Advert

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMDEN YANAYIZ

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMDEN YANAYIZ
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMDEN YANAYIZ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 445 kez okundu.

CHP’DEN İYİ PARTİ’YE NEZAKET ZİYARETİ. KAPLAN VE ERDEM:

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMDEN YANAYIZ

 

Neslihan ÇARIKÇI

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan ve yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti Elazığ İl Başkanı Abdulvahap Erdem’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan İyi Parti İl Başkanı Erdem, CHP teşkilatına ziyaretleri için teşekkür ederek, “Ülkemiz ağır bir buhrandan geçmektedir. Dünyanın her yerinde yaşanan sıkıntıların çok daha fazlasını maalesef ülkemiz çekmektedir. Ekonomimizin gelmiş olduğu son nokta işler acısı bir durumdur. Bugün dolar 4.2’nin, Euro 5.2’nin, altının gramı 180 TL’nin üzerine ulaşmıştır. Cari açığımız hızla büyümekte ve bir çözüm üretilememektedir. Gelinen noktada artık demokrasiden, parlamenter demokrasiden, erkler ayrılığından yana olan tüm siyasi partiler adeta omuz omuza vatanın kurtarılması için bir mücadele vermektedir. Geçen yıl gerçekleştirilen referandumda CHP ve henüz o dönemde partileşme sürecine girmeyen hareketimiz birlikte hareket etmiş ve parlamenter demokrasiden yana tavrını koyarak referandumda hayır oyu vermiştir. Şu anda da önümüzde bir yerel ve genel seçim süreci yaşanacaktır. Türkiye’nin önünde adeta köprüden önce son çıkış niteliğinde olan bir seçim yaşanacaktır. Aziz milletimiz bir şeye karar verecektir. Ya parlamenter demokrasiden yana tavır koyacak ve yahut tek adam rejimine onay vererek artık belki bir daha ülkemizde seçimlerin dahi yapılamayacağı bir ortama girilecektir. Biz İyi Parti olarak güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduğumuzu eğer iktidara gelirsek ilk bir yıl içerisinde yapılacak düzenlemelerle yeniden anayasa değişikliği gerçekleştirerek güçlendirilmiş parlamenter sistemi geri getireceğimizi vaat etmiştik. Hala sözümüzün arkasındayız. Önümüzdeki seçimlerde de vatansever vatandaşlarımızın ellerini vicdanlarına koyarak artık siyasi parti ayrımı yapmadan ülkenin geleceğini oylayacaklarını düşünmelerini ve bu hassasiyetle hareket etmelerini bekliyoruz. Bu vesile ile nazik ziyaretlerinden ötürü CHP İl Başkanı Zeki Kaplan ve yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

 

'BİR KEZ DAHA HAKLI ÇIKTIK'

 

“Resmi Gazete'de yayınlanan genelge ile nişasta bazlı şekerdeki gümrük vergisi kaldırıldı” diyen Erdem, konuşmasının devamında nişasta bazlı şekerden gümrük vergisinin kaldırıldığını ve haklı çıktıklarını söyleyerek şunları kaydetti: “İyi Parti Genel Merkezi'nin ve CHP Genel Merkezi'nin şeker fabrikalarının kapatılmaması yönündeki kararlı mücadelesi devam ederken adeta bizim çığlığımızı haklı çıkaracak bir gelişme yaşandı. Dün itibari ile resmi gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren hükme göre nişasta bazlı şekerdeki gümrük vergisi kaldırıldı. Biz bunu ifade ederken şeker fabrikalarının Amerikalı Cargill şirketine peşkeş çekildiğini söylediğimizde iktidar bunun böyle olmadığını iddia etmişti. Ama gümrük vergisinin de kaldırılması bizim haklılığımızı bir kez daha ortaya çıkardı. Yüce milletimiz nişasta bazlı şekerle zehirlenmektedir. Bu noktada mücadelemiz devam edecektir. Fabrikaların satılmaması yönünde milletimizin gerçeği görmesini arzu ediyoruz. Haklılığımızın bir kez daha ispatlanması bizi sevindirmedi, üzdü. Maalesef gelinen nokta bu. Demek ki Tillerson’ın ziyaretinden sonra basına kapalı ve tercüman kullanılmaksızın yapılan görüşmede verilen sözler hayata geçirilmeye başlandı. Çok acı bir gelişmeyle karşı karşıyayız. Mücadelemiz aynı kararlılıkla devam edecektir.”

 

KAPLAN: DEMOKRASİ ADINA BİRLİKTE HAREKET EDİLMELİ

 

Türkiye Cumhuriyeti'nde siyasi hayata yeni atılan İyi Parti için güzel temennilerde bulunan CHP İl Başkanı Kaplan, “Başarılı ve özverili çalışmalarından dolayı Elazığ İyi Parti teşkilatına teşekkür ediyoruz. Demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin temelinde siyasi partiler bulunmaktadır. Ancak ülkemizde siyasi partileri bertaraf etmek amacıyla bir dizi anti demokratik uygulamalar hayata geçirilmeye çalışılıyor. Bu da yetmiyormuş gibi yandaş diktatörler vasıtasıyla dünya demokrasisine darbe vurulmak isteniyor. Bir sabah uyandık serseri kurşun gibi hareket eden Trump ve Putin 'hazırlanın, füzelerimiz geliyor' diye açıklamalar yapıyorlar. Bunlar halka baskı ve korku vermek amacıyla uygulanan politikalardır. Bunlar kandan beslenen politikacılardır. Biz ülkemizde barış, özgürlük ve kardeşlik içerisinde yaşamayı istiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' sözünden hareketle ne pahasına olursa olsun bunu sağlamak için çalışacağız. Bizi tahrik edip hakaret edenler olabilir. Artık aynı ses tonuyla bu hakaret ve tahriklere cevap vermeyeceğiz. Demokrasiye özlem duymuş, güçlü parlamenter sisteme özlem duyan tüm yurttaşlarımızı ve tüm siyasi partilerimizi siyasi fikirlerini bir tarafa bırakarak demokrasi adına birlikte hareket etmeye davet ediyorum. İyi Parti kongrelerinin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bundan sonra demokrasi adına kendilerine katkı sağlayacağımızdan şüpheleri olmasın” diye konuştu.

 

CHP 16 NİSAN'DA SESSİZ OTURMA EYLEMİ YAPACAK

 

Ülkemizde devam eden olağan üstü hal durumuna da değinen Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü: “İktidar partisi genel başkanı tarafından olağan üstü halden hiçbir vatandaşın mağdur olmadığını söylüyor fakat durum hiç de öyle değil. Benzine mazota gelen zamlar ortada. Ekonomi allak bullak, satılmayan fabrikamız kalmadı. 16 Nisan Pazartesi günü 12.00-13.00 saatleri arasında referandumdan sonra devam edilen OHAL uygulamasını protesto etmek ve kamuoyuna OHAL’i anlatarak aydınlatmak amacıyla CHP olarak diğer siyasi partilerle birlikte Fevzi Çakmak Mahallesi'nde Perşembe Pazarı'nın kurulduğu yerde sessiz oturma eylemi yapacağız. Tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X