Advert

'BAYRAM İKRAMİYESİ' HAKKINDA MERAK EDİLENLER

'BAYRAM İKRAMİYESİ' HAKKINDA MERAK EDİLENLER
'BAYRAM İKRAMİYESİ' HAKKINDA MERAK EDİLENLER İRFAN ARSLAN
Bu içerik 909 kez okundu.

 

Neslihan ÇARIKÇI

Geçtiğimiz günlerde hükümet yetkilileri tarafından emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında bayram ikramiyesi ödeneceği açıklanmıştı. Fakat Elazığ'da bayram ikramiyesi alabilecek durumda olan vatandaşların kafasında soru işaretleri oluşmaya başladı. HaberKent gazetesi olarak vatandaşlarımızın merak ettiği soruları Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ayhan Tuncer’e sorduk.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Tuncer, HaberKent’e yaptığı açıklamalarda, bayram ikramiyesi hakkında kamuoyunun merak ettiği soruları cevapladı.

BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLERE ÖDENECEK?

Kurumumuzdan sürekli iş göremezlik geliri, yaşlılık aylığı, malullük aylığı ve ölüm aylığı alanlar ile bedeli hazine tarafından karşılanmak suretiyle kurumca aylık ödemesi yapılanlara bayram ikramiyesi ödemesi yapılacaktır.

07/05/2018 TARİHİNDE 4/1-(B) KAPSAMINDA YAŞLILIK AYLIĞI BAĞLANMASI TALEBİNDE BULUNDUM. 2018 YILI RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİNİ ALABİLİR MİYİM?

2018 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesi 15/06/2018 tarihinden önce ödeneceğinden, bu ödemenin yapılacağı tarihi kapsayan ödeme döneminde gelir/aylık ödenenler ile ikramiyenin ödeneceği tarihten önceki ay sonuna kadar gelir/aylık bağlanması talebinde bulunanlardan gelir/aylığa hak kazanma şartını taşıyanlara ödenecektir. Bu durumda, yaşlılık aylığını hak kazanma şartını taşımanız halinde tarafınıza bağlanacak aylığın başlangıç tarihi 01/06/2018 olacağından, 2018 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesini alabilirsiniz.

EN SON KAMU SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMAKTA İKEN 16/05/2018 TARİHİNDE TARAFIMA 4/1-(A) KAPSAMINDA YAŞLILIK AYLIĞI BAĞLANMASI TALEBİNDE BULUNDUM. 2018 YILI RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİ TARAFIMA ÖDENİR Mİ?

2018 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesi 15/06/2018 tarihinden önce ödeneceğinden, bu ödemenin yapılacağı tarihi kapsayan ödeme döneminde gelir/aylık ödenenler ile ikramiyenin ödeneceği tarihten önceki ay sonuna kadar gelir/aylık bağlanması talebinde bulunanlardan gelir/aylığa hak kazanma şartını taşıyanlara ödenecektir. Bu kapsamda, gelir/aylık başlangıç tarihi kamu sektörü için 15/06/2018, özel sektör için 01/07/2018 ve sonrasında olanlar 2018 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesinden yararlanamayacağından ve tarafınıza bağlanacak aylığın başlangıç tarihi 15/6/2018 olduğundan 2018 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesini alamazsınız.

BABAMIN VEFAT ETMESİ NEDENİYLE 1/1/2015 TARİHİNDEN İTİBAREN HER AYIN 25’NDE ÖLÜM AYLIĞI ALMAKTAYIM. 2018 YILI RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİ TARAFIMA ÖDENİR Mİ?

Bayram ikramiyesi, bu ödemenin yapılacağı tarihi kapsayan ödeme döneminde gelir/aylık ödenenlere ödeneceğinden; 25/05/2018 tarihinde ölüm aylığı alma koşullarınızın devam etmesi şartıyla tarafınıza 2018 yılı Ramazan Bayramı ikramiyesi ödenecektir.

KENDİMDEN DOLAYI HEM YAŞLILIK AYLIĞI HEM DE MESLEKTE KAZANMA GÜCÜ KAYIP ORANIMIN %25 OLMASI NEDENİYLE SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ ALMAKTAYIM. HER İKİ DOSYAMDAN DA BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEMESİ ALABİLİR MİYİM?

Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara en fazla ödemeye imkân veren bir dosya üzerinden ödeme yapılacaktır. Bu durumda; yaşlılık aylığı dosyanız üzerinden 1.000 TL, sürekli iş göremezlik geliri dosyanız üzerinden ise 250 TL ikramiye tutarı hesaplandığından; tarafınıza en fazla ödemeye imkân veren yaşlılık aylığı dosyanız üzerinden 1.000 TL tutarında ikramiye ödemesi yapılır.

EŞİMİN VEFAT ETMESİ NEDENİYLE %50 HİSSE ORANI İLE TARAFIMA, %25 HİSSE ORANI İLE KIZIMA ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANMIŞTIR. HEM KIZIMA HEM DE BANA 1.000’ER TL TUTARINDA BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDENİR Mİ?

1.000 TL tutarındaki bayram ikramiyesi hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeneceğinden, tarafınıza 500 TL, kızınıza da 250 TL bayram ikramiyesi ödemesi yapılır.

ANNEMİN VEFAT ETMESİ NEDENİYLE BABAM, BEN VE 2 KARDEŞİM ÖLÜM AYLIĞI ALMAKTADIR. TARAFIMIZA ÖDENECEK BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAKTIR?

Bayram ikramiyesi hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak toplamda 1.000 TL’yi geçmeyecek şekilde ödeneceğinden; babanıza 400 TL, size ve kardeşlerinize 200’er TL bayram ikramiyesi ödenir.

5/5/2018 TARİHİNDE EVLENDİM. EVLENME ÖDENEĞİ TALEBİNDE BULUNACAĞIM. İKİ YILLIK SÜRE İÇİN TARAFIMA ÖDENECEK EVLENME ÖDENEĞİ MİKTARINA BAYRAM İKRAMİYESİ TUTARLARI DÂHİL EDİLİR Mİ?

Bayram ikramiyesi ödemesi evlenme ödeneği hesabında dikkate alınmaz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X