Advert

SERGİDE UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ OYUNCAKLAR DA VAR

SERGİDE UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ OYUNCAKLAR DA VAR
SERGİDE UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ OYUNCAKLAR DA VAR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 357 kez okundu.

HEDEF ÇOCUKLARI TEKNOLOJİNİN ZARARLARINDAN KORUMAK

 

SERGİDE UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ OYUNCAKLAR DA VAR

 

Neslihan ÇARIKÇI

Elazığ Dr. Kadir Gökalp Anaokulu'nda oyuncak ve oyuncak müzesi sergisi açıldı.

Hayata geçirilen proje ile çocukların hem dijital ortamlardan uzak tutulması, hem de aileleriyle birlikte kaliteli zaman geçirilmesi hedeflendi.

11 öğretmen, öğrenciler ve veliler tarafından birlik ve beraberlik içerisinde tasarlanan oyuncaklar Dr. Kadir Gökalp Anaokulu'nda sergilendi. Büyük beğeni alan sergi için eski bez bebekler, topaçlar, tel arabalar, ahşap oyuncaklar, robotlar ve unutulmaya yüz tutmuş oyuncaklar tasarlandı.

Sergi açılışında bilgiler veren okul müdürü Hayrettin Barış, amaçlarının çocukları günümüzde kullanılan telefon, tablet ve bilgisayar ortamındaki oyunlardan uzak tutarak onları kendilerinin tasarladığı oyuncaklara yöneltmek olduğunu aktardı.

Barış, müzeler haftası öncesi yaptıkları etkinliği çocukların hem bedensel hem de zihinsel anlamda gelişmesine yardımcı olmak üzere düzenlediklerini belirterek şunları söyledi: “Oyuncaklar, insanoğlu var olduğundan beri olagelmiştir. Kimi zaman bir kibrit kutusu kimi zamanda bir dal parçası türlü türlü hikayelerin sahnelendiği oyunların araçları olmuştur. Oyun, çocuğun hiç kimseden öğrenemeyeceği konuları kendi deneyimleri ile öğrenmesidir. Okulumuz tarafından düzenlenen 'oyun ve oyuncak müzesi' etkinliği ile bizim ve bizden önceki çocukların oynadıkları oyunlar ve oyuncaklar sergileniyor. Eski bez bebeklerden, topaçlara, tel arabalardan ahşap oyuncaklara onlarca oyuncağın sergilendiği müzede birçok oyun ise resimlerle ve videolarla anlatılıyor. Müzeler Haftası'na gireceğimiz bugünlerde hem çocuklarımız için hem de bizim için anlamlı olacağını düşündüğümüz bir çalışma olsun istedik. Bu nedenle unutulmaya yüz tutmuş oyunlarımızı ve oyuncaklarımızı çocuklarımıza tanıtmak, anlatmak için bu çalışmayı yaptık.

 

ÇOCUKLARIMIZ TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞIYLA KARŞI KARŞIYA

 

Günümüzdeki çocuklara oyun denildiğinde akıllarına ilk bilgisayar oyunları geliyor. Çocuklarımız teknoloji bağımlılığı denen olumsuzluklara maruz kalmaktadır. Bu çalışmalarımızla bir nebze de olsa teknolojiden uzaklaştırmayı amaçlıyoruz. Müzede sergilediğimiz oyun ve oyuncaklar çocuklarımızın hem bedensel hem de ruhsal gelişimi açısından çok daha uygun. Son günlerde sosyal medyada dünyanın en zengin insanlarının çocuklarını teknolojiden uzak okullara gönderdiklerini okuyoruz. Bunlar bize teknolojinin iyi yönetilmediği zaman fayda değil zarar verdiğini gösteriyor. Çocuklarımız bu çalışmalar ile müzeleri daha iyi kavrıyor. Müzelerin önemini şu an için tam olarak anlatamayabiliriz ancak yaşantılarında önemli etkiler bırakacağını düşünüyoruz. Oyuncak müzeleri dünyanın birçok yerinde son 20 yıldır açılıyor. Ülkemizde de birkaç ilimizde var. Belki de bu çalışmalarımız Elazığ’da kurulacak bir oyuncak müzesinin ilk adımı sayılabilir. Etkinliğe gösterilen ilgiye baktığımızda çocuklar kadar büyüklerinde heyecanlı olduğunu görüyoruz. Zaten oyuncakların bir hikâyesi var dememizin sebebi de budur. Etkinliğimize ilimizdeki tüm anaokulları ve halkımızı davet ediyorum. Buradan emeği geçen ailelerimize, öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Bu çalışmalarımızın müstakil bir oyuncak müzesine dönüşmesini temenni ediyorum.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X