Advert

FATİNOĞLU: İSTİHDAM ROBOTLARA YÖNELİYOR

FATİNOĞLU:  İSTİHDAM ROBOTLARA YÖNELİYOR
FATİNOĞLU:  İSTİHDAM ROBOTLARA YÖNELİYOR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 467 kez okundu.

İŞ DÜNYASINDAKİ SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARININ İSTİHDAM KONUSUNDA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTIĞINI ANCAK İŞ MAHKEMESİNİN ÖNLERİNDEKİ EN ÖNEMLİ ENGELİ OLUŞTURDUĞUNU BELİRTEN FATİNOĞLU:

 

İSTİHDAM ROBOTLARA YÖNELİYOR

 

İrfan ARSLAN

Ülkemizde son yıllarda yaşadığı büyüme ve yaptığı yatırımlarla ön plana çıkmaya başlayan, ürettiği ürünlerle ihracatta önemli bir mesafe kat eden Sanica Boru Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Fatinoğlu, istihdamda yaşanan sıkıntıların giderilmesini istedi.

Sanica Boru Bölge Müdürleri toplantısına katılmak üzere Elazığ’a gelen Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Fatinoğlu, yatırım, üretim, ihracat, büyüme ve iş dünyasında yaşanan sıkıntılar konusunda gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde istihdam alanında yaşanan seferberlik konusunda tüm firmaların, holdinglerin üzerine düşeni yaptığını belirten Fatinoğlu, “Biz yaptığımız yatırımlarda insanların iş bulmasından, bunun getirisinden mutlu oluyoruz. Ancak iş yerinden ayrılan insanların çalıştıkları firmalara yaptığı yanlış. Çünkü hak etmediklerini talep ediyorlar. Bugün ülkemizin tüm illerindeki iş mahkemelerine bakıldığında bu görülecektir. Firmalar artık sıkıntı yaşamamak adına iş yerlerinde insan istihdam etmek yerine robot istihdam ederek sıkıntılarını gidermeye başladılar. Bu tablo da Almanya’ya para kazandırmamıza neden oluyor. Oysa iş mahkemelerinde verilen kararlar işçiyi koruma yerine gerçek neyse o doğrultuda verilse, bu sıkıntılar yaşanmazsa bu tablo değişmeyecek. Bu durum istihdamın daralmasına yol açıyor. Ülkemizin gelişimini engelliyor” dedi.

 

'ELAZIĞ’A 5. TESİSİ KURACAĞIZ'

 

2013 yılında Elazığ’daki ilk tesislerini kurduklarını, Elazığ’daki tesis sayısını bugün 4’e yükselttiklerini belirten Fatinoğlu, “Şimdi Elazığ’da 5. tesisimizi kurmak için OSB’de arsa talebinde bulunduk. Sanica Boru olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz boruların üretim merkezini Elazığ yaptık. Sanica Boru boru üretiminin tümü Elazığ’dan oluyor. Burada üretimini yaptığımız ürünleri tüm dünyaya ve ülkemize gönderiyoruz. Bugün tesislerimizin önünde 12 tır nakliye yapmak için bekliyordu. Tesislerimizde 450’nin üzerinde istihdam sağlayarak insanlara iş imkânı vermiş durumdayız. Yeni tesisimizin kurulması ile bu sayı daha da artacaktır. Bu Elazığ ekonomisine direk katkımız. Bir de endirek katkımız var. Biz Elazığ’da bulunmaktan buraya yatırım yapmaktan son derece mutluyuz” diye konuştu.

 

'BAKAN’IN TAKDİRİNİ KAZANDIK'

 

Sanica Boru olarak yaptıkları üretim ve bu üretimin kalitesi ile dünyanın birçok ülkesine ihracat gerçekleştirdiklerini, yapılan değerlendirme sonucunda firmalarının ülke genelinde 57. sırada yer aldığını ve geleceği en parlak firmalar arasında gösterildiğini, yaptıkları üretim sonucunda ülkemize Çin’den gelen ihracatı önledikleri gibi Çin’de büro açarak buraya satış yaptıklarını belirten Fatinoğlu şunları söyledi: "Bu hamlemiz Bakan Mehmet Şimşek’in takdirini kazandı. Bakanımız özel olarak bir paylaşım yaparak bu başarımızdan dolayı bizleri kutladı. Bu, işimizi ne kadar doğru yaptığımızın göstergesidir. Yurt dışından gelen yatırımcılar bizimle görüşmelerde bulunuyorlar. Tabi ki biz şirket olarak bir planlama yaptığımız zaman ayağımızı yorganımıza göre uzatıyor ve çok büyük bir maliyet hesabına giriyoruz. Bunu yapmazsak sıkıntı yaşamamız kaçınılmaz olacaktır. Bugün dünyada ve ülkemizde iş dünyasında sıkıntıların krizlerin yaşandığı bir dönemde Fatinoğlu olarak biz büyüyerek çıkıyorsak bu yaptığımız planlamalar ve hesaplamaların sonucudur.

Şirket olarak ürettiğimiz ürünlerin yelpazesini genişletiyor, ürünlerin montajı için de ekipler kuruyoruz. Böylece hem yeni istihdam alanı yaratıyor hem de ürünlerimizin montajı ve sonrasındaki durumunu kontrol ediyoruz. Bu da firmamız adına önemli bir adımı oluşturuyor.”

 

'AVRUPA’DA YENİ MERKEZLER OLUŞTURUYORUZ'

 

Sanica Boru Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatinoğlu, “Bizim 10 yıl önce Macaristan’da açtığımız bir ürün dağıtım merkezimiz vardı. Şimdi bir de İngiltere’de bir dağıtım merkezi oluşturuyoruz. Böylece İngiltere, Kanada ve bu bölgedeki ülkelere de ürünlerimizin satışını ve dağıtımını gerçekleştireceğiz. Burada çok önemli bir konu daha gündeme geldi. Benim yabancı dilim çok gelişmiş değildi. Tercüman aracılığı ile yapılan görüşmeler de arzulanan sonuçları getirmiyordu. Ailemiz içinde ikinci kuşak yöneticilerimiz gelmeye başladı. Bu genç yöneticilerimizin yabancı dilleri de çok iyi. Böylece bu alandaki sıkıntılarımızı da aşmaya başladık. Bu da bize arzuladığımız adımları daha net atmamızı sağladı. Hedefimiz Sanica Boru ailesi olarak bugün tüm dünyanın takdirini kazanmış kaliteli ürünlerimizin pazarını artırmak ve ülkemize daha çok kazandırmak. Çalışmalarımızı bu yönde devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X