Advert

CEVDET YILMAZ: SÜTAŞ BÖLGEYE HİZMET VERECEK

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
CEVDET YILMAZ: SÜTAŞ BÖLGEYE HİZMET VERECEK
CEVDET YILMAZ: SÜTAŞ BÖLGEYE HİZMET VERECEK İRFAN ARSLAN
Bu içerik 560 kez okundu.

Ekonomiden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl’e gitmek üzere Elazığ’a geldi. Yılmaz, Elazığ Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Sütaş’ın 23 ili kapsayan cazibe merkezi programına alındığını söyledi.

Ekonomiden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl’e gitmek için Elazığ’a geldi. Yılmaz’ı Elazığ Havalimanı'nda, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Belediye Meclis Üyesi Mehmet Tügen ve partililer karşıladı. Yılmaz, Elazığ Havalimanı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Kanal Fırat Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın sorularını yanıtlayan Yılmaz, “Kongre maratonunun sonuna geliyoruz. Kongrelerimiz çok coşkulu şekilde geçiyor. Gerek sayı olarak gerek heyecan olarak apayrı geçiyor.  Ben de belli kongrelere katıldım. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız kongrelerimize katılıyorlar. Biz de onlara refakatten onlara katılıyoruz.  Son aylarda hafta sonlarımız bu kongrelerle geçti. Başka partilerin genel kongrelerindeki sayı ve heyecanı biz kongrelerinde görüyoruz. Bu da çok sevindirici. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın partiye dönüşüyle, genel başkan olmasıyla partimize ayrı bir heyecan, ayrı bir ivme geldi. Şu an geldiğimiz noktaya biz diriliş dönemi diyoruz. Bir canlanma dönemi diyoruz. Bu süreç başlamış durumda.  Aşağı yukarı il kongrelerimiz tamamlamış durumdayız. İki ilimiz kaldı sadece. İzmir ve İstanbul. İstanbul’da ilçeler bazında kongrelerimiz devam ediyor. Bu haftasonu da bazı ilçelerimizde kongreler var. 6 Mayıs’ta İstanbul kongremizle bu süreç bitmiş olacak. 28 Nisan’da da İzmir kongremiz olacak. İl kongrelerimiz bitecek ardından da partimizin yetkili kurullarının belirleyeceği bir tarihte genel kongremizi gerçekleştirip bu süreci tamamlamış olacağız. Bu önemli çünkü 2019 hazırlayacak bir süreç bu” dedi.

 

“HANGİ KONU OLURSA OLSUN AK PARTİ'DE ÇOK İYİ ÇALIŞILIR”

 

“AK Parti olarak 2019’a hazırlanıyoruz” diyen Yılmaz, “Mart ayında yerel seçimler kasım ayında da Cumhurbaşkanlığı seçimi ve meclis seçimi var. Bu sefer farklı bir cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Geçen yıl 16 Nisan’da halkımızın onay verdiği referandum gereği yeni sisteme geçiş yapacağız. Gelecek yıl seçimleri apayrı bir anlam taşıyor.  Yeni bir yönetim sistemine geçtiğimiz bir dönem olacak. Bu seçimler de ilk seçimler olacak. Yeni yönetim sisteminin bu anlamda ilk seçimi yaşanmış olacak. Bu anlamda çok çok önemli. AK Parti gerek organizasyon itibariyle gerek içerik politikaları itibariyle bu sürece hazırlanıyor. Bir taraftan da yeni süreçte uyum gerekiyor. Yeni sisteme göre kanunlarda, kurumlarda gerekli uyumu sağlamamız söz konusu. Bu yönde de AK Parti'nin mutfağı çok yoğun şekilde çalışıyor. Hakikaten güçlü bir mutfağımız var. Hangi konu olursa olsun AK Parti'de çok iyi çalışılır. İlgili tüm taraflarla birlikte, katılımcı bir anlayış içinde, meselelerin teknik detaylarına da inerek iyi bir hazırlık yapılır ondan sonra ortaya çıkılır. Dolayısıyla bu konuda da aynı yaklaşımımız söz konusu. İyi bir hazırlık yapıyoruz. Uyum komisyonları, alt komisyonları çalışmalarını yürütüyorlar. Bir kısmı meclisimize gitti. Başka düzenlemelerde gidecek. Farklı hazırlıklar da söz konusu. Bütün bunlar yürüyor” ifadelerini kullandı.

 

“BUGÜN TÜRKİYE ÇOK DAHA GÜVENLİ BİR ÜLKE”

 

Ülke gündeminde içeride ve dışarıda terörle mücadelenin çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Türkiye’nin gerek içerdeki huzuru için gerek sınırlarının ötesinde daha güvenli bir alan oluşması için operasyonlarımız devam ediyor. Bugün Türkiye çok daha güvenli bir ülke. Özellikle Afrin Zeytin Dalı harekâtından sonra gerek o bölgedeki sınır illerimiz gerek sınırın ötesinden yaşayan, hepsi bizim kardeşlerimiz, orada yaşayan gerek Araplar gerek Türkmenler hepsi bizim kardeşlerimiz. Bu yaptığımız harekatla biz hem kendi sınır güvenliğimizi pekiştirmiş olduk hem de orada yaşayan insanlar için çok daha güvenli bir ortam oluşturmuş olduk. Şimdi artık Afrin’de de yeniden imar çalışmaları başlıyor. Cerablus’ta nasıl yapıldıysa, Afrin’de de çok daha yaşanabilir ortam oluşturulacak. Burada yaşayan, Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmış bazı Suriyeli kardeşlerimiz o yörenin insanları tekrar yurtlarına, evlerine dönme imkanına kavuşmuş olacaklar. Bunlar bir örnek. İnşallah önümüzdeki süreçlerde bunun artarak devam ettiğini görürüz. Daha fazla Suriyeli kardeşlerimizin kendi ülkelerine geçtiklerini görürüz. Bunu temenni ediyoruz. Bunun için Suriye’de daha köklü bir siyasi çözümün oluşması lazım. Bunun da bir an önce oluşmasını temenni ediyoruz. Bu konuda elimizden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz. Uluslararasındaki görüşmelerde Suriye’nin birliğini beraberliğini toprak bütünlüğünü de koruyarak orada yaşayan bütün unsurların rahat, huzur içinde yaşaması için çareler arıyor ve bu yönde katkıda bulunuyor ve bundan sonra aynı anlayışla devam edeceğiz” diye konuştu.

Geçen yıl ekonomiyi çok iyi performansla kapattıklarını dile getiren Yılmaz, “Bunu çok rahat şekilde ifade edebiliriz. Büyümemiz yüzde 7.4 oldu. Bu büyüme oranıyla G20’de yani en büyük 20 ekonomi içinde diyelim Hindistan ve Çin’i de geride bırakan bir büyüme hızına ulamış olduk. Bir numaraya oturmuş olduk. Özelikle 2016’daki yaşadığımız o hain darbe girişiminden sonra bu kadar yüksek bir performans göstermiş olmamız, içeride dışarıda terörle mücadele ettiğimiz bir dönemde güvenlik meseleleri ile uğraştığımız bir dönemde bu başarıyı elde etmemiz ayrıca takdire şayan” şeklinde konuştu.

 

“EKONOMİMİZİN BÜNYESİ GÜÇLÜ”

 

Geçen yıl hükümetin çok doğru tedbirler aldığını söyleyen Yılmaz, “Kredi Garanti Fonu başta olmak üzere birçok tedbir doğru ve zamanında tedbirler aldı. Diğer taraftan darbe girişimine rağmen ekonomimizin direnç göstermesi bünyesinin ne kadar güçlü olduğunu dosta, düşmana göstermiş oldu. Ekonomimizin bünyesi güçlü. Son 15 yılda AK Parti sadece rakamları büyütmedi. Ekonominin yapısını da dönüştürdü. Çok daha dayanaklı bir ekonomi haline getirdi. Bunu da darbe girişimiyle test etmiş oldu.  Bu testten de ekonomimiz çok şükür bu imtihandan da alnının akıyla çıktı. Geçen yılki büyümemiz bunu gösteriyor” dedi.

 

“BÜTÜN SEKTÖRLERDE BÜYÜME GÖRDÜK”

 

“Geçen yıl ihracatımız 157 milyar doları aştı” diyen Yılmaz, “2016’da 143 milyardı, 2017’de 157 milyar doları aştı. İstihdam da çok önemli, 1 milyon civarında yeni iş imkanı oluşturduk. Bütün bunlar geçen yıl da reel ekonominin gerçekten iyi bir durumda olduğunu gösteriyor. Çok sektörlü bir büyüme sağladık. Bu da önemli. Bir tane sektörden kaynaklanmadı büyümemiz. Tarım yüzde 5’e yakın büyüdü. Sanayi yüzde 9’un üzerinde büyüdü. Hizmetler yüzde 10’un üzerinde büyüdü. Bütün sektörlerde yayınlan bir büyüme gördük. Bu büyüme sadece iç talepten kaynaklanan bir büyüme olmadı. Sadece tüketimden kaynaklanan bir büyüme de olmadı. Dış talebin ve yatırımlarında katkı verdiği bir büyüme oldu. Bu yönüyle de gerçekten nitelikli bir büyüme. Geçen yıl gerçekten büyüme açısından, reel ekonomi açısından çok iyi bir yıl yaşadığımızı çok rahatlıkla ifade edebilirim” ifadelerini kullandı.

 

“2018’DE BÜYÜMEMİZ DEVAM EDECEK”

 

2018’de büyümenin devam edeceğini kaydeden Yılmaz, “İlk çeyrek verileri öncü göstergeler dediğimiz göstergeler, büyümenin devam ettiğini gösteriyor. 2018 yılında da ilk çeyreğinde de yüksek büyüme devam ediyor. Bunu ihracattan görüyoruz. Geriye baktığımızda 12 ay ihracatımız 160 milyar doları aşmış durumda. Yine istihdam rakamları en son Ocak ayı yayımlanmıştı. Ocak ayından bir önceki Ocak ayına baktığınızda 1 milyon 619 bin yeni iş imkanı oluştuğunu görüyoruz. Sanayide üretim, ciro rakamları vs birçok öncü göstergeler 2018 yılının ilk çeyreğinde de büyümemizin devam ettiğini gösteriyor. İnşallah 2018’de de en az yüzde 5 buçuk bir büyüme hedefliyoruz. Bu da 7.4 gibi yüksek bir büyümenin üzerine gelecek bir büyüme olacak. İhracatta 2018’de 170 milyar doları aşacağımızı düşünüyoruz. Ona doğru gidiyor. Özellikle Avrupa’nın da biraz canlanması bizim ihracatımız açısından bir fırsat oluşturuyor. İnşallah ihracatımızı çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız.  Bu yıl 1 milyon istihdam hedefimiz var. Bunu da yakalayacağımıza inanıyoruz. Finansal piyasalarda dalgalanmalar yaşanır. Küresel şartlarla, bölgesel şartlarla ilgili olarak dalgalanmalar yaşanabilir. Esas olan reel ekonomidir. Temellerdir” diye konuştu.

 

“BANKACILIK SİSTEMİMİZ SAPSAĞLAM DURUYOR”

 

Türkiye’nin istikrarlı bir yönetiminin olduğunu ifade eden Yılmaz, “Siyasi istikrarı, güçlü bir yönetimi var. Tecrübeli bir yönetimi var. Diğer taratan bankacılık sistemimiz son derece sağlam. Küresel krizde birçok ülkede bankalar dökülürken Türkiye’de çok şükür bankacılık sistemi sapsağlam duruyor. Sermaye yeterlilik oranları oldukça yüksek. Uluslararası standartların çok üstünde. Bütçe dengemiz gayet iyi. Geçen yıl bu kadar teşvik, destek verdiğimiz halde. Yüzde bir buçuk bütçe açığımız. AK Parti iktidara geldiği yıllarda bu yüzde 11’lerin üzerindeydi. Geçen yıl sadece bir buçuk gibi bir rakam oldu. Yani son derece makul bir düzeyde, bütçe açığımız var” şeklinde konuştu.

 

“SÜTAŞ PROJESİ BÜTÜN BU YÖREYİ ETKİLEYECEK BİR PROJE”

 

“Bizim önümüzdeki dönem yoğunlaştığımız konu cari açığı azaltmak” diyen Yılmaz, “Bu konuda da son dönemde çok önemli gelişmeler yaşıyoruz. Süper teşviklerle 135 milyar Türk liralık bir paketi Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde ilan etti. Onun içinde bu bölgemizi çok yakından ilgilendiren Sütaş projemiz de var.  Sütaş Bingöl merkezli bir proje ama bölgesel bir proje. Bütün bu yöreyi etkileyecek bir proje. 300 kilometreye kadar Sütaş tesis kurduğu yerlerde süt alımı yapıyor. Dolayısıyla binlerce aileye burada inşallah iş, aş imkanı sunacak bir proje olacak. Bu da ayrıca sevindirici” dedi.

 

“CARİ AÇIĞI ÇOK DAHA MAKUL BİR ÇİZGİYE ÇEKECEĞİZ”

 

Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Akkuyu Nükleer Santrali başladı. Temeli atıldı. Sayın Putin’le Sayın Cumhurbaşkanımız birlikte temelini attılar. O proje tek başına 90 milyar TL’ye yakın bir yatırım tutarına sahip. Süper teşvikler artı Akkuyu Nükleeri birlikte düşünürseniz 225 milyar TL’lik bir yatırımın bir kalemde ilan edildiğini gördük. Bunlar Türkiye’nin önümüzdeki dönem büyümeye devam edeceğini gösteriyor. Enerjide ve ara mallarında yerli üretimin artacağını gösteriyor. Bir taraftan nükleer tesisle enerjide dışa bağımlılığımız azalıyor. Diğer taraftan süper teşviklerle ara mallarında dışa bağımlılığın azaltıyoruz. Dolayısıyla cari açığı da bu tür yatırımlarla zaman içinde çok daha makul bir çizgiye çekeceğiz.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DENİZLİ'DEKİ DEPREME İLİŞKİN AFAD'DAN AÇIKLAMA
DENİZLİ'DEKİ DEPREME İLİŞKİN AFAD'DAN AÇIKLAMA
AK PARTİLİ YILMAZ: TABULAR YIKILDI, ESKİ KALIPLAR GERİDE BIRAKILDI
AK PARTİLİ YILMAZ: TABULAR YIKILDI, ESKİ KALIPLAR GERİDE BIRAKILDI