Advert

ALIM SATIM EVDEN YÖNETİLECEK

ALIM SATIM EVDEN YÖNETİLECEK
ALIM SATIM EVDEN YÖNETİLECEK İRFAN ARSLAN
Bu içerik 1252 kez okundu.

TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN WEB TAPU UYGULAMASI HAKKINDA BİLGİ VEREN TAPU VE KADASTRO BÖLGE MÜDÜRÜ TUNCER:

ALIM SATIM EVDEN YÖNETİLECEK

 

İrfan ARSLAN

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün uygulamaya koyduğu Web Tapu uygulaması ile vatandaşların tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebilecekleri bir sistemin hayata geçirildiği açıklandı.

Elazığ Tapu ve Kadastro 16. Bölge Müdürü Mahir Tuncer, yeni uygulamanın hem kolaylık getirdiğini hem de alım satımın müdürlüklere gelmeden elektronik ortamda yapılmasını sağladığı için vatandaşların sıkıntılarına çözüm getirdiğini söyledi.

Tapu ve Kadastro 16. Bölge Müdürü Tuncer, yeni sistem ile tapu müdürlüklerinde artık yoğunlukların da azalacağını belirterek şu bilgileri verdi: "Vatandaşlarımız sistemde her türlü işlemini yapacak ve sadece tapu için müdürlüklerimize gelecekler. Bu da müdürlüklerimizde yaşanan olumsuzlukları tamamen ortadan kaldıracak.

Yeni sistem nedir, nasıl uygulanacak konusuna gelince: 'Başvuruların elektronik ortamda alınması' konulu, 29/03/2017 tarihli ve 725578 sayılı Bakanlık Oluru ile 'Başvuruların elektronik ortamda alınması' konulu, 11/11/2016 tarihli ve 2447188 sayılı Genel Müdürlük Makam Oluru uyarınca yapılan çalışmalar neticesinde web-tapu sistemi oluşturulmuştur.

Web-tapu sistemine giriş E-devlet kimlik doğrulama sistemi kullanılarak yapılmakta ve sistem TKGM-TAKBİS alt yapısı güvencesi altındadır.

1- Web-tapu ile getirilen yenilikler: Tapu maliki kendi taşınmazının bilgilerini görebilir. Tapu maliki kendi taşınmazına ait bilgilerin başkası tarafından incelenmesi için yetki verebilir.  'Taşınmazınızı evinizden yönetin.' Vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden internetten işlem başvurusunu yapabilir ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebilir. Böylece vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden işlemler  başlatılarak, son aşamaya getirilmiş olur. Web-tapu kullanılarak malik, emlakçılara güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve tapu müdürlüğüne başvuru yapma yetkisi verebilir veya verdiği yetkiyi kaldırabilir.

 Web-tapu sisteminde, tüm aşamalardan vatandaşlarımız SMS ile bilgilendirilmektedir. Tapu müdürlüklerince web-tapudan gelen başvurular ilgili memura havale edilir. Memur tarafından gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra ilgilisine tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS ile gönderilir. Vatandaş, gerekli ödemelerini elektronik ortamda yaparak, belirlenen saatte tapu müdürlüğüne giderek işlemi tamamlar.

Ayrıca web-tapu ile vatandaşlar, bizzat gelmeden taşınmazlarına işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis eder veya kaldırabilir. Böylece sahtecilik girişimlerine karşı önemli bir tedbir alınmıştır.

Bu proje ile vatandaşlarımızın tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebilecekleri bir sistem hayata geçirilmiştir.

Web-tapu ile vatandaşlarımızın ve emlakçıların; Tapu maliki ile yetki verilen kişilerin, tapu bilgilerini inceleyebildiği, tapu malikinin bizzat tapu müdürlüğüne gelmeden vekaleten işlem yapılmamasına yönelik beyan tesisi il terkinini yapabildiği, elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yaptığı, eksiklikleri ve tüm bilgileri SMS ile alabildiği, başvurusunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebildiği, harç ve döner sermaye bedelini elektronik ortamda ödeyebileceği, sistem hayata geçirilmiştir. Böylece işlem sahipleri tapu müdürlüklerine bizzat gelmeden tapu işlemleri son aşamaya kadar getirilmektedir. Sistem vatandaş için tüm Türkiye genelinde, emlakçılar için ise kademeli olarak hayata geçirilecektir.

WEB TAPU SİSTEMİ VATANDAŞ PORTALI NEDİR?

Web tapu sistemi vatandaş portalı, tüm vatandaşlarımızın taşınmazlarını internet ortamında takip edebildikleri ve yönetebildikleri sistemin adıdır. Sistemi sadece taşınmazı olan vatandaşlarımız değil, tüm vatandaşlarımız kullanabilmektedir. Taşınmazı bulunmayan vatandaşlarımız için de taşınmazı olmadığına ilişkin belge sistem üzerinden üretilebilmekte ve yine alıcı vb. şekilde tarafı olacağı tapu işlemlerde malikin yetki vermesi sureti ile yetki verilen taşınmazı inceleme ve tapu müdürlüğüne başvuru yapma yetkisine sahip olunmaktadır. Web-Tapu sistemi ile taşınmazların tapu kayıt ve konum bilgileri görülebilmektedir.

'Taşınmazınızı evinizden yönetin' sloganı ile tapu müdürlüğüne gitmeden internetten işlem başvurusu yapabilir ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebilirsiniz. Böylece tapu müdürlüğüne gitmeden işlemleriniz başlatılarak, son aşamaya getirilmiş olur. Ayrıca taşınmazlara ait bilgilerin başkası tarafından (alıcı vb.) incelenmesi için yetki verilebilmektedir. Web-tapu sistemi kullanarak emlakçılara güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve tapu müdürlüğüne başvuru yapma yetkisi verebilir veya verilen yetki kaldırılabilir. Kullanıcı, Web-tapu sistemi ile yapılan işlemlerden SMS ile bilgilendirilmektedir. Ayrıca web-tapu sistemi ile bizzat tapu müdürlüğüne gitmeden taşınmazlarda işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis edilebilir veya kaldırılabilir.

Sistemi kullanacak olan kullanıcının e-Devlet şifresini edinmiş olması gerekmektedir.Sisteme 'www.tkgm.gov.tr' adresi üzerinden 'web tapu işlemleri' sekmesi kullanılarak giriş yapılabilir.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu