Advert

“ATATÜRK MİLLİ RUH VE HEYECANI DİRİ TUTMAK İSTEMİŞTİR”

“ATATÜRK MİLLİ RUH VE HEYECANI DİRİ TUTMAK İSTEMİŞTİR”
“ATATÜRK MİLLİ RUH VE HEYECANI DİRİ TUTMAK İSTEMİŞTİR” İRFAN ARSLAN
Bu içerik 689 kez okundu.

Neslihan ÇARIKÇI

Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Başkanı Sema Tunç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Tunç mesajında şunlara yer verdi: “Birinci Dünya Savaşı'nın sonucunda, 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanır imzalanmaz İtilaf Devletleri, Osmanlı topraklarını işgale başladılar. Öyle ki artık Türk'ün öz vatanı olan Anadolu’ya göz dikerek, yurdun dört bir yanına asker çıkarmaya başladılar. Bu arada İstanbul işgal edilmiş Mebusan Meclisi basılıp dağıtılarak kapatılmıştır.

Bu milletin içinden, çıkan bir Kemal: Vatanın bağrına, düşman dayamış hançerini, Yok imiş kurtaracak, bahtı kara maderini.

Bu durumda milletin hakkı gasp edilmiş, millet başının çaresine bakmak zorunda bırakılmıştır.

Bu milletin bağrından bir Kemal de diyor ki: Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, Elbet bulunur kurtaracak, bahtı kara maderini.

Anadolu’nun dört bir yanında işgallere karşı Kuvayı Milliye Birlikleri ile direniş başladı. Ancak düşmanı Anadolu’dan atmanın bu direniş birliklerinin tek çatı altında toplanıp ortak hareket etmelerine bağlıydı.

Aynı zamanda bu mücadelede, milletinde sorumluluğu olmalıydı. Düşmana karşı mücadelenin bir yerden olması gereğine inanan Mustafa Kemal Atatürk kapatılan İstanbul Mebusan Meclisi'nin yerine, Ankara’da, millet egemenliğine dayalı, yeni bir meclisin açılması gereğini duydu.

Böylece Kurtuluş Savaşımızın yönetileceği,  kayıtsız ve şartsız millet egemenliğine dayalı TBMM’si 23 Nisan 1920 açıldı.

İşte Başkomutan Atatürk, Türk milletinin başına gelenleri ve bundan sonra da gelebilecek tehlikeleri görmüş, millet egemenliğine dayalı yönetimimizi, vatanımızı emanet edeceğimiz Türk çocuklarına bu günü bayram olarak armağan etmekle vatan, millet ve bayrak sevgisi vermek, milli ruh ve heyecanımızı diri tutmak istemiştir. Milletimizin geleceği bu halisane duygulara sahip çocuklarımızın elindedir. Ne mutlu Türküm diyene…”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X