Advert

BAĞCILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KURULACAK MI?

BAĞCILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KURULACAK MI?
BAĞCILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KURULACAK MI? İRFAN ARSLAN
Bu içerik 415 kez okundu.

ÜZÜMCÜLÜK ALANINDA YAŞANAN OLUMSUZLUKLARIN GİDERİLMESİ VE YENİ HAMLELERİN YAPILMASI ADINA YAPILAN TOPLANTIDA KARARLAŞTIRILMIŞTI

 

BAĞCILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KURULACAK MI?

 

İrfan ARSLAN

Topraklarında bulunan aroma ile özel üzüm çeşitlerini yetiştiren Elazığ’da son yıllarda bağlarda yaşanan sorunların giderilmesi ve yeni çalışmaların yapılmasına zemin hazırlanması adına kurulması planlanan Bağcılık Araştırma Enstitüsü kurulacak mı?

Elazığ’da üzümcülük alanında son yıllarda yapılan çalışmalar hatta Üzüm Üreticileri Birliği tarafından kurulması planlanan Üzüm İşleme Entegre Tesisleri kurulamamış ve bunun sonucunda üzümcülük alanında geriye gidiş söz konusu olmuştu.

Elazığ'da bir süre önce TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu üyeleri, Elazığ'da bağcılık ve üzüm sektöründe yer alan üreticilerle bir araya geldi. Toplantıya; TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu Başkanı Manisa Milletvekili İsmail Bilen, Komisyon Sözcüsü Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat, Komisyon üyelerinden Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik, Tokat Milletvekili Celil Göçer, Elazığ Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Ak Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan ve STK temsilcileri katıldı.

Bu toplantıda Elazığ’da üzümcülük ve bu alandaki sorunların ele alındığını ve görüşüldüğünü belirten Gıda Tadım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, “Bağ üreticileri özellikle bağ hastalık ve zararlıları ile mücadelede ciddi sıkıntı yaşıyor. Bu konu ile ilgili Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü ve Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü'nden uzmanlar getirdik ancak çözüm bulamadık. Elazığ ve bölgemizi de kapsayacak Bağcılık Araştırma Enstitüsü'nün kurulması ilimiz için önemli olacaktır"  dedi.

Şimdi bu alanda Elazığ'da bir Bağcılık Araştırma Enstitüsü'nün kurulması çalışmalarının ne zaman başlayacağı, özellikle sanayi tipi üzüm çeşitlerinin bu enstitünün kurulması ile birlikte gelişim göstermesi Elazığ ve bu alanda üretim yapan üreticilerin ekonomisine olumlu katkı sağlayacak çalışmaların yapılmasına zemin hazırlayacak.

Son yıllarda özellikle tüccarların üzüm üreticilerine verdiği fiyat üreticilerin bu alandaki üretimden uzaklaşmasına yol açıyor. Bu alanda bazı ürünlerde olduğu gibi üzümde de bir devlet politikası uygulanması ve alımlarda başfiyat açıklanması durumunda üzüm üretiminde tekrar önemli bir artışın yaşanması söz konusu olabilecek.

Üzüm üreticileri bu konuda yaşanacak gelişmeleri takip edeceklerini ve Elazığ Bağcılık Araştırma Enstitüsü'nün açılması durumunda ilde üzüm üretiminin gelişerek artış göstereceğini belirtiyorlar.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X