Advert

KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA KONFERANSI

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA KONFERANSI
KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA KONFERANSI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 373 kez okundu.

“Kudüs ve Mescid-i Aksa” konulu konferans Elazığ İl Müftülüğü Edibe Can Konferans Salonu'nda düzenlendi. Konferans ilahiyatçı Mustafa Serdar tarafından verildi.

Altınçevre, Hafız Abdullah Nazırlı, Harput Hacı Hamdi Başaran ve Haydar Baba Yatılı Kur’an Kursu ile Şehit Eyyüp Oğuz Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin takip ettiği konferans Yeni Cami İmam Hatibi Sümer Yılmaz’ın İsra Suresi’nden okuduğu aşr-ı şerif ile başladı. DİB tarafından hazırlanan Kudüs ve Mescid-i Aksa sinevizyonu gösterildi.

Sinevizyonun ardından İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya açış konuşması yaptı. Sarıkaya, “Kudüs Hz. Adem, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Davut, Hz. Süleyman ve kısacası tebliğ peygamberlerinin tamamının izinin olduğu bir yer. Son iz Miraç hadisesi ile Hz. Peygamber (s.a.s.)’e aittir. Peygamberimizin Miraca çıkarken bastığı ve ayak izinin bulunduğu kaya; Kuruluş Kayası, Oyuk Kaya da denir. Altı boş olan ve sadece bir köşesinden destekle durabilen bu kaya parçası, Kudüs'te Kubbetü’s Sahra'nın içindedir. Peygamberler şehri Kudüs Müslümanların da ilk kıblesidir. Hz. Ömer döneminde fethedilerek İslam’ın adaletli ile huzur bulan mukaddes şehir daha sonra haçlıların eline geçmiş ve Salahaddin Eyyübi tarafından tekrar İslam beldesi haline getirilmiştir” dedi.

İlahiyatçı Mustafa Serdar, Kudüs şehrinin tarihteki yeri ve önemini anlatarak başladığı konuşmasında dinleyicilere "Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı ziyaret edin" çağrısı yaptı.

Kısa süre önce gerçekleştirdiği Kudüs ziyaretinden anekdotlar aktaran Serdar bu şehri ziyaret ettikten sonra bambaşka duygularla dolduğunu aktardı, hayatın Kudüs öncesi ve Kudüs sonrası diye iki bölüme ayrılabileceğini belirtti.

Peygamberimiz’in “Kudüs’ü unutmayın” dediğini hatırlatan Serdar, “Maalesef son nesiller olarak bizler bu yeri unuttuk. Miraç Kandili öncesi Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı konuşup burada yaşanan tarihi çok iyi bilmemiz gerekir. Aksa kelime olarak 'Uzak' anlamına geliyor ama biz uzaklaşmayacağız. Müslümanları Mescid-i Aksa’dan kopardılar. Ama bilmeliyiz ki Mescid-i Aksa Müslümanların namusudur ve orayı korumak hepimizin görevidir” ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Potanın Perileri'nden farklı galibiyet
Potanın Perileri'nden farklı galibiyet
3 puan Cenk'in golü ile geldi
3 puan Cenk'in golü ile geldi