulan AKSA çalışanı teknisyen Ömer Faruk Karataş’ın Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi altında bulunduğu ifade edildi.

Fatura tahsilâtına gelince verdiği sürenin bitmesiyle birilikte vatandaşın elektriğini kesen, kestiği elektriği yine ‘para’ karşılığı yeniden açan, fatura tahsilatı konusunda vatandaşın 30 TL’lik borcundan dolayı elektriğini kesmekte hassas davranan kurum, Elazığspor gibi bir kulübün ve stadyumun elektriğini kesen, Sivrice Belediyesi gibi devletin bir kurumunun dahi elektriklerini kesmede tereddüt etmeyen AKSA, ‘iş güvenliği’ konusunda gereken özveriyi göstermemesi tepkilere neden oldu.

Gazetemiz Haber Müdürü İzzet Tumay’a konuşan Ömer Faruk Karataş’ın babası Hasan Karataş, gazetemize yaptığı özel açıklamada, “Çocuğum 40-50 gün önce AKSA’da işe girdi. İşe girdi lakin bu iş konusunda çocuğum tecrübesizdi. Ben kendisiyle konuştuğumda bana ‘baba bize işi öğretiyorlar' dedi. Çocuğum iş arkadaşlarıyla birlikte arızalara gidiyordu. Nerede arıza varsa oralara gidiyorlardı. Çünkü burası merkez olduğu için ilçeler de buraya bağlı.

ELEKTRİK, VÜCUDUNA SOL TARAFTAN GİRMİŞ, TOPUĞUNDAN PATLATMIŞ

İşte en son bu olay olduğu zamanda bir gün öncesi gece Pazartesi Pazarı'ndaki Günaydın Fırını yakınında bir arıza varmış, orada 12’ye kadar çalıştı. Gece 12’de eve geldi. Oğlum sabah yine işe gitti, 09.30-10.00 arası beni aradılar ve bana araştırma hastanesine gelin dediler. Ben çıkmadan tekrar arayıp neredeysem gelip beni alacaklarını söylediler. Bana çocuğumu elektrik çarptığını söylediler. Çocuğum ölmedi belki ama durumu da o kadar iyi değil. Çocuğumun vücuduna elektrik sol tarafından girmiş, topuğundan patlatmış. Vücudunun belli bölgelerinde yanıklar var. Çok şükür Allah çocuğumu bizlere bağışladı. Hastanede söylenene göre birtakım kritik durumlar da varmış. Böbreklerde sıkıntı olduğu üzerinde duruluyor” dedi.

ÖNLEM ALINDIYSA, İŞÇİ NEDEN 34 BİN 500 VOLT İLE ÇARPILDI?

İş konusunda tecrübesi olmadığı halde, iş kanununda yer alan önlemlerin alınmadan çocuğunun ‘ölüm’ tehlikesi olan trafoya neden sokulduğu sorumuz üzerine konuşan baba Karataş, “Tabi ki bu soruyu sordum. Bana gereken önlemleri aldıklarını söylediler. Akımı kestiklerini, zaten çocuğum tek değilmiş, orada 4 kişilermiş. Benim çocuğum fırça elinde trafonun üst bara denilen kısımda çalışıyormuş. Çalıştığı kısmın tozunu fırça ile alıyormuş.  İç kısmın duvarlarında zamanla oluşan toz, örümcek ağlarını temizliyormuş. İkinci hücreyi temizlerken, üçüncü hücrede ‘elektrik akımının kesildiği’ söylenmesine rağmen çocuğum akıma kapılmış” diye konuştu.

'ÇOCUĞUM SÜREKLİ KASILIYOR'

Çocuğunun şu ana kadar plastik cerrahi ya da ameliyat gibi bir durumunun olmadığını, şu an için kendilerinin de beklemede olduklarını belirten Karataş, elektrik akımına kapılan çocuğunun kaslarının sürekli kasıldığını belirterek, şöyle konuştu: “Şu an için çocuğumun böbrekleri ile ilgili bir sıkıntı olup olmadığı konusu üzerinde duruluyor. Enzimler böbrekte toplanıyormuş. Bunun yanında bir sıkıntı da çocuğumun kan değerleri yüksek çıkıyor.”

'AKSA YETKİLİLERİ ‘NET’ KONUŞMADI!'

Yaşanan elim olayın ardından AKSA yetkilileri ile görüşüp görüşmediği konusuna da değinen baba Karataş, “Tabi ki ben bu konuyla ilgili olarak AKSA yetkilileri ile görüştüm. Bana net bir şey söylemediler. Bana kazanın nasıl olduğunu net bir şekilde tespit edemediklerini söylediler. Çünkü kendileri olay yerine gitmişler, ambulans çağırmışlar. Bana akımı kestiklerini, nasıl olduysa çocuğumun akıma kapıldığını söylediler.

FÜH YOĞUM BAKIMDA TEDAVİ ALTINDA

Yaşanan bu elim olay, Abdullah Paşa Mahallesi 266. Sokak'ta bulunan elektrik trafosunda meydana gelmiş, olayda ağır yaralanan Ömer Faruk Karataş’ın da bulunduğu AKSA çalışanları arıza için trafo içerisine girmiş, çalışma sırasında henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana gelmiş ve patlama sonucu işçilerden Ömer Faruk Karataş, elektrik akımına kapılarak ağır yaralanmıştı. Ömer Faruk Karataş, şu anda Fırat Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Potanın Perileri'nden farklı galibiyet
Potanın Perileri'nden farklı galibiyet
3 puan Cenk'in golü ile geldi
3 puan Cenk'in golü ile geldi