Advert

DURMUŞ: MÜMKÜNÜ YAPIYORUZ, DAHA İYİSİNİ ARIYORUZ

DURMUŞ:  MÜMKÜNÜ YAPIYORUZ, DAHA İYİSİNİ ARIYORUZ
DURMUŞ:  MÜMKÜNÜ YAPIYORUZ, DAHA İYİSİNİ ARIYORUZ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 264 kez okundu.

MEB TALİM TERBİYE KURULU, 2018-2019 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA TÜM DERS KİTAPLARINI VE MÜFREDATINI YENİLİYOR. TTK BAŞKANI DURMUŞ:

 

MÜMKÜNÜ YAPIYORUZ, DAHA İYİSİNİ ARIYORUZ

 

İrfan ARSLAN

Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında eğitim programını yeniliyor. MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş, yeni eğitim ve öğretim yılında yeni içerikleri ile yeni ders kitaplarının okutulacağını açıkladı.

Talim Terbiye Kurulu Başkanı Durmuş, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ders kitaplarının yazılımı ve bu çalışma kapsamında yapılan çalışmaların milli olmasına yönelik olarak 2016 yılında başlattıkları çalışmanın çözümü noktasında Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Bedri Özer ve ekibinin yaptığı yazılım ile bulduklarını açıkladı.

Elazığ İŞGEM'de bulunan ve Prof.Dr. Bedri Özer ve arkadaşlarının çalışmalarını yürüttükleri ofiste açıklamalarda bulunan Durmuş, “Ders kitaplarının hazırlanması ve yazılan kitapların değerlendirilmesi ve inceleme çalışmaları her yıl yapılıyor. Geçen yıl yaptığımız çalışmalar sonucunda kitaplardaki 32 bin 640 yanlışı tespit ederek düzelttik. Kitapların askı süresi ve daha sonra öğretmenler tarafından yapılan incelemelerde 187 bin geri dönüş aldık.Bütün bunlar daha iyisini yapabilmek adına bizim açımızdan son derece önemli. Ancak bu konuda gözden kaçırdığımız sadece 13 yanlış kamuoyunda paylaşıldı” dedi.

 

'HATASIZ OLMAZ'

 

İnsanların yaptıkları işlerinde hata payının bulunduğunu belirten Durmuş, "İnsanlar yaptıkları işlerde mutlaka hata yaparlar. Hatasız kul olmaz. Ancak biz bu hataları yok etmek adına bir çalışma başlattık. Bu çalışma kapsamında Bedri Özer hocamız ve ekibi tarafından hazırlanan İntihal.net adlı yazılım programı ile karşılaştık. Bu yazılım ilgimizi çekti ve kendilerini Ankara’ya davet ederek üzerinde görüşme yaptık. Bu yazılım aslında üniversiteler için hazırlanmıştı. Ancak bizim talebimiz ile bu yazılımı bize uygun halede getirdiler. Yazılım, hazırlanan ders kitaplarında alıntı var mı, yanlış kelimeler yer alıyor mu, bilginin içeriği ve sisteme yüklen diğer doneler sistem tarafından taranıyor. Böylece hatalar bulunup düzeltiliyor. Çalışmanın tamamlanmasının ardından kitaplar TTK’ya geliyor. Bizlerde bu kitap üzerinde tekrar bir çalışma yapıp hatasız bir şekilde öğrencilerimizin eline ulaşmasının çalışmasını yapıyoruz” dedi.

 

'YERLİ VE MİLLİ BİR YAZILIM'

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli olma çağırısı kapsamında kendilerinin de bu çalışmada tamamen yerli ve milli bir sistem ile çalışma yaptıklarını belirten Durmuş, "Bu yazılımı gördüğümüzde kendisi ile görüştüğümüz Prof. Dr. Bedri iÖzer’e paramız yok dedik. Kendisi de arkadaşları ile bir toplantı yapıp bize döndü. Yazılımı bedelsiz olarak bize hediye etti. Bu bizi son derece mutlu etti. Şimdi bu sistem ile insan eli yapılan ve uzun bir çalışma süreci gerektiren çalışmayı çok daha kısa sürede ve neredeyse hatasız bir şekilde çalışma yapacağız. Bunun yanında yaklaşık 4 milyon TL bütçe ayırdığımız bu çalışma için vatanperver insanlarımız sayesinde sıfır maliyet ile sahip olduk ve en önemlisi özgür bilgi ve belgeler çok uzun süre depolanmış olacak. Kendilerine bu katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

'VATANA BORCUMUZU ÖDÜYORUZ'

 

İntihal. Net adlı yazılımın aslında üniversiteler için hazırlandığını, ancak Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen teklif ile yazılımı bu yönde kanalize ettiklerini belirten Prof.Dr. Bedri Özer ise şunları söyledi: “Bu çalışmayı ve görüşmeyi yaptığımız dönemde Zeytin Dalı Operasyonu yapılıyordu. Biz görüşmelerimiz kapsamında ücret konusunda gelen teklifi arkadaşlarımız ile görüştükten sonra bedelsiz bir şekilde verilmesini uygun gördük. Mehmetçiğimiz bu vatan için cephede görevini ifa ederken bizim bu çalışmadan para almamız bize doğru gelmedi. Vatana bu şekilde hizmet vermek istedik. Böyle bir imkanı bulduğumuz içinde MEB Talim Terbiye Kurulu'na teşekkür ediyoruz.

Yazılımı MEB TTK’nın talebi ile kitapların taramasına katkı verecek şekilde yeniledik. Veri tabanında 2 milyar doküman var. Sisteme yüklenen kitabın içindeki bilgiler taranıyor. Alıntı var mı, hatalı kelime var mı, bazı terör örgütlerini çağrıştıran kelimeler var mı bütün bunları sistem belirliyor. Bunlar bir not halinde çıkarılıyor ve bunların düzeltilmesi sağlanıyor. Alıntı var ise bunda sıkıntı yok ancak çalıntı var ise bu engelleniyor.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu