Advert

YİNE GERİDE KALDIK

YİNE GERİDE KALDIK
YİNE GERİDE KALDIK İRFAN ARSLAN
Bu içerik 663 kez okundu.

MALATYA’YA 2. ÜNİVERSİTE KURULMASI KESİNLEŞTİ. 2006 YILINDA ELAZIĞ'DA KURULMASI ADINA BAŞLATILAN 2. ÜNİVERSİTE GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERMEDİ

 

YİNE GERİDE KALDIK

 

İrfan ARSLAN

Elazığ’da arzulanan gelişmelerin hayata geçirilmesi adına adımlar atılmasına karşılık sonuç açısından hedefe ulaşılamıyor. 2006 yılında Elazığ’da ikinci bir üniversitenin kurulması adına başlatılan çalışmalar ve sonrasında atılan adımlardan bir sonuç alınamazken, Malatya’da Turgut Özal Üniversitesi'nin kurulması kararı alındı.

Elazığ’da 1975 yılında kurulan Fırat Üniversitesi bünyesinde yaklaşık 50 bin öğrenci eğitim alıyor. Kurulması planlanan ikinci bir üniversite için önemli bir miktarda öğrenci varlığı söz konusu. Talat Akgün liderliğinde Akgün Oteli'nde yapılan toplantı ile kurulması için çalışmaların başlatıldığı ve Elazığ Teknik Üniversitesi olarak düşünülen üniversite kurulması çalışmalarında belirlenen hedefe ulaşılamaması yapılan girişimin yeterli ilgi ve destek görmediğinden kaynaklandığı belirtilmişti.

Bugün Elazığ'da ikinci bir üniversitenin kurulmasının hiçbir olumsuzluk yaratmayacağı tam tersine kente katkı sağlayacağı belirtiyor. Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, "Elazığ’ın bu alanda atılacak adımı kaldıracak potansiyeli var. Elazığ’da ikinci bir üniversitenin kurulması adına geçmişte yapılan çalışmanın bugün yeniden başlatılması arzulanan hedefe ulaşılmasını sağlayacaktır. Biz de bu konuda yapılacak çalışmalarda yerimizi alırız” dedi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Bugün ilimizdeki üniversitenin büyümesi bizi mutlu etmektedir. İlimizde ikinci bir üniversitenin kurulması mevcut üniversiteye bir zarar vermez. Elazığ’ın ikinci bir üniversiteye kavuşması ilimizin bu alandaki gelişmesine katkı sağlayacaktır. Geçmişte başlatılan bir çalışma olduğunu biliyorum. Ancak netice alınamamıştı. Bu konuda bir adım atılması durumunda biz de gerekli katkıyı vermeye hazırız” diye konuştu.

Ülkemizin önde gelen eğitim kurumlarından Final Okulları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel de, bu alanda yapılacak çalışmalarda hazır olduklarını belirterek, "Final ilimizden doğup ülke geneline yayıldı. İlimizde kurulması planlanacak bir üniversite adına biz hazırız. Elazığ’da üniversite kurmak gibi bir düşüncemiz zaten vardı. Bu düşüncemizin hayata geçirilmesi için yapılacak girişimlerde de bulunmanın mutluluğunu yaşarız” ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN DÖNMEZ'İN ELAZIĞ PROGRAMI İPTAL...
BAKAN DÖNMEZ'İN ELAZIĞ PROGRAMI İPTAL...