Advert

ALPAY, MÜSİAD 98. GENEL KURULU'NA KATILDI

ALPAY, MÜSİAD 98. GENEL KURULU'NA KATILDI
ALPAY, MÜSİAD 98. GENEL KURULU'NA KATILDI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 499 kez okundu.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, MÜSİAD Trabzon Şubesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Savunma Sanayiinde Gelişmeler’ konulu MÜSİAD 98. Genel İdare Kurulu toplantısına şeref konuğu olarak katıldı.

Son yıllarda savunma sanayiinde alınan önemli mesafelerin ve milli savunma sanayii ürünlerindeki gelişmelerin masaya yatırıldığı toplantıda Bakan Yardımcısı Alpay, "Toplumumuzun, geçmişten günümüze kadar ulaşmış olan kültürel ve manevi değerlerine sahip çıkarak, ortak bir iş ahlakı ile örnek bir iş insanı ve işletme modelinin oluşması için çaba sarf eden MÜSİAD’ ın ülkemizin milli üretimini, yetenek ve kapasitesini artırma yolundaki samimi gayretlerini yakından takip etmekteyim" ifadelerini kullandı.

2000’li yıllara kadar tamamen ithalata dayalı nihai ürün odaklı savunma sanayii politikasının benimsendiğini, bunun sonucunda savunma sanayinde dışa bağımlılık oranının %80’lere kadar yükseldiğini ancak bu dışa bağımlılığın 2017 yılında %35 lere kadar gerilediğini belirten Alpay, "Hamdolsun, bugün savunma sanayimiz, özgün ürünleri, ana yüklenicileri, alt yüklenicileri, KOBİ’leri, araştırma kuruluşları ve üniversiteleri ile bir bütün halde gelişimine artan hızda devam etmektedir. Milli savunma sanayii ürünlerimiz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp ihracatımızın içerisinde de önemli bir paya sahip olmaya başlamıştır" şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Alpay ayrıca, 2002 yılında dünyanın en büyük savunma şirketleri arasında tek bir savunma firmamız bulunmazken, 2017 yılına gelindiğinde dünyanın en büyük 100 savunma şirketi listesinde ASELSAN, TAİ ve ROKETSAN’ın yer aldığını, Türkiye’de tasarlanan ve üretilen MİLGEM savaş gemisinden taarruz helikopterimiz ATAK’a, milli tank ALTAY’dan güdümlü roketimiz CİRİT’e ve ayrıca Fırat Kalkanı Harekâtı'nda ve Zeytin Dalı Harekâtı'nda TSK tarafından yüksek performansla kullanılan İHA ve SİHA’ları ile Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki gelişiminin onur ve gurur verici olduğunu sözlerine ekledi.

"2002 yılında neredeyse yok denilecek seviyede olan Savunma Sanayii ARGE harcaması, 2016 yılına gelindiğinde 26 kat artarak 1,25 milyar Dolar seviyesine çıkmıştır" ifadelerini kullanan Alpay, "Böylelikle ülkemizin ARGE ve teknoloji yatırımı yapan sektörleri arasında savunma sanayii sektörü büyük ivme kat etmiştir. Bu da gösteriyor ki bugün bölgesinde hem siyasi hem askeri hem de ekonomik önemli bir güç olan Türkiye’nin yarın gücüne güç katarak 2023 kısa vadeli ve 2071 yılında ise uzun vadeli hedeflerine koşar adım ilerleyeceğinin göstergesidir" diye konuştu.

98'incisi düzenlenen MÜSİAD’ın Genel İdare Kurulu Toplantısı 11-12 Mayıs tarihlerinde ‘Savunma Sanayiinde Gelişmeler’ başlığı ile Trabzon’ da gerçekleştiriliyor. Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor