Advert

TUNCER: 16 TEŞVİK PROGRAMIYLA İŞVERENLERİN YANINDAYIZ

TUNCER: 16 TEŞVİK PROGRAMIYLA İŞVERENLERİN YANINDAYIZ
TUNCER: 16 TEŞVİK PROGRAMIYLA İŞVERENLERİN YANINDAYIZ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 257 kez okundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu teşvikleri, Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen toplantıda işverenlere anlatıldı. Toplantıda bilgiler veren İl Müdürü Ayhan Tuncer, işverenlerin kendilerine uygun teşvik programını internet ortamından sorgulatabileceklerini söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ayhan Tuncer ve uzmanlar, işverenle buluştu. Toplantının konusu SGK’nın teşvik programlarıydı. İşverenlere bilgiler veren İl Müdürü Tuncer, kurumun 16 teşvik uygulaması olduğundan bahsetti.

Tuncer yaptığı konuşmada, “Sosyal Güvenlik Kurumu olarak teşvik uygulamaları çok yoğun. 16 teşvik uygulamamız söz konusu. Bu teşvik uygulamalarında amaçlanan sektörün sıkıntılarını çözümler bulmak, teşvikle ilgili iş verenlerimize çalıştığı işlerle ilgili cazip imkanlar, olanaklar sunmaktır. 27 Mart’ta 7103 sayılı ilave istihdam teşviki yasası yayınlandı. Burada ilave işçi istihdamına yönelik çalışmalarda işverenlerimize çok ciddi anlamda teşvikler sağlıyor. Geriye dönük teşvikle ilgili aynı yasada 31 Mayıs’a kadar daha önceki teşvik uygulamalarımızda, teşvikten istifade etme hakkı olduğu halde yanlış teşvik uygulamaları seçmek suretiyle bir şekilde teşvikte avantaj doğurmayan bir seçeneği seçmek suretiyle malum olan işverenlerimize yeni çıkan 7130 sayılı yasayla 31 Mayıs’a kadar başvuru yapmaları halinde geriye dönük teşviklerden istifade etme hakkı getiriliyor” dedi.

 

“HATALARI MİNİMUM SEVİYEYE İNDİRME NOKTASINDA BİR İMKAN SAĞLANMAKTADIR”

 

Tuncer, işverenlere bir de kolaylığın müjdesini verdi. Şirketler artık kendilerine uygun teşvik programını kurumun internet sitesinden sorgulatabilecekler. Tuncer yaptığı açıklamaya şöyle devam etti: “Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğümüzün yapmış olduğu bir yazılımla özellikle bu teşviklerin yoğun olması dolaysıyla işverenlerimize ne yuğun teşviki hangi anlamda sağlandığı noktasında işverenlerimize bir sorgulama ekranı yani e-devlet, SGK uygulamalarımız şehir içinde iş verenlerimize uygun teşvik hakkını, en azından sigortalı işe girişini yapmadan önce sorgulama, görme bu kapsamda hataları minimum seviyeye indirme noktasında bir imkan sağlanmaktadır. Bu da işverenlerimize ciddi manada bir kolaylık sağlayacak. En azından işe aldığı sigortalıda hangi teşvik uygulamalarında daha cazip imkanların sağlandığı noktasında bilgi sahibi olacak, geriye dönük teşviklerden istifade edemediği gibi sızlanmaların önüne geçmiş olacağız."

 

“4B SİGORTALILARIMIZA BÜYÜK BİR RAHATLAMA SAĞLAYACAK”

 

Tuncer, yeni bir teşvik paketinin de yolda olduğunu belirterek, “Ciddi bir yapılandırma söz konusu. Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçti. Mecliste görüşmeleri devam ediyor. İlgili maddeler geçti ama yasanın geneli üzerinden görüşmeler devam edecek. Şu an kapsamlı bir borç yapılandırması, bunun içinde sosyal güvenlik prim alacakları da söz konusu. Daha önceki gerek 7020 sayılı yasada 6736 sayılı yasada kapsama alınmayan Bağ-Kur ihya borçları, bu birçok 4B sigortalılarımıza büyük bir rahatlama sağlayacak” ifadelerini kullandı.  

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
FÜ Kadın Kolları aşure dağıttı
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor
EBEGEM’DE Data Soft eğitimleri başlıyor