Advert

18 İLAÇ GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI

18 İLAÇ GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI
18 İLAÇ GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 550 kez okundu.

BAŞTA AKCİĞER KANSERİ OLMAK ÜZERE BİRÇOK HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR

 

18 İLAÇ GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI

 

Neslihan ÇARIKÇI

Elazığ Sosyal Güvenli İl Müdürü Ayhan Tuncer, resmi gazetede yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği ile başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan 18 adet ilacın geri ödeme listesine alındığını söyledi.

SGK hizmetlerinin en önemlilerinden birisinin hastaların tedavisinin vazgeçilmez bir parçası olan ilaçların temini konusu olduğunu belirten İl Müdürü Tuncer, “Bu bağlamda, bugüne kadar sağlık konusunu bir maliyet unsuru olarak görmeyen bir anlayışla hareket eden bir kurumuz. Resmi gazetede yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği ile başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan 18 adet ilaç geri ödeme listesine alındı. Yayımlanan sağlık uygulama tebliğinde Listeye yeni ilave edilen ilaçlar; akciğer kanseri, multiple skleroz, AtipikHemolitik Üremik Sendrom (aHÜS), Paroksimal Nokturnal Hemoglobinüri (PNH), aktif ankilozanspondilit, plak psoriasis, aktif psoriatikartrit, anal fissürlere bağlı ağrıların tedavisi, narkolepsi ve obstrüktif uyku apnesi tedavilerinde kullanılmaktadır” dedi.

Geri ödemeye alınan ilaçlar ve kullanım alanları hakkında bilgiler veren Tuncer şunları söyledi: VERXANT: Aktif ankilozanspondilit, plak psoriasis, aktif psoriatikartrit (cilt ve eklem romatizmal hastalıkları), XALKORİ: Akciğer kanseri, TAGRİSSO: Akciğer kanseri, ALECENSA: Akciğer kanseri, ZYKADIA: Akciğer kanseri, IRESSA: Akciğer kanseri, SOLIRIS: Atipik Hemolitik Üremik Sendrom (aHÜS) (kan hücreleri ve böbrek hücreleri hasarı hastalığı) ve Paroksimal Nokturnal Hemoglobinüri (PNH) kan hücrelerinin parçalarak idrarla atılması, OCREVUS: Multipl Skleroz ( beyin ve omurilikte beyaz leke hastalığı), NUVIGIL: Narkolepsi ( gündüz aşırı uyku hali) ve obstrüktif uyku apnesi ( gece nefes durması hali), DOPADEX: Parkinson hastalığı.

Böylece 2017 yılının 2. Döneminde itibaren yaklaşık 100 adet ilaç geri ödeme listesine alındı. Bu ilaçlardan bir kısmı da daha önce TEB aracılığı yurt dışından temin edilen ilaçlardı.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
Trafik kazası can aldı
Trafik kazası can aldı